Staré tehly a recyklácia
Súčasné trendy prajú využitiu starých materiálov v modernom interiéri či v záhrade. Preto niet divu, že zažívajú svoju renesanciu. Spôsobov, ako oživiť staré tehly, je niekoľko. Sú pevné, kvalitné a najmä štýlové. Pôvab im dodáva príjemne nedokonalý povrch, ktorý vznikol ručnou výrobou a využitím v minulosti. Stará tehla je zaujímavá práve pre svoj nedokonalý vzhľad, pre štruktúru s vrásnením či pre vyrazenú značku výrobcu. Starý materiál sa vyrobiť nedá, treba ho získať a zachrániť. Zub času nemožno autenticky skopírovať.
Stopy ručnej výroby
Ručná výroba tehál bola remeselnícka činnosť so svojimi pravidlami a tradíciami. Kvalita týchto tehál bola pomerne vysoká a z tohto dôvodu sú zachované tehly dodnes veľmi cenené, opakovane sa využívali a dodnes sa využívajú pri ďalších stavbách. Každý druh starej tehly je iný, má svoje špecifické vlastnosti. Závisí od pôvodu, lokality, odkiaľ pochádza hlina na tehlu, akej kvality bola hlina a podobne.
Ako urobiť obklad zo starej tehly?
Tehly treba najprv objaviť. Jednou cestou je, že si tehly jednoducho kúpite a necháte doviezť. Takéto tehly sú pripravené na použitie. Iný spôsob je, že nájdete niekoho, kto búra starý dom a dohodnete sa s ním, že tehly kúpite lacnejšie alebo ich dostanete zadarmo. Takéto tehly treba dôsledne očistiť.
Mohlo by vás zaujímať
Čistenie tehál
Stará tehla sa zachováva pri búraní starých budov a domov opatrným ručným rozoberaním. Každá tehla sa musí ručne vyčistiť so sekerkou z každej strany. Ak chcete dokonale vyčistiť staré tehly od vápenných častí – používa sa na to kyselina soľná – chlorovodíková. Treba ju riediť s vodou v pomere 1:10, pri práci musíte byť veľmi opatrní a dodržiavať všetky bezpečnostné zásady pri práci s kyselinami. Kyselina reaguje iba s vápennými časťami. Potom tehlu treba opláchnuť vodou.
Rezanie tehál
Každá tehla má dve strany a bola by škoda prísť o jednu stranu tým, že ju nalepíme na stenu. To je dôvod, prečo sa tehly režú. Niekto z tehál odreže iba dva tenké pásiky a stred zahodí či ešte predá za lacný groš, iný zasa rozreže tehlu na dve polovice a obklad je potom hrubší.
Penetrovanie
Tehla je nasiakavý materiál, pred použitím ju treba na zhruba polhodinku dobre namočiť vo vedre. Nasiaknutá tehla nevytiahne z lepidla vodu potrebnú na stuhnutie cementu, takže lepidlo potom lepšie drží. Obklad napenetrujeme a necháme ho vyschnúť asi 4 hodiny. Pripravený podklad musí byť pevný a súdržný, bez prachu a mastnôt. Na stenu si nakreslíme vodorovné línie, podľa ktorých budeme lepiť. Obklad zo starej tehly pekne ukáže, keď sa lepí so širšími škárami.
Lepenie
Na lepenie používame lepidlá rovnaké ako pri keramických obkladoch. Vonku, samozrejme, flexibilné (trieda C2T), v interiéri môže byť aj obyčajné, lacnejšie. Ideálne je naniesť lepidlo zubovou stierkou na podklad aj na tehlu, aby sa lepidlo s materiálmi lepšie spojilo. Lepidlo by malo tvrdnúť aspoň 24 hodín predtým, ako ideme škárovať.
Škárovanie
Na druhý deň po nalepení obklad vyškárujeme. Používa sa na to vápenná malta, zmes vápna s pieskom. Vápennú kašu a piesok zmiešame v hmotnostnom pomere 1 : 3 až 1 : 6. Vhodným nástrojom je špeciálne úzke hladilo na škárovanie tehlového muriva a paleta, na ktorej je malta. Po vyškárovaní prebehneme škáry suchým štetcom, aby sa nesúdržná škárovacia hmota odstránila.
* článok pokračuje pod formulárom *
Impregnácia
Starú tehlu je dobré odizolovať od vlhkosti, keďže je to nasiakavý pórovitý materiál. Ak totiž tehla nasiakne, v mraze môže tehla popraskať. Aby sme zabránili nasiakavosti tehál, sú k dispozícii rôzne tekuté materiály – známy je prípravok Lukofob či vodné sklo.
Dlažby zo starej tehly
V prípade chodníkov možno starú tehlu uložiť nasucho do pripraveného pieskového lôžka s hrúbkou asi 5 cm, pod ktorým sa nachádza súvrstvie jemnejšieho a hrubšieho štrku s hrúbkou aspoň 15 cm (pre pohyb chodcov). Dlažbu z tehál musíme klásť do priestoru ohraničeného obrubníkom, betónovým plotom a pod., aby sa tehly nerozišli. Škárujeme ich praným pieskom. Dôležitá zásada je, že lôžko musí dobre odvádzať vodu, lebo tehla nemôže byť dlhodobo vystavená pôsobeniu vlhkosti.
Odborník radí
So starou tehlou treba vedieť pracovať. Veľa domácich majstrov dokázalo pokaziť efekt starej tehly zlým ukladaním bez škár. Platí tu nepísane pravidlo – ako tehlu chytím do ruky, tak ju uložím, pretože nedokonalosť sa stane vo výslednom efekte žiaducou.
Krása záhradných múrikov
Múrik môže byť pôsobivým oddelením jednotlivých častí záhrady. Dáva tiež možnosť vytvoriť romantické tienisté zákutia. Je na vás, či sa rozhodnete pre klasické murovanie na maltu, alebo si vyberiete tzv. suchý spôsob. Krása tehly vynikne v obidvoch prípadoch.
Mohlo by vás zaujímať
Hmyzí hotel – užitočné, pekné a jednoduché využitie
Počuli ste už o hmyzích hoteloch? Samotárske druhy hmyzu ich využívajú ako náhradný biotop, aby zabezpečili pokračovanie svojej lietajúcej rodiny. Ak im ho v záhrade vytvoríte, prilákate ich a oni vám za to opelia rastliny a často vás i zbavia škodcov. Tento hmyzí domček vytvoríme z rôznych prírodných „dierovaných“ materiálov (alebo dierky vyvŕtame), aby sme simulovali podmienky, ktoré hmyz využíva na hniezdenie.
Medzery medzi materiálmi vyplníme rôznymi steblami (napr. trsťou, bambusom….). Ak máme staré tehly s dutinami, môžu práve ony výborne poslúžiť ako súčasť hmyzieho hotela. Takýto príbytok pre hmyz však treba chrániť pred vetrom a vybrať mu miesto v polotieni, nie na priamom slnku. Ak v ňom využijete materiály s rôznou štruktúrou otvorov a pohráte sa napríklad so strieškou, zároveň vašu záhradu aj zaujímavo skrášli.
Inšpirujte sa
Pri vytváraní novej krásy zo starých tehál je dôležitý najmä nápad. My vám ponúkame niekoľko tých, čo nám skutočne učarovali. Tehlu ľahko skombinujete aj s inými prírodnými materiálmi. Často sa využívajú napríklad okruhliaky. Kompozícia rôznych farieb a tvarov vytvorí vo vašej záhrade príjemný harmonický celok.
Samozrejme, pri využití starých tehál vo vašej záhrade sa fantázii medze nekladú. Ak máte svoje vlastné originálne nápady, neváhajte sa o svoje dielka podeliť s ostatnými čitateľmi.