Prečo je dôležité bezpečnostné sklo
Sortiment bezpečnostného zasklenia dnes ponúka nepreberné spektrum možností, ktoré v sebe snúbia výhody niekoľkých produktov v jednom – a to na mieru vašim potrebám a požiadavkám. „Primárnou funkciou bezpečnostných skiel je, samozrejme, ochrana nás, našich blízkych a nášho majetku. Bezpečnostné sklo nás chráni pred zlodejmi a predchádza nebezpečným poraneniam, napríklad pri pádoch do zasklenia. Okrem toho ale napríklad chráni pred škodlivým žiarením. Táto vlastnosť sa často prehliada, pritom môže mať zásadný vplyv nielen na životnosť vybavenia domácnosti, ale predovšetkým na naše zdravie,“ približuje výhody bezpečnostného zasklenia Martin Najman, technický a produktový manažér spoločnosti HELUZ IZOS, najväčšieho českého výrobcu izolačných skiel.
Ako sa vyznať v triedach bezpečnostných skiel
Bezpečnostné sklá sa rozdeľujú do troch tried. Triedy 1B1 až 2B2 zahŕňajú sklá chrániace pred úrazmi spôsobenými prípadným rozbitím skla. Triedy P2A až P5A reprezentujú sklá, ktoré bránia násilnému vniknutiu, najvyššia trieda P6B až P8B potom sklá určené napríklad do múzeí, galérií alebo klenotníctva na ochranu vystavených exemplárov.
Zatriedenie sa určuje na základe skúšky pádu kyvadla, respektíve oceľovej gule v prípade skúšania odolnosti proti násilnému vniknutiu. Akým spôsobom sa odolnosť dosahuje? „V zásade máme dve možnosti. Prvé je tepelné tvrdenie, respektíve kalenie,“ približuje Martin Najman. Tento typ zasklenia označovaný ako ESG (z nemeckého Einscheiben-Sicherheitsglas) vykazuje po tepelnej úprave 5-krát väčšiu pevnosť v ťahu pri ohybe a 5-krát väčšiu odolnosť proti nárazu. V prípade rozbitia sa triešti na malé neostré úlomky, typicky sa teda využíva v automobilovom priemysle. „V domácnosti sa ale skvele hodí pre nábytok, dvere, sprchy, obklady alebo pracovné dosky,“ dopĺňa Najman.
Mnoho výhod v jednom zasklení
Druhou možnosťou sú bezpečnostné skla označovaná skratkou VSG (z nemeckého Verbund-sicherheitsglas). Ide o vrstvené sklá, ktoré obsahujú jednu alebo viac polyvinylbutyralových fólií (PVB). Tie zaručujú mimoriadnu pevnosť zasklenia a v prípade jeho rozbitia zabránia roztriešteniu skla. Črepy priľnú na fóliu, čím sa zabráni nebezpečným bodnorezným poraneniam, napríklad v prípade pádov do zasklenia.
VSG zasklenie sa skvele hodí napríklad pre interiérové priečky, prístrešky alebo markízy. Odporúča sa umiestnenie fólie aj zo strany interiéru. „Počet fólií nájdeme v označení zasklenia, napríklad v prípade zasklenia s číselným doplnkom 2 sa bavíme o dvoch PVB fóliách,“ vysvetľuje Martin Najman a dodáva, že už táto skladba s celkovou hrúbkou fólií 0,76 mm dokáže až 100 % zabrániť prestupu UV žiarenia.
„Jednotlivé typy zasklenia je možné navyše kombinovať, bezpečnostné fólie tak môžu byť osadené do tvrdených skiel. Tým dosiahneme maximálnu možnú úroveň ochrany,“ vysvetľuje odborník.