Pri bývaní v mezonetovom byte sa spájajú výhody bývania domu aj bytu. Oddelená spoločenská, denná časť od tej nočnej je v byte na nezaplatenie. Byt aj s terasou má rozlohu 155 štvorcových metrov. Majiteľka Zuzka nás vítala s úsmevom a počas našej návštevy nás bytom sprevádzala spolu s architektkou Silviou Brnou, ktorá stojí za touto realizáciou. V starších bytových budovách sa mezonety získavajú prepojením najvyššieho poschodia s podkrovím, v tomto prípade šlo o bytový komplex s hotovými bytmi.
Zuzka byt kúpila ako novostavbu pred niekoľkými rokmi. Holobyt bol zariadený v štandarde – od podláh cez sanitu až po nábytok v kúpeľni. „Po desiatich rokoch nám prestali vyhovovať materiály, ktoré boli v byte použité. Cez spodnú kúpeľňu sme permanentne vytápali susedov, preto sme sa rozhodli pre rekonštrukciu, z ktorej sa napokon vykľula kompletná prerábka interiéru. Poňali sme ju tak, aby sme v bližšej ani ďalekej budúcnosti nemuseli v byte robiť žiadne veľké zmeny,“ spomína na začiatky majiteľka Zuzka.
V roku 2016 oslovili architektku Silviu. Zuzka, pripravená na odmietnutie, zostala po telefonáte milo prekvapená z odpovede architektky. „Z môjho uhla pohľadu ide o jednu z najlepších bytových stavieb v Bratislave – aj čo sa týka dostupnosti, aj štruktúry samotných bytov. Navyše, keď som zistila, že ide o mezonet, šla som do toho,“ s úsmevom dopĺňa architektka Silvia svoju verziu príbehu. Po roku komunikácie sa rekonštrukcia začala v júli 2017 a trvala iba prekvapivých päť mesiacov.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Prvý plán bol v byte zachovať aspoň niečo, no nakoniec sa v súčasnej verzii bytu nenachádza nič pôvodné okrem dispozície miestností. Odstránili sa pôvodné podlahy, ktoré nahradila poctivá drevená podlaha. Odstránili sa tapety, ktoré sa vymenili za kvalitný prírodný tehlový obklad. Pre inštaláciu nových podláh bolo potrebné nivelizovať všetky podlahy v byte a rovnako vyrovnávať jednu zo stien na „prízemí“ bytu. Nábytok, ktorý rodine slúžil od kúpy bytu, takisto našiel nových majiteľov.
* článok pokračuje pod formulárom *
Zuzka s manželom mala predstavu o preferovanom štýle budúceho bytu ešte pred oslovením architektky. „Máme radi materiály ako drevo, kov, betón, ale nebojíme sa ani farieb. K industriálnemu štýlu sa nám však viac hodila kombinácia čiernej, sivej a bielej so spomínanými materiálmi.“ Rekonštrukcia trvala do októbra – v tom období sa dokončovali už len drobnosti a do Vianoc toho istého roku rodina bývala už v kompletne vynovenom interiéri.
Aj napriek tomu, že realizácia prebiehala počas leta, nemala rodina s ničím väčšie problémy. „Mali sme šťastie na stavebnú firmu, ktorá rekonštrukciu poňala veľmi profesionálne. Odporúčam každému, kto sa púšťa do takej veľkej rekonštrukcie, osloviť profesionálneho architekta. Sami by sme nedokázali zorganizovať všetky remeselnícke práce a nájsť takých šikovných ľudí. Pocit plne sa spoľahnúť na architekta s vedomím, že rekonštrukcia prebieha, ako má, je na nezaplatenie. Naozaj sa oplatí investovať do kvalitnej práce. Rovnako vám architekt pomôže s nedostatkom predstavivosti a ukáže vám realizáciu pomocou niekoľkých variantov vizualizácie. Tak sa vyhnete mnohým problémom a konfliktom v praxi,“ radí z vlastnej skúsenosti pani majiteľka.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Celá galéria