Načo treba odvádzať dažďovú vodu z pozemku?
Odvádzanie dažďovej vody zo strechy je povinnosťou každého majiteľa domu. Bez adekvátneho riešenia dokonca môže hroziť, že nezískate stavebné povolenie, prípadne neskolaudujete dom. Prioritne by mala vsiaknuť do pôdy, to však nie je možné na každom pozemku. Dažďovú vodu zo strechy a odvodňovaných plôch je ideálne zachytávať a zadržiavať na pozemku tak, aby neodtekala naraz. Ak to miestne podmienky nedovoľujú, zákon povoľuje vypúšťať dažďovú vodu do oddelenej dažďovej kanalizácie (oddelená od splaškovej kanalizácie) alebo regulovaným spôsobom do jednotnej kanalizácie.
Premýšľať nad vhodnými alternatívami záchytu dažďovej vody zo strechy by ste mali už vo fáze prípravy stavebného plánu. V tomto bode viete dokonca premyslieť, či budete túto vodu využívať pre svoju vlastnú potrebu, napríklad na zavlažovanie záhrady.
Dažďová voda zo strechy a spôsoby jej odvedenia
Existuje viacero spôsobov, ako z pozemku odviesť dažďovú vodu zo strechy:
- dažďovú vodu odvediete do vsakovacej šachty,
- dažďovú vodu zo strechy zachytíte v zbernej nádrži,
- dažďovú vodu zvediete do dažďovej kanalizácie (je k dispozícii len vo vybraných lokalitách).
Vsakovacia šachta môže byť riziková
Dažďová voda sa nedá vždy odvádzať vsakovaním, závisí to od nasiakavosti zeminy a od veľkosti pozemku. Keďže momentálne ľudia realizujú domy skôr na menších pozemkoch, toto riešenie často nie je možné. Riziko totiž môže predstavovať aj umiestnenie vsakovacej šachty. Zariadenie by malo byť od objektu stavby vzdialené minimálne 4 metre a uložené v takej hĺbke, aby voda nepresakovala dovnútra objektu. Ak by vsakovacia šachta bola príliš blízko domu, mohlo by dôjsť k podmáčaniu základov a k „sadaniu“ stavby.
Vsakovacie nádrže realizujte spoločne s prípojkami, a to ešte predtým, než vytvoríte okolo domu spevnené plochy a záhradné úpravy. V opačnom prípade by ste to všetko museli znova rozkopávať.
Okrem toho, zariadenie umiestnite aspoň 1 meter nad maximálnou hladinou spodnej stavby a zároveň s dostatočným odstupom od existujúcej výsadby. Aj samotné stromy totiž predstavujú problém. Ich koruny vykresľujú pomyselné zóny, v ktorých by sa nemalo nachádzať žiadne vsakovacie zariadenie.
* článok pokračuje pod formulárom *
Zberná nádrž je ideálna pre záhradkárov
Zhromažďovanie dažďovej vody zo strechy do zbernej nádrže sa hodí, ak budete zachytenú vodu využívať na polievanie záhrady, splachovanie toaliet a pod. Je to teda šikovný spôsob, ako znížite spotrebu vlastnej domácnosti. Vybrať si môžete buď nadzemné zásobníky alebo nádrže pod zemou, ktoré sú, samozrejme, drahším riešením. Plastové zberné nádrže na dažďovú vodu zo strechy sa tešia obľube vďaka ich nízkej hmotnosti, dobrej vodotesnosti a dlhej životnosti. Podzemné zberné nádrže vám zasa ušetria miesto na pozemku. Keďže nie sú v priamom kontakte so slnečným žiarením, znižujú množenie baktérii či nárast rias.
Dažďová voda zo strechy odvedená do kanalizácie
Najmenej problémovým riešením je odvedenie dažďovej vody do obecnej (mestskej, verejnej) dažďovej kanalizácie – tá ale nie je vybudovaná všade. S priamym odvádzaním vody do jednotnej kanalizácie sa totiž spájajú aj isté riziká: Dažďové vody síce zrieďujú splaškové vody, to však zároveň znižuje účinnosť čističiek. Dažďová voda zo striech zároveň odvetráva kanalizačný systém. V dôsledku toho môžu pachy zo stoky vnikať do okien. Za odvedené množstvo dažďovej vody do splaškovej kanalizácie musíte platiť takzvané stočné.
Neriešiť dažďovú vodu sa neopláca
Realita je však taká, že veľa staviteľov odvod dažďovej vody z pozemku ignoruje, hoci to zákon prikazuje. Často však takíto vlastníci domov škodia sami sebe. Výsledkom totiž môžu byť podmáčané základy či nebezpečné zosuvy pôdy. Je to, samozrejme, aj pomerne nehospodárne, keďže dažďová voda zo strechy vám dokáže ušetriť až 50 percent nákladov domácnosti pri spotrebe vody.
Mohlo by vás zaujímať