Ak by som mal jednou vetou vyjadriť v čom je hlavná sila tehly ako stavebného materiálu, povedal by som, že dnešné tehliarske murovacie prvky sú spojením tradičného s moderným. Sila moderných tehál vo vyváženej kombinácii dlhodobých užívateľských výhod, ku ktorým každý stavebník dostane ako pridanú hodnotu balík krátkodobých výhod, ktoré ocení počas výstavby domu.
Čo to znamená v praxi?
Moderné stavebné systémy z tehál poskytujú komplexnú paletu výrobkov, z ktorých postavíte dom jednoducho, rýchlo a úsporne. Jednoduchosť a rýchlosť sú výsledkom nových technológií murovania. Brúsené tehly s presnými ložnými plochami je možné spájať buď tenkovrstvovou maltou alebo špeciálnou murovacou penou. Obe tieto technológie zároveň znamenajú aj úsporu, a to úsporu materiálu i času. Šikovný murári dokážu s pomocou týchto technológií postaviť dom o 30 až 50% rýchlejšie ako pri klasickom spôsobe murovania.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Z dlhodobého hľadiska je tehla vyváženou kombináciou viacerých vynikajúcich vlastností. Za zmienku stoja výborné tepelnoizolačné vlastnosti moderných tehál. Teplo v dome môžeme prirovnať k vode v nádobe. To znamená, že uniká všade tam, kde je nádoba, teda obalová konštrukcia domu, netesná alebo deravá. Pri stavbe domu je preto nutné používať kvalitné materiály s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami a zároveň dbať na kvalitný návrh a precíznu realizáciu detailov s cieľom, aby sme v maximálnej miere zabránili úniku tepla. Podstatnú časť obalovej konštrukcie domu tvoria obvodové steny.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ak sa rozhodujete z čoho stavať, pálená tehla je tým správny riešením. Vďaka vyváženej kombinácii tepelnoizolačných a ďalších svojich vlastností je tehla ideálnym stavebným materiálom. V tehlovom dome sa budete cítiť vždy príjemne a v teple. Obvodové murivo z tehál spĺňa aktuálne normové požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti stavebných konštrukcií, preto z tohto hľadiska nie je potrebné ich dodatočné zateplenie.
Niekoľko špičkových tehál pre obvodové steny tieto požiadavky dokonca vysoko prekračuje, čím sa vo veľkej miere šetria náklady na vykurovanie domu. K takýmto tehlám patria napríklad aj tehly plnené minerálnou vlnou. Predstavujú spojenie pálenej tehly a minerálnej vlny, pričom dutiny tehál sú vyplnené minerálnou vlnou. Výhody oboch materiálov sa spájajú a navzájom dopĺňajú. Vďaka pálenej keramike, majú tehly i murivo vysokú pevnosť, požiarnu odolnosť, dlhú životnosť. Keramika taktiež akumuluje teplo a zároveň chráni tepelnú izoláciu proti poveternostným vplyvom a poškodeniu. Tehly aj minerálna vlna sa rodia v ohni, preto sú oba materiály nehorľavé a výborne odolávajú požiaru. Samotná minerálna vlna vo výplni tehál zabezpečuje dokonalú tepelnú izoláciu, optimálnu difúziu vodných pár a predstavuje prirodzenú zvukovú izoláciu. Murivo z týchto tehál vysoko prevyšuje normové požiadavky na tepelnú izoláciu už pri hrúbke 36,5 cm, preto nemusíte dom z týchto tehál nie je potrebné zatepľovať.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
V neposlednom rade je to tiež dlhá životnosť tehlových domov, ktorá hovorí za výber tehly ako stavebného materiálu. Pálená tehla patrí medzi najstaršie stavebné materiály, aké ľudstvo pozná. Tehlové stavby pretrvali stáročia, čo nám dokazuje množstvo zachovaných a dodnes plne funkčných tehlových stavieb. Viaceré štúdie zamerané na hospodárnosť a životnosť rôznych stavebných konštrukcií uvádzajú, že jednovrstvové tehlové murivo vyžaduje v rámci svojho životného cyklu minimálne náklady na dodatočné investície ako sú údržba a obnova.
Mohlo by vás tiež zaujímať: