Mohlo by vás tiež zaujímať:
Obvodová stena s prevetrávanou vzduchovou medzerou pozostáva – ako už z jej pomenovania vyplýva – z viacerých vrstiev. Na rozdiel od jednovrstvového obvodového muriva, kde všetky požiadavky kladené na obvodovú konštrukciu musí plniť jedna vrstva, v prípade viacvrstvovej konštrukcie je každá vrstva navrhnutá tak, aby spĺňala určitú špecifickú funkciu. Aby jednotlivé vrstvy plnili svoju funkciu spoľahlivo, treba dodržať niektoré dôležité konštrukčné zásady (izolácia, kotvenie, odvetranie, dilatácia) a zásady navrhovania špeciálnych doplnkov (kotvy – spony, konzoly, tesniace pásky a tmely).
Skladba obvodovej steny
Skladba vrstiev dvojvrstvovej obvodovej steny smerom od vonkajšej lícovej vrstvy muriva je takáto:
Vrstva | Funkcia vrstvy |
1. lícové murivo s hrúbkou asi 100 až 120 mm | estetický vzhľad, ochrana ostatných vrstiev proti poveternostným vplyvom |
2. vzduchová medzera s hrúbkou asi 40 až 60 mm | ochrana ostatných vrstiev proti poveternostným vplyvom, prevetrávanie, vysušovanie |
3. tepelnoizolačná vrstva | tepelná izolácia podľa požiadaviek (zväčša na báze minerálnej vlny) |
4. vnútorné nosné murivo | únosnosť, požiarna odolnosť, zvuková izolácia |
5. vnútorná omietka | povrchová úprava |
Navrhovanie
Pri obvodových stenách s prevetrávanou vzduchovou medzerou treba navrhnúť:
- úložné plochy a konzoly,
- prevetrávanie,
- kotvenie vrstvy z lícových tehál k nosnej konštrukcii,
- dilatácie,
- preklady.
Úložné plochy a konzoly
Lícové murivo predstavuje v rámci skladby vrstiev samostatnú murovanú konštrukciu, ktorá sa musí vhodným spôsobom založiť tak, aby sa zvislé zaťaženie spoľahlivo prenieslo do nosnej konštrukcie. Preto v mieste prvého radu lícových tehál (v prípade viacpodlažných objektov aj v niekoľkých výškových úrovniach nad sebou) treba vytvoriť vhodné úložné plochy, a to špeciálnymi konzolami, respektíve úložnými prahmi z nehrdzavejúcej ocele alebo z vhodne riešenej časti nosnej konštrukcie budov (napríklad základový pás, železobetónová stropná doska).
Od spôsobu uloženia prvého radu tehál a od únosnosti úložnej plochy závisí maximálna výška súvislého úseku fasády murovaného z jednej úložnej plochy. Fasádu viacpodlažnej budovy treba z dôvodu potreby dilatácie lícovej vrstvy vo zvislom, ale aj vo vodorovnom smere členiť.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Prevetrávanie
Funkčnosť prevetrávania sa zabezpečuje prívodom a odvodom vzduchu do a zo vzduchovej medzery medzi lícovou vrstvou a tepelnou izoláciou. Vzduch sa privádza systémom vetracích otvorov v spodnej aj hornej časti súvislej vzduchovej vrstvy (dolu prívod, hore odvod vzduchu). Vetracie otvory sa vytvárajú vo zvislých styčných škárach tak, že sa tieto nechávajú nepremaltované. Aby bolo prevetrávanie dostatočné, musí byť celková plocha otvorov na prívod a odvod vzduchu dostatočne veľká. Platí zásada, že na každých 20 m² lícového muriva treba vytvoriť 75 cm² vetracích otvorov dole aj hore, teda spolu 150 cm². Vetracie otvory treba chrániť proti vnikaniu hmyzu alebo hlodavcov pomocou špeciálnych plastových ochranných mriežok, ktoré sú zároveň aj ochranou proti vnikaniu dažďovej vody.
Kotvenie vrstvy z lícových tehál k nosnej konštrukcii
* článok pokračuje pod formulárom *
Vrstvy z lícových tehál treba kotviť k nosnej stene z dôvodu zabezpečenia prenosu vodorovného zaťaženia od vetra. Kotvenie sa realizuje pomocou drôtových kotiev (spôn) z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa do nosného muriva buď rovno zamurujú, alebo sa prichytávajú pomocou vhodných rozperiek. Počet kotiev na jednotku plochy závisí od statického výpočtu. Použitie týchto kotiev je opísané v technických listoch jednotlivých výrobcov. Väčšinou treba použiť päť kotiev na 1 m² muriva, respektíve tri kotvy na 1 m voľného okraja lícového muriva. Za voľný okraj sa považuje zvislá alebo vodorovná dilatačná škára, ostenie okien alebo dverí, ukončenie fasády pod šikmou strechou alebo pri atike a podobne. Súčasťou kotiev by mali byť plastové prítlačné kotúče na fixáciu tepelnej izolácie a odkvapové krúžky.
Dilatácie
Veľmi dôležitou súčasťou návrhu najmä väčších objektov sú dilatácie, teda rozdelenie vonkajšej lícovej vrstvy vhodne rozmiestnenými dilatačnými škárami do dilatačných celkov. Dilatačné škáry môžu byť zvislé a vodorovné.
Veľkosť a smer dilatačných pohybov závisia od:
- veľkosti objektu,
- pôdorysu objektu,
- orientácie fasády na svetové strany,
- rozdielu zmrašťovania a dotvarovania nosnej a lícovej vrstvy muriva.
Pri výpočte rozsahu dilatačných pohybov pre návrh dilatačných celkov treba vziať do úvahy všetky uvedené vplyvy.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Zvislé dilatačné škáry prenášajú vodorovné dilatačné pohyby fasády tak, aby v nej nevznikali trhliny. Všeobecne platí zásada, že v prípade objektov s malým pôdorysom, napríklad rodinných domov s dĺžkou obvodových stien 10 až 12 m, netreba navrhovať špeciálne dilatácie. Pri nadmerne oslnených fasádach (v závislosti od orientácie budovy na svetové strany) a pri použití tmavých odtieňov lícových tehál treba navrhnúť kratšie dilatačné úseky. Zvislé dilatačné škáry môžu byť rovné alebo zazubené (sledujú väzbu muriva), ale vždy musia byť dokonale vodotesné.
Vodorovné dilatačné škáry prenášajú zvislé dilatačné pohyby. Usporiadanie vodorovných dilatačných škár úzko súvisí s usporiadaním úložných plôch, teda s rozdelením fasády na jednotlivé úseky vo zvislom smere.
Medzi posledným radom tehál zvislého dilatačného úseku a spodnou hranou nasledujúcej úložnej konštrukcie treba zhotoviť vodorovnú dilatačnú škáru. Pri kotvení lícového muriva do atiky je potrebná dilatačná škára v mieste spodnej hrany plochej strechy.
Preklady
Preklady v lícovom murive možno riešiť rôznymi spôsobmi:
- priznaním železobetónových prekladov realizovaných z pohľadového betónu,
- použitím prefabrikovaných prekladov zo špeciálnych tvaroviek z lícových tehál zhotovených na stavbe,
- použitím prekladov z lícových tehál uložených alebo zavesených na špeciálnych konzolách, prípadne na výstuži ložných škár.
Obvodové steny s prevetrávanou vzduchovou medzerou ponúkajú široké možnosti uplatnenia čoraz väčšej palety lícových tehál. Zároveň predstavujú spoľahlivú obvodovú konštrukciu rôznych druhov budov.
Mohlo by vás tiež zaujímať: