
Pravidlo #1
Nesnažte sa presvedčiť ľudí okolo seba, že ste viac ako oni. Nevnucujte im svoj názor na svet. Koruna vám z hlavy nespadne, ak sa prispôsobíte miestnym zvyklostiam. Naši susedia chovali prasiatka, a tie veruže nevoňali. Dodnes nám susedovie už neviem koľká generácia kohútov menom Vilo od druhej nad ránom v nepravidelných intervaloch pripomína, že dnes sa už veru spať neoplatí. Ale s tým sa treba zmieriť. Vy ste sa prisťahovali k nim a nie oni k vám. Nezáväzný rozhovor, hoci len cez plot, urobí lepšiu službu ako odmeraný až odmietavý postoj ku všetkému, čo nie je podľa vášho gusta. A keď vám suseda z opačnej strany ulice zakričí: „Susedáááá, svietite na povale, zhasnite si,“ a ešte ponúkne koláče, máte pocit, že ste medzi svojimi.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Pravidlo #2
Neverte tomu, že víkendový dom, nech už je na pohľad v tom najdokonalejšom stave, nebude treba opravovať. Bude! Nechcem vstupovať do svedomia stavebným firmám, ale v mnohých to funguje systémom „Franto, drž ten komín, jdu pro peníze“. Aj my sme sa nechali uniesť peknou „tváričkou“ zdanlivo zrekonštruovaného domu. Realita nás postupne zobudila z pekného sna. Že bude treba vymeniť staré okná za nové, to bolo vidno, s tým sme rátali. Postupne však bolo treba rozbúrať a znova postaviť kozub. Nedostatočná izolácia nezabránila presakovaniu spodnej vody a následkom bolo, že po roku sa pod novými kobercami objavila zhnitá podlaha. Zo strechy bez odkvapov dopadal dážď priamo na steny a narušil omietku. Pykali sme aj za malý spád, pre ktorý zle odtekal odpad z kuchyne a kúpeľne do kanalizácie. A svoje si po rokoch pýtala aj strecha. Aby toho nebolo málo, časom a počasím nahlodaná betónová podmurovka plechového plota vydávala svedectvo o našej neschopnosti. Skrátka, vidiecka usadlosť si vyžaduje nepretržitú starostlivosť. Či chcete, alebo nechcete, musíte neustále investovať do opráv, dokonca si občas budete musieť sami vysúkať rukávy a pustiť sa do práce. Hoci spočiatku aj systémom pokus – omyl.
Pravidlo #3
Pre istotu kupujte všetky nástroje po dvoch kusoch. Nám sa akoby naschvál stávalo, že to, čo sme akútne potrebovali na vidieku, bolo v meste, a opačne. Manžel postupne zvládol aj také pracovné postupy, že som len očami gúľala. Podmienkou úspešného majstrovania však bola investícia do kvalitného náradia a pracovných pomôcok. Až vtedy začne aj toho najväčšieho frfloša baviť opravovanie a prerábanie.
Pravidlo #4
Neporovnávajte sa za každú cenu s domácimi. Oni budú vždy lepší ako vy, pretože kým vy budete tráviť na chalupe väčšinou len víkendy, možno z času na čas aj predĺžené, oni môžu urobiť každý deň niečo, krok za krokom. Môžete aj vy ten istý objem práce zvládnuť za dva dni, pritom si oddýchnuť a s dobrou náladou sa v nedeľu večer vrátiť do mesta? Z vlastnej skúsenosti viem, že sa to dá len ťažko. Aj keď budete pracovať ako včeličky, od piatka popoludní do nedele večera, nebudete stíhať toľko, ako domáci urobia cez týždeň. A to už nehovorím o povestnej zákonitosti, že počasie sa zvykne na víkend pokaziť, čo do veľkej miery limituje aj vaše aktivity.
Pravidlo #5
Nerobte si z víkendového domu skladisko. Reč je o obnosenom šatstve, elektronike a o všetkom nepotrebnom haraburdí, ktoré sa na chalupe zdanlivo „zíde“. Nezíde sa – ani 20 košieľ, ktoré sú už všetkým malé, ani vyťahané svetre, staré vetrovky alebo rozpadajúca sa posteľná bielizeň. V primeranom množstve sa určité veci môžu pripraviť na horšie časy, ale vyvarujte sa toho, aby ste mali napratané skrine či plné pivnice doma aj na chalupe.
Mohlo by vás tiež zaujímať