Predobraz vínneho baru
Bar dostal jednoduchý názov Dvojka. „Interiér sme navrhovali pre Richarda Preislera, s ktorým spolupracujeme na rôznych komerčných i nekomerčných projektoch už niekoľko rokov. Richard bol vlastne úplne prvý klient nášho štúdia. Za ten čas sa z nás stali priatelia a vieme, že o podobnom priestore sníval už dlhší čas,“ povedali o projekte dizajnéri.
Do návrhu sa tak snažili dostať osobnosť majiteľa reklamnej a marketingovej agentúry. „Vzniklo niekoľko návrhov, ale stále sme hovorili, že ho úplne nevystihujú. Potom Honza vytiahol fotku ošúchaného iPhonu a to bol vlastne taký predobraz Dvojky. Súčasný a moderný na jednej strane a na druhej trochu punk a vintage s určitým nádychom umeleckej atmosféry. Pretože Richard okrem iného prevádzkuje galériu a sám z výtvarného podhubia pochádza,“ prezradil Henry Wielgus.
Staré ponkové stoly aj sudy s mramorovou doskou
Cieľom bolo vytvoriť priestor s príjemnou atmosférou, v ktorom by sa ľudia uvoľnili pokiaľ možno skôr, než vypijú „prvú dvojku“. To sa premietlo nielen do výberu nábytku – rôznych kúskov z rôznych kútov Česka, ale aj osvetlenia a podlahy. Na jednom mieste sa tak ocitli staré ponkové stoly na vysokých nohách, staré stoličky, biele sudy s mramorovou vrchnou doskou a pár starých chladničiek na víno. Práve tie sa stali ústredným motívom priestoru, pretože pri návrhu interiéru vznikol problém s nedostatkom miesta na chladenie a uloženie vína.
Dizajnérske duo sa rozhodlo interiér poňať ako skladisko starých chladničiek, ktoré ukrývajú vína z celého sveta. Doplnili ich ostatné staré kúsky nábytku, ktoré tu našli svoj nový domov a využitie. V kontraste s nimi je luster Palais Garnier z kolekcie Neverending Glory pre Lasvit. Tvarovo vychádza z predlohy lustra parížskej opery a nenápadne nadväzuje na podávanie vín z Francúzska.
* článok pokračuje pod formulárom *
Pôvodná tehla dostala bielu farbu
Všetko, vrátane pôvodných tehlových stien, dostalo atypický biely náter, aby interiér pôsobil jednotne a vyzdvihla sa hra svetla a tieňov. „Na podlahu sme vyliali betón, ktorý sme pokvapkali bielou farbou, takže to na prvý pohľad vyzerá, že ste vstúpili do ateliéru umelca. Prípadne do predajne retro chladničiek,“ vysvetlili dizajnéri svoj zámer. Na stenu symbolicky zavesili aj neónovú číslicu dva vo farbe červeného vína.
Výtvarne aj materiálovo sa autorom interiéru podarilo zložiť poklonu minimalizmu a autenticite. Malý, ale dobre čitateľný priestor opticky zväčšuje okrúhle zrkadlo a dostatok svetla do interiéru preniká cez veľký sklenený výklad. Návštevníkom sa tak pred očami mihá každodenný život na rušnej pražskej ulici.
Bohužiaľ, osud tohto baru fungujúceho od roku 2019 nedávno spečatili noví majitelia budovy, ktorí sa s majiteľom baru nedohodli na ďalšom fungovaní. Nezdieľali spoločnú snahu oživovať Veletržní ulicu dizajnom a atmosférou. Bar Dvojka sa tak sťahuje na novú adresu na Bubenskú a môžeme len hádať, či v novom interiéri dostane priestor aj tehla.
Mohlo by vás zaujímať