Bez zateplenia
Mladý majiteľ mal túžbu postaviť si nízkoenergetický dom na pozemku, ktorý už dlhšie vlastnil. Od začiatku si tiež želal, aby bol dom murovaný: „Nechcel som bývať v drevostavbe, chcel som jednoducho tehlový dom.“ No zároveň mal výhrady k zatepleniu. „Zateplenie ako také mi nesedí, je to niečo nalepené na fasáde. Navyše, zateplenie ani nie je lacné – polystyrén je drahý ani kotviace prvky nie sú zadarmo a aj inštalácia stojí veľa peňazí. A po tom všetkom dom ani poriadne nedýcha,“ vysvetľuje. „Dom bez dodatočnej izolácie je stavebne jednoduchší. Stačí len dávať tehlu k tehle a dom je postavený, môže slúžiť,“ dopĺňa.
Pojem pasívny dom bol pre majiteľov spočiatku opradený množstvom záhad. No keď sa bližšie zoznámili s technickými detailmi, so všetkými za i proti, tak zistili, že to nie je nič tajomné a nedosiahnuteľné.
Od nízkoenergetického k pasívnemu
O vyriešenie tohto rébusu požiadali architekta Jana Medeka, ktorý má bohaté skúsenosti s projektovaním rodinných domov. „Od investora som dostal zadanie vyprojektovať rodinný dom, ktorý by svojimi parametrami zodpovedal požiadavkám nízkoenergetického domu. Ako sa projekt tvoril, vďaka množstvu úprav i dodaných technológií sa približoval parametrom pasívneho domu,“ vysvetľuje architekt.
K tomu prispela i správna voľba stavebného materiálu. Tou bolo 50 cm hrubé tehlové murivo s polystyrénovou izoláciou vo vnútri, ktorá majiteľom umožnila dosiahnuť energeticky úsporné bývanie.
Vykurovanie a ohrev vody sú zabezpečené tepelným čerpadlom a solárnymi kolektormi. Udržať teplo v chalúpke pomáhajú aj okná s izolačným trojsklom.
Moderná a úsporná chalúpka
Medzi želania investora patrilo aj to, aby sa dom svojím vzhľadom približoval k akejsi modernej chalúpke. Aj preto bolo vylúčené, aby bol zateplený. Zvolil a využil sa teda murovací materiál, ktorý zateplenie v plnej miere nahradil.
* článok pokračuje pod formulárom *
Objekt je vyprojektovaný presne na modul tehly a to, že sa nemuselo nič dorezávať, je pre vytvorenie muriva s parametrami pasívneho domu veľmi podstatné.
V dome by ste márne hľadali chodby. Preto aby bol hluk medzi miestnosťami čo najmenší, sa na priečky použili akustické tehly s hrúbkou 17,5 až 20 cm. Akustické tehly sa použili aj na nosné steny na hornom podlaží. Tie vďaka svojej akumulačnej schopnosti pomáhajú rozložiť teplo v dome.
Splnené predstavy
Keď sme sa nových majiteľov domu pýtali, ako sa im v chalúpke býva, nezapochybovali. Nie je nič, čo by im v spokojnom bývaní prekážalo. „Chalúpka funguje v lete aj v zime, dom sa ani v tých najväčších horúčavách neprehrieva, je navrhnutý a postavený tak, že sa v ňom žije naozaj dobre,“ uzatvára majiteľ.
Nečudo, že dom získal v roku 2016 ocenenie Pasívny dom roka.
Dom v kocke
Výstavba: október 2014 – august 2015
Projektant: Ing. arch. Jan Medek
Merná ročná spotreba tepla na vykurovanie a prípravu teplej vody: maximálne 10 kWh/m²
Energetická náročnosť budovy: A – mimoriadne úsporná
Zaradenie: pasívny dom
Skladba konštrukcie: obvodové murivo keramické jednovrstvové z presných tvárnic plnených izoláciou hrubých 50 cm, vnútorné priečky keramické z presných tvárnic hrubých 24 cm, priečky keramické z presných akustických tvárnic hrubých 11,5 až 20 cm
Celá galéria: