Model sociálnej starostlivosti
Domov dôchodcov slúži komunite seniorov v Blackheath, ktorí sú združení pod charitou Morden College. Nové centrum dopĺňa existujúce budovy na pôde tejto charity, ku ktorej patria aj architektonické skvosty – chudobinec a kaplnka. Pod stavby sa podpísal architekt slávnej katedrály sv. Pavla v Londýne, Sir Christopher Wren.
„Projekt Mordenovho centra nás neskutočne napĺňal. V čase, keď sociálna starostlivosť o starších stojí na vratkých nohách, dáva toto ocenenie veľkú nádej celému sektoru, vrátane ostatných, ktorí pracujú v oblasti zdravotnej starostlivosti. Centrum ponúka model, ako vytvoriť prostredie, ktoré má pozitívny vplyv na duševné a fyzické zdravie starších ľudí,“ vyjadril sa Alex Ely, zakladateľ kancelárie Mæ, ktorá mala na starosti architektonické riešenie.
Pavilón pripomínajúci kláštor
Stavba seniorského centra je navrhnutá ako skupina „pavilónov“, odetých do červenej lícovej tehly, v ktorých sa sústreďujú priestory určené na spoločné aktivity návštevníkov aj zdravotnícka starostlivosť o pacientov v pokročilom veku. Všetky pavilóny vzájomne prepája centrálny „kláštor“. Nápadná pozinkovaná plechová strecha a vysoké komíny moderným spôsobom reflektujú architektonický štýl okolitej zástavby zo 17. storočia.
Mohlo by vás zaujímať
Domov dôchodcov, ktorý socializuje
Návštevníkov víta v novostavbe centra svetlá a vzdušná recepčná hala, ktorá ich ďalej nasmeruje meandrujúcimi chodbami do ďalších častí centra. Koridory končia vo veľkej divadelnej sále. Tá je súčasťou pôvodnej zástavby, ktorú architekti jemne zmodernizovali a integrovali do novostavby. Strecha hlavnej časti, tzv. kláštora, ktorá je väčšia než jeho pôdorys, poskytuje používateľom po celý rok ochranu pred nástrahami počasia, ale aj potrebný tieň.
Centrum vzájomne prepája zdravotnícke zariadenia s celým radom oddychových priestorov, ktoré pôsobia prívetivo a prirodzene. Majú jednak podporiť socializáciu návštevníkov, ale takisto im ponúknuť potrebný pokoj. Našli by ste tu umeleckú miestnosť, kaviareň, ale tiež kaderníctvo či nechtový salón. Divadlo poskytuje zázemie pre podujatia väčšieho rozsahu – od večierkov až po vystúpenia.
Prívetivá a bezpečná
Celá budova je zároveň navrhnutá tak, aby citlivo dokázala predvídať rôzne potreby, schopnosti či stupeň postihnutia používateľov. Dôležitú úlohu zohrávajú bezpečnostné prvky, ako sú prahy v úrovni podlahy, skryté drevené zábradlia či vstavané sedenia pozdĺž chodieb. Ponúkajú tak príležitosť na oddych, kdekoľvek sa seniori zastavia. Architekti dokonca mysleli aj na ľudí s demenciou, ktorým uľahčujú orientáciu v priestore a hľadanie správnej cesty vysoko kontrastné vzory na okrajoch podláh.
* článok pokračuje pod formulárom *
Stavba ako terapeutický nástroj
„Centrum Johna Mordena je miestom radosti aj inšpirácie. Citlivo integruje zdravotnícke zariadenia so sociálnymi priestormi, pričom prináša smelý a nádejný model pre dizajn podobných centier starostlivosti o seniorov. Na každom kroku a v každom detaile cítiť jasný zámer vytvoriť prostredie, ktoré pozdvihuje náladu a podporuje komunitu,“ povedala v mene poroty Stirling Prize, Ellen van Loon.
Ako ďalej dodala, budova poskytuje pohodlie a prívetivé teplo, s množstvom premyslených prvkov, ktoré bránia tomu, aby sa používatelia cítili izolovaní. To len ilustruje fakt, že stavby samotné dokážu pôsobiť terapeuticky – jednak poskytovať starostlivosť a zároveň vzbudzovať pocit spolupatričnosti. „Skvelá architektúra pomáha ľuďom, aby prosperovali po všetkých stránkach, a presne to sa podarilo dosiahnuť aj v tomto projekte.“
Biofilický dizajn
Architekti vo svojom riešení využili aj princípy biofilického dizajnu, teda dizajnu, ktorého cieľom je zakomponovať do stavieb a vnútorných priestorov prírodné prvky. V tomto prípade sa biofília odtlačila v tom, ako architekti prepojili interiér s okolitým zeleným prostredím. Namiesto rovných chodieb ich nechali kľukatiť sa medzi existujúcou zeleňou, ktorú dotvárajú najmä veľké borovice ako ústredné prvky záhrady. Vnútri aj vonku je k dispozícii veľa miest na odpočinok, kde si návštevníci môžu užívať meniace sa svetlo v priebehu dňa či príjemné výhľady.
Ekológia na prvom mieste
Budova tiež využíva jednoduché, no veľmi efektívne technológie na znižovanie uhlíkovej stopy. V rámci konštrukcií sa uplatnilo aj krížovo vrstvené drevo, ktoré znižuje energetickú náročnosť celého stavebného procesu. Malta na báze vápna zasa v budúcnosti umožní opätovné použitie tehlového obkladu. Komíny budov sa uplatňujú aj pri pasívnom vetraní, ktoré minimalizuje prevádzkovú energiu potrebnú na vykurovanie aj chladenie centra.
Ako uviedol prezident RIBA, Muyiwa Oki, samota a izolácia sú kritické problémy, týkajúce sa obzvlášť starých ľudí. Centrum Johna Mordena, najmä jeho elegancia a funkčnosť, nastavujú vysoký štandard ďalším priestorom, ktoré majú podporovať zdravší a šťastnejší život seniorov, ako aj ich nezávislosť od ostatných. „Je to umne navrhnutý balík, ktorý minimalizuje vplyv stavieb na ekológiu a súčasne využíva terapeutickú silu okolitej prírody,“ doplnil prezident kráľovského inštitútu.
Mohlo by vás zaujímať