Zuzana s univerzitným vzdelaním z oblasti dejín umenia dlhé roky pôsobila v zahraničí. Síce sa tešila na návrat na Slovensko, no v srdci si niesla lásku k francúzskemu vidieku. Po mnohých obhliadkach nehnuteľností v hlavnom meste si pre svoje malé Francúzsko našla miesto na najvyššom poschodí ružinovského panelového domu. Bolo zaujímavé zistiť, ako sa dá profesionálne vkomponovať vidiecka romantika do ružinovského bytu. Veď ten má charakter z úplne inej dimenzie ako tradičná zástavba vidieka na juhovýchode Francúzska.
Dať veciam mieru
Mnohým dnes konvenujú sivé minimalistické povrchy, jemné priame linky, minimalizmus alebo do moderna pretvorený škandinávsky štýl. Na takto ladený interiér si trúfne nejeden majiteľ čerstvo nadobudnutého bytu. Zuzanin nový domov mal však dýchať náladou vidieka. Panelákový byt kúpila už z väčšej časti prerobený podľa predstáv pôvodného majiteľa. Po nedávnej rekonštrukcii tu ešte nik iný nebýval. Túto výhodu-nevýhodu Zuzana zaplatila v cene bytu. Zvažovala, čo prispôsobiť sebe, koľko ešte investovať a ako preladiť interiér do nálady a funkčnosti, ktoré jej budú viac vyhovovať. A práve v tomto období sa po rokoch náhodne stretla s kamarátkou zo strednej školy. Kristína medzičasom vyštudovala interiérový dizajn. Pod jej dohľadom sa začala postupná premena bytu v panelovom dome. „Pôvodne sme chceli viac prvkov interiéru riešiť inak a radikálnejšie. Okolnosti a časové obmedzenia dali veciam iný priebeh.“
Mohlo by vás tiež zaujímať
Kuchyňu sme vybrali najprv v inom strohejšom vyhotovení – v tom čase bola nedostupná. Tú, ktorú napokon remeselníci vstavali, sme síce vybrali u známeho švédskeho predajcu, no aby presne zapasovala, potrebovala doladiť niekoľkými na mieru zhotovenými prvkami zo stolárskej dielne. Kuchyňa nasmerovala štýl a ladenie interiéru. Steny, ktoré v dennej a nočnej zóne dotvárajú ráz bytu, mali mať trochu iný vzhľad.
Len skutočná tehla má čaro
Objavili sme naozajstné tradičné tehly. Svoje už mali odžite v múroch iných domov. Objednali sme si z nich tehlové odrezky. Sadrové imitácie tehly sme nechceli. Skutočnú tehlu podvedome vnímame inak ako jej napodobeniny. Táto istý čas, zozbieraná zo starých domov, stála vonku. Tehlové odrezky sa lepili pekne od rohu, a keď nimi remeselník obložil celú čelnú stenu obývačky, tak sa zrazu zľakol. Volal nám, že po vyškárovaní pretrel tehlový obklad a stena odrazu vyzerala akoby bola zatiahnutá bielou patinou. Tehlový povrch, aj keď nalakovaný, nabral do seba bielobu. Obe sme sa vopred dohodli na čo najsvetlejšej škárovačke, a keď sme uvideli výsledok aj s remeselnou „nehodou“, potešili sme sa – povrch tehál to rozjasnilo, pôsobili autentickejšie a s potrebnou patinou. Veselé bolo, že remeselník sa ponúkol nabielo natretý obklad zhodiť a s prácou začať odznova. Netušil, že takáto nedokonalosť sa tu žiadala, hoci vznikla náhodne.
* článok pokračuje pod formulárom *
Štýlotvorné zbieranie
U Zuzany sa počas rokov vo Francúzsku nazbierali doplnky vo vidieckom štýle. „Hoci som žila v Paríži, víkendy som trávila v tristoročnom vidieckom dome. Cítim sa lepšie v domoch, ktoré už na pohľad dávajú pocit tepla a domova. Je pre mňa dôležité útulne sa zabývať, nevyhovuje mi oceľovo-betónová strohosť.“ Zuzana mala svoju predstavu o štýle a farebnosti.
Byt v predbežnom štandarde
„Byt sa kupoval po práve dokončenej prerábke od majiteľa, ktorý byty prerábal a predával. Steny vymaľované na smotanovo, svetlé podlahy, tmavohnedá na zárubniach a krídlach nedávno osadených dverí nasmerovali ďalšie farebné ladenie bytu. To všetko už istým spôsobom určovalo, ako sa interiér zariadi. Aby to nebolo v konflikte s mojou predstavou o príjemnom bývaní, pomáhala mi Kristína.“ Architektonický návrh z ateliéru KIVVI architects, kde pracuje Kristína, vyriešil priestorové vzťahy, navrhol systém pre úložné priestory a ich rozmiestnenie, určil nábytkové zariadenie kuchyne, spálne, hosťovskej a predsiene, ktoré potom vyhotovili na mieru v stolárskej dielni. V celom priestore sa dbalo na detaily. Pribudli štýlové úchytky, drobnosti. Okná už boli vymenené za plastové. Dievčatá ich vylepšili garnižami so závesmi a záclonami, aby navodili vidiecke čaro. Kto hľadá atmosféru v štýle francúzskeho vidieka, ten sa nebojí neomietnutého kamenného alebo tehlového muriva, priznaných povrchových štruktúr, má rád vidiecku umiernenosť.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Vidiek v „paneláku“
Francúzsky vidiecky štýl nevychádza z módy pre svoju útulnosť, živosť a romanticky usporiadanú rôznorodosť. Svoj pôvab čerpá z nostalgických prvkov, patinu nosí celkom prirodzene ako znak autenticity, nábytok a sanitu stavia na nožičky. Zvyčajne nábytkové povrchy farebne ladí do smotanovej či lomenej bielej, pokojnej hnedej alebo zelenkavého odtieňa záhradných tôní. Dverám, skrinkám, vitrínam či komodám stačí umiernené zdobenie a dotyk času, aby boli krásne. Domovom sa šíri vôňa ruží, ľalií a levandule. Stenám pristanú pastelové odtiene. Útulnosť sa snúbi s jemne háčkovanými obliečkami vankúšov a dečkami, tkanými kobercami, podlahami z tvrdého dreva a terakotových dlaždíc, s oblosťou čalúneného sedacieho nábytku. Taniere a kuchynský riad majú svoje miesto na otvorených policiach, dvierka a zásuvky sa decentne zdobia lištami a úchytkami. Cez matné zasklené vitríny možno tušiť obrysy jedálenského servisu, jemné obitie patrí k štýlu. Cenia sa nábytkové kusy a doplnky, ktoré prešli životom niekoľkých generácií.
Celá galéria