Keď manželia čakali svoju prvorodenú dcéru, zamýšľali sa nad tým, že život v meste nie je práve tým, čo si po príchode detí do svojho života predstavovali. Časovo aj psychicky náročné povolanie si žiadalo svoj prirodzený filter v podobe pokojného bývania– ideálne s pohľadom na stromy a zeleň. „Deväť mesiacov ubehlo ako voda, dcérka sa aj narodila, aj začala sedieť, neskôr chodiť a my sme o vlastnom bývaní stále len snívali, fantazírovali a chodili pozerať jeden pozemok za druhým, no nič z toho nás neoslovilo a vyslovene nechytilo za srdce,“ spomína Kamila na obdobie, ktoré trvalo takmer sedem rokov.
Medzičasom sa manželom narodil aj syn, no túžba po dome stále zostávala nenaplnená. Už-už to chceli vzdať a zmieriť sa s bývaním v meste, ktoré, popravde, bolo v mnohom pohodlnejšie, no aj hektickejšie. A potom to prišlo! Ako blesk z jasného neba… „Išli sme k mojej babičke, ktorá bývala v dedinke len osem kilometrov od nášho mesta a nebola už na tom zdravotne veľmi dobre.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Keďže manžel mal v tom čase klienta z rovnakej dediny, ktorý riešil vlastnícke vyrovnanie pred dedičským konaním, dohodol sa s ním, že si nejaké papiere dobehne zobrať do predmetného domu, lebo tam aj tak cestujeme,“ pokračuje majiteľka. Starý gazdovský dom bol súci na zbúranie, ale ten pozemok… „S manželom nám stačil jeden pohľad a vedeli sme, že presne to je to miesto.“
Správny vietor v plachtách
Netrvalo dlho a manželia si dali vypracovať projekt. Vedeli, že dom nechcú mať postavený hneď pri ceste, a tak ho osadili do druhej tretiny pozemku, stojí teda vo svahu, čo vytvára zaujímavý efekt, keďže vstupná časť domu a spálne sú v hornej časti domu, no a denná časť je v spodnej časti. „Základovú dosku sme stihli realizovať ešte pred zimou a hneď na jar – koncom marca sa začala montáž domu. Vrátane nevyhnutných prestávok stavba až po zariaďovanie interiéru do nasťahovania trvala osem mesiacov,“ spomína investor.
* článok pokračuje pod formulárom *
Voľba jasná od samého začiatku
Keďže už aj tak dlho čakali na možnosť bývať v dome, nechceli to už viac odďaľovať. „Aj preto nás lákala rýchlosť výstavby a celkovo suchý proces, akým stavba drevo domu, teda až na zaliatie podlahy, prebieha. Tiež sme považovali za výborné používať recyklovateľné materiály, drevo bez chemickej úpravy a minerálnu vlnu,“ vysvetľuje Dodo, ktorý do pozornosti dáva aj moderné technológie, ktorými je dom vybavený. Tepelné čerpadlo: voda – vzduch, decentrálne vetranie s rekuperáciou vzduchu, inteligentné ovládanie a mnohé iné vymoženosti, ktoré domácim uľahčujú a spríjemňujú bývanie.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Drevo pre pokoj v duši
Nielen manželia, ale aj spolužiaci z gymnázia aj univerzity v jednom, sa zhodli, že to, čo v dome z hľadiska dizajnu potrebujú, je autenticita a drevo. „Ja zbožňujem ten pohľad von. To ticho, stromy a zároveň vedomie, že nás obklopuje aj všade v interiéri,“ rozhliada sa okolo seba Kamila, ktorá je mimoriadne hrdá na to, že v dome majú výlučne masívne drevo.
Od podláh cez nábytok až po doplnky. „Trendy som, samozrejme, asi ako každá žena sledovala pri zariaďovaní aj ja, ale aj tak je to u nás doma akási zmes všetkého, čo sa nám jednoducho páčilo. Faktom je, že stále čosi dokupujeme a tým meníme aj vzhľad interiéru. Nie je vylúčené, že o mesiac do obývačky pribudne horčicovožltý otoman,“ pozrela sa so smiechom Kamila na manžela.
Celá galéria