Dobrá partia
Investor, pán Jakub Langr, a architekt Michal Prášil sú kamaráti z detstva. Jakubovu dôveru mal preto Michal už od začiatku spolupráce, čo značne uľahčilo proces vzniku domu. Siahodlhé diskusie a študovanie rôznych variantov návrhu sa nekonali. Po rýchlom naskicovaní niekoľkých dispozičných schém vybral investor jednu a tá dostala formu projektu.
Výhodou pri návrhu tohto domčeka paradoxne boli aj obmedzenia stavebného pozemku. Ten je mimoriadne úzky a je v miernom spáde. Jakub mal od začiatku jasno – postaviť energeticky úsporný dom z tehly. A keďže dnešné materiály to dovoľujú, investor s radosťou privítal možnosť postaviť dom z jednovrstvového muriva bez dodatočného zateplenia.
Jakub a Michal si sadli aj s dodávateľom stavby, spoločnosťou Progress project, a vytvorili vzácnu symbiózu. Vďaka tomu stavba prebiehala bez väčších komplikácií.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Úzky pozemok si mohol dovoliť len dom široký 5 metrov
Pozemok má veľmi limitujúcu šírku na výstavbu rodinného domu – asi 12 m. Keď odpočítame minimálnu vzdialenosť od susedných objektov, dostaneme maximálnu možnú šírku nového objektu približne 5 m. Preto podali žiadosť o udelenie výnimky, aby dom mohol byť o meter širší.
Navrhnutý dom je teda na pozemku usadený tak, aby nadviazal na pozíciu vedľajšieho rodinného domu a pokračoval v utváraní charakteru priečelí domov na novej ulici.
Jednoduché tvary a strohé farby
Vzhľadom na zámer postaviť pasívny rodinný dom zvolil architekt kompaktný a jednoduchý obdĺžnikový tvar. Pultová strecha s jednostranným presahom na južnej fasáde je pokrytá sivou plechovou krytinou. Z pôdorysu architekt čiastočne vyňal priestor na vytvorenie severnej terasy, respektíve átria. Tento priestor slúži nielen na rekreáciu domácich, ale aj na ochladzovanie obývacej izby v letných mesiacoch.
* článok pokračuje pod formulárom *
Prevažná časť objektu je omietnutá bielou fasádnou omietkou. Na podporu architektonického výrazu a oživenie hmoty bol použitý obkladový materiál – fasádne dosky zo sibírskeho smrekovca. Dom je zastrešený sivou plechovou krytinou, sivé sú tiež exteriérové žalúzie.
Chodba ako tepna
Obytné izby sú orientované na juh a západ. Vnútorná komunikácia prebieha po celej dĺžke domu pozdĺž severnej obvodovej steny. Vstupuje sa cez zádverie, v ktorom je aj vchod do technickej miestnosti. Bezprostredne naň nadväzuje chodba, ktorá je hlavnou tepnou medzi spálňami, hygienickým zázemím a obytným priestorom.
Chodba je zámerne na severnej strane dispozície, aby sa tým uvoľnil priestor v južnej časti na umiestnenie obytných miestností. Z chodby sa vchádza do dvoch detských izieb, spálne a hygienického zázemia domu.
Na chodbu bezprostredne nadväzuje hlavný obývací priestor s kuchynským kútom. Kompozícia okien vychádza z dispozičného riešenia objektu. Veľké zasklené plochy sú orientované na južnú a západnú stranu domu, kde sa nachádzajú izby – spálňa a obývačka s kuchynským kútom.
Celá galéria:
Dom široký 5 metrov v kocke
- Investor: Ing. Jakub Langr
- Architektúra: Ing. arch. Michal Prášil
- Dodávateľ: Progress project s.r. o.
- Zastavaná plocha: 173,1 m²
- Úžitková plocha: 130,6 m²
- Obytná plocha: 87,5 m²
- Merná spotreba tepla: 16 kWh/m². rok
- Energetická náročnosť: A
- Vykurovanie/chladenie: tepelné čerpadlo zem-voda IVT, podlahové vykurovanie Rehau
- Skladba konštrukcie: jednovrstvové tehlové murivo plnené polystyrénom s hrúbkou 50 cm
Mohlo by vás tiež zaujímať: