Rozprávková chalúpka… Presne tak by som stručne vystihla svoje prvotné pocity po vstúpení do bytu manželov Dušana a Valérie. Ten je situovaný na vyvýšenom prízemí tehlového domu zo 60. rokov 20. storočia. S pomerne štedrou rozlohou 85 m² sa domáca pani veľmi rýchlo vyrovnala a vtisla jej punc originality, funkčnosti aj farebnosti. „Výsledok sa tvoril postupne a samotný dizajn bol až na druhom mieste. Predbehla ho praktická stránka,“ vysvetľuje Valika. „Tak, ako sa menil náš život, naše potreby a požiadavky na bývanie, menil sa aj byt,“ dodala.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Jasný rukopis
Dušan v byte býva od svojich štyroch rokov, keď sa sem ako malý chlapec presťahoval spolu s rodičmi, nuž a od roku 2008 v ňom s Valériou žijú sami. Presne v tom čase začal ich domov dostávať svoju súčasnú podobu. „Vždy, keď sme sa v rámci rekonštrukcie do niečoho púšťali, snažili sme sa to urobiť tak, aby sme z procesu tvorby aj výsledku mali dobrý pocit. Aby nám jednotlivé úpravy uľahčili a zároveň spríjemnili život, čas u nás doma,“ hovorí Dušan, ktorý mal práce pod palcom, keďže mnohé z nich prebiehali svojpomocne. „Vždy sme si to doma spravodlivo rozdelili. Po dizajnovej stránke riadila veci Valéria, dokonca množstvo vecí aj sama vyrobila a vylepšila, no a keď bolo treba niečo navŕtať alebo zavesiť, realizoval som sa ja,“ hovorí domáci pán.
Evolúcia dizajnu
K podobe, ktorú má byt dnes, prichádzal roky. „Kedysi moji rodičia a neskôr takisto aj my s manželkou sme byt prispôsobovali našim meniacim sa potrebám a často tak bez plánovania vznikli krásne prvky. Niekedy dokonca len vďaka tomu, že bolo potrebné zamaskovať stopy po dvoch pomerne divokých synoch – mne a bratovi,“ smeje sa Dušan, ktorý pohľadom naznačil, že zrod ich obľúbeného tehlového obkladu v chodbe, ktorý sa Valika rozhodla v byte po svokrovcoch zachovať. Ten má svoje nielen dizajnové opodstatnenie. „Veru, nie… Má príbeh. Jeho hlavnou úlohou bolo zamaskovať poškodený roh, ktorý som ja ako malý chlapec odrazil hlavou pri naháňaní s bratom.“
* článok pokračuje pod formulárom *
Namiešaný z mnohých „chutí“
Moderné prvky, schabby chic, vintage aj slovenský vidiek… To všetko je v tomto byte spojené do jedného podmanivého celku. „Popravde, sami nevieme posúdiť, čo presne nás ovplyvnilo. V každom prípade, iste nás inšpiroval náš dlhší pobyt v Anglicku a nemalý vplyv mal aj Valériin záujem o feng šuej,“ hovorí Dušan. „Zároveň sme sa snažili zachovať a priznať vek tohto bytu s prvkami tradičnými pre viac ako pol storočia starú architektúru. Extra moderné vychytávky sa nám sem veľmi nehodili,“ dopĺňa Valéria. Srdcovkou záležitosťou oboch manželov je obraz od Petra Zúbeka. „Bol našou vzdialenou rodinou zo strany mojej maminy, takže obraz dlhé roky visel v dome mojich starých rodičov. Dnes zdobí domov nám,“ vysvetľuje Dušan. Medzi ďalšie klenoty, ktoré v tejto domácnosti nemôžu chýbať, patria keramické a hlinené čajníky, ktorých vďaka svojej práci vraj nikdy nemajú dosť.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Celá galéria