Zakladanie nosných stien
Nosné steny treba zakladať na konštrukčných prvkoch roznášajúcich zaťaženie. V rámci jedného podlažia sa musí použiť iba jeden druh murovacích prvkov a mált. K nosným častiam stavby patria obvodové a nosné steny.
Veľkým nepriateľom stavebníka sú tepelné mosty. Vyskytujú sa najmä v rohoch, v miestach kombinácií materiálov, prekladoch, detailoch napojení striech, balkónov, terás, atík, pri nepodpivničených objektoch v styku obvodovej steny s podlahou atď. V blízkosti tepelných mostov sa zráža voda, spôsobuje vlhnutie a biokoróziu (plesne, huby a mikroorganizmy). Riešenie stavebných detailov v problematických miestach by sme mali prekonzultovať s projektantom a zaistiť aj dodržanie predpísaného postupu.
Nosná stena z tehly
Tehly na obvodové murivo sú ľahčené aj v črepe, ktorý je popretkávaný hustou sieťou pórov. Niektoré typy keramických tehál do seba zapadajú systémom pero-drážka. Ušetrí sa tým 50 % malty a asi 15 % času murárov. Dobré je vedieť, že dutiny v dierovaných tehlách sťažujú prechod tepla a plnia tak tepelnoizolačnú funkciu. Steny z dierovaných tehál v podstate netreba dodatočne zatepľovať. V ponuke výrobcov sú aj tehly polovičnej výšky alebo šírky.
Dierované tehly treba vždy klásť dutinkami zvislo (ak bude murár tvrdiť, že pri 1 až 2 tehlách je to jedno a medzery sa aj tak zalepia maltou, lepšie bude ho okamžite vyhodiť). Malta sa má nanášať v pruhoch pozdĺž okrajov, najvhodnejšie je položiť do stredu latu s hrúbkou požadovanej škáry a naniesť maltu z oboch strán (alebo si pomôcť inými fígľami). V prostriedku potom ostane vzduchová medzera zlepšujúca tepelnoizolačné vlastnosti muriva. Tehly by mali byť v murive správne previazané so striedaním zvislých škár v radoch tesne nad sebou aspoň o 40 mm alebo 0,4-násobok výšky tehly (platí vyššie číslo). Dierované tehly sa vyrábajú v násobkoch 125 mm. Bežná tehla má tak šírku 247 mm (pri použití systému pero-drážka na jednu tehlu vychádza presne 250 mm), výšku 238 (ráta sa s ložnou škárou 12 mm, výška na 1 tehlu vychádza tiež 250 mm). Na 1 m2 sa tak spotrebuje 16 kusov tehál. Tento údaj pre nás môže byť dôležitý vo chvíli, keď zisťujeme predbežnú spotrebu tehál.
Koncové tehly sa používajú na riešenie detailov dverných a okenných ostení a parapetov okien. Vyrábajú sa vo dvoch variantoch – ako celá a polovičná tehla. Ich zvláštnosťou je, že na jednej styčnej strane majú vybratie – kapsu. Pri vytváraní ostenia sa strieda koncová celá tehla s polovičnou. Do takto vzniknutej súvislej kapsy sa pred osadením rámu výplňovej konštrukcie zabuduje izolačný pás z extrudovaného polystyrénu. To umožňuje eliminovať tepelné mosty v tomto detaile obvodovej steny. Použitie koncových tehál umožňuje aj atypické riešenie výšky parapetu. Ak nám pri murovaní do výšky stropu chýba menej ako celá tehla, použijeme špeciálne tehly s polovičnou alebo tretinovou výškou od renomovaných výrobcov – „plátanie“ plnými tehlami, drevenými hranolmi alebo vyrovnávanie betónovaním spôsobuje vznik tepelných mostov. Ak máme výšku podlažia vyrátanú „na celé tvárnice“, musíme presne dodržiavať rozmer ložných škár.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
* článok pokračuje pod formulárom *
Murujeme z tehly
Podklad na murovanie musí byť vodorovný. V prípade potreby naň prilepíme alebo voľne položíme izolačné pásy proti vlhkosti v mieste budúcich stien. Musia byť o 100 až 150 mm širšie ako je hrúbka muriva. Po výškovom zameraní jednotlivých rohov stavby začíname murovať v najvyššom bode. Zistené rozdiely vo výške základu vyrovnávame maltou podľa možnosti už pri ukladaní prvého radu tehál, aby vyššie rady boli vodorovné. Začíname ho založením rohov. Ak používame tehly s pôdorysnými rozmermi 380 × 250 mm, je založenie rohu veľmi jednoduché a väzba v priľahlých stenách je ideálna, vychádza presne na polovicu šírky tehly. Pri použití tehly s pôdorysnými rozmermi 250 × 440 mm je to o niečo zložitejšie. Ako prvé osadíme tehly na rohoch stien. Pritom dbáme na ich správnu orientáciu. Každá rohová tehla v tom istom rade má byť oproti predchádzajúcej otočená o 90°, pričom orientácia pier a drážok by mala byť v jednom rade rovnaká (a v každom druhom rade opačná). Aby v priľahlých stenách opäť vychádzala väzba na polovicu dĺžky tehly, musíme na založenie rohu použiť doplnkové tehly, a to kombináciu tzv. rohovej tehly a polovičnej tehly. Väzba v priľahlých stenách takto vyjde ideálne.
Na tenkú maltu
Klasickú murovaciu maltu možno nahradiť špeciálnou lepiacou maltou, nanášanou v tenkej vrstve. Práca s novým systémom si vyžaduje použitie vhodného náradia, najmä nivelačnej súpravy (slúži na vyrovnanie prvej vrstvy malty, na ktorú sa zakladá prvý rad tehál) a špeciálne valce na nanášanie tenkovrstvovej malty.
Pri murovaní týmto spôsobom sú ložné plochy tehál, na ktoré sa nanáša murovacia malta, obrúsené, dokonale rovné a navzájom rovnobežné (výška tehál má toleranciu ±1 mm). Ložné škáry v murive majú hrúbku asi 1 mm. Výsledkom tohto murovania je presná a jednoduchá práca, úspora času, úspora murovacej malty, a tým aj úspora na zariadení staveniska (silá, miešačky, dopravníky a podobne) a zvýšenie kvality murovania. Všetky prednosti tohto systému vyplývajú zo spôsobu murovania.
Klasická malta
Murovaním pri klasickom spôsobe rozumieme murovanie na maltu, ktorej hrúbka v ložnej škáre je asi 10 až 12 mm. Murovaciu maltu na klasické murovanie si môžeme zarobiť aj na stavbe. Skladá sa: z jedného objemového dielu (napríklad lopaty) cementu, 1 až 2 dielov vápna a 6 až 9 dielov kameniva a vody. Dosahuje pevnosť v tlaku 1 až 2,5 MPa a možno ju použiť na stavbu rodinného domu z tehly. Kamenivo tvorí zväčša štrkopiesok so zrnitosťou 0 až 4 mm alebo 0 až 8 mm. Celú zmes doplníme vodou na požadovanú konzistenciu. Na murovanie nie je vhodná riedka malta. Na trhu máme bohatú ponuku suchých maltových zmesí určených na klasický spôsob murovania. Vyrábajú sa aj malty modifikované polymérnymi spojivami, ktoré sa využívajú najmä na omietanie. Na stavbe sa rozmiešajú s vodou.