Kedy je najvhodnejšie začať so stavbou?
Časový plán výstavby si starostlivo premyslite. Nielen samotný projekt, ale aj vybavenie všetkých potrebných povolení trvá určitý čas, ktorý sa nie vždy dá presne odhadnúť. Okrem toho si premyslite, kde a ako dlho budete bývať v čase stavby domu. Od toho závisí, či potrebujete stavbu dokončiť čo najrýchlejšie alebo sa s tým netreba až tak ponáhľať.
Len čo dostanete stavebné povolenie, môžete začať. Ak potrebujete bývať čím skôr, treba začať na jar, len čo nočné teploty vystúpia nad 5 °C. Začať možno aj neskôr, napríklad v lete. Treba však myslieť na to, aby ste do zimy mali hotovú hrubú stavbu vrátane výplní otvorov a strechy. V zime potom môžete pokračovať s prácami vo vnútri domu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ak sa neponáhľate, môžete začať aj na jeseň základovou doskou. Dávajte však pozor na teploty, aby pri betonáži neklesli pod 5 °C. Takto necháte dosku cez zimu „odpočinúť“ a na jar po ustúpení mrazov môžete začať murovať. Aj pri tomto časovom harmonograme však platí, že treba hrubú stavbu dokončiť do konca jesene. Takto má možnosť cez zimu vymrznúť a ukončia sa procesy schnutia.
Ak vás naháňa čas, máte možnosť niektoré stavebné postupy realizovať aj v chladnom počasí vďaka špeciálnym materiálom a technológiám.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Svojpomocne alebo na kľúč?
Dĺžka výstavby závisí od viacerých faktorov. Ak si dáte vyhotoviť stavbu na kľúč, máte celkom presnú predstavu o tom, kedy sa môžete sťahovať. Ak však plánujete stavbu domu svojpomocne, prípadne kombináciou s dodávaním jednotlivých stavebných celkov od rôznych dodávateľov, treba zobrať do úvahy počet pracovníkov na stavbe aj dĺžku trvania jednotlivých technologických celkov. V ideálnom prípade, keď všetko na seba hladko nadväzuje, sa dá bežný rodinný dom z tehál s podlahovou plochou do 180 m² za pol roka.
Kedysi stavby na kľúč neexistovali a ľudia si museli pomôcť sami. Dnes však máte na výber z množstva možností, a či sa rozhodnete pre stavbu svojpomocne, je len na vás.
Pouvažujte nad všetkými za aj proti. Na prvý pohľad je zrejmé, že ak stavbu realizujete sami, neplatíte za prácu, ale len za materiál. Potrebujete však rôzne vybavenie a pomôcky na stavbu a tiež si prirátajte aj náklady na spotrebované energie a dopravu. Samozrejme, treba rátať aj s časom, ktorý na stavbe strávite. A ideálne je, ak stavebné postupy ovládate natoľko, že neurobíte chyby, ktoré by bolo potom potrebné opravovať. Môžete si zvoliť aj kombináciu – jednoduchšie stavebné práce zvládnete svojpomocne a náročnejšie stavebné celky (napríklad krov strechy) zveríte odborníkom.
Svojpomoc má okrem ušetrenia financií aj iné výhody. Máte pod kontrolou celú stavbu a jej prípadné zmeny. Netreba však zabudnúť na to, že aj pri svojpomocnej výstavbe je potrebný dohľad odborníka a mali by ste si zabezpečiť kvalifikovaný stavebný dozor.
Mohlo by vás tiež zaujímať