Čo musia zvládnuť nosné steny
Nosné múry musia niesť nielen vlastnú váhu, ale aj bezpečne preniesť zaťaženie od krovu, stropov, zariadenia interiéru, skrátka všetkého, čo na steny a múry pôsobí do základov a prostredníctvom ich do základovej pôdy. Tá tiež musí byť dostatočne súdržná a ochotná znášať tiaž celej budovy, ktorú nad ňou navŕši nadšený stavebník.
Nosná konštrukcia je povinná niesť hmotu rodinného domu. Aby to dokázala, na stavbe smie vyrásť len ako výsledok statického výpočtu a projektu, ktorý vznikol na základe architektonickej dispozície a predstáv budúceho vlastníka. Dobre vyriešený priestorový systém nosných prvkov je usporiadaný do celku, ktorý svojím tvarom vyhovuje požiadavkám na dispozičné riešenie rodinného domu, výškové členenie a výsledný vzhľad stavby.
Bezpečnosť a životnosť nosnej konštrukcie vyplynie z kvality návrhu aj z kvality realizácie. Aby bola nosná konštrukcia spoľahlivá, je nevyhnutné dodržať príslušné normy pri návrhu aj pri zhotovení, pri realizácii sa musí zachovať tvar konštrukcie a tiež použiť v projekte predpísané materiály, ktoré majú priamy vplyv na únosnosť. V dobre navrhnutej a kvalitne zhotovenej konštrukcii nevzniká ani po dlhšom čase nadmerné pretvorenie či dokonca trhliny.
V rodinných domoch sú väčšinou obvodové steny zároveň aj nosnými – plnia teda zároveň funkciu statickú aj funkciu obvodového plášťa a očakáva sa od nich nielen dostatočná únosnosť, ale aj vlastnosti tepelnoizolačné a protihlukové.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Čo všetko je v rodinnom dome nosné
V rodinnom dome sú nosné základy, zvislé nosné konštrukcie (zvyčajne obvodové múry), vodorovné konštrukcie, teda stropné konštrukcie a aj schodiská a konštrukcia strechy.
Základy
Základy sú individuálnou a jedinečnou konštrukciou, ktorá sa navrhuje podľa miestnych podmienok na zakladanie (podložia, spodnej vody a pod.) a tiež typu a tvaru hornej stavby domu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Zvislé nosné konštrukcie – nosné steny
Prenášajú účinky zvislého zaťaženia z vodorovných konštrukcií do základov. V prípade rodinných domov patria k týmto nosným prvkom obyčajne obvodové steny a vnútorné nosné konštrukcie. Vnútorné podoprenie tvoria buď nosné steny, alebo lokálne podpery (podľa namáhania betónové, oceľové stĺpy alebo murované piliere).
Ich vzájomné usporiadanie môže spolu s obvodovými stenami tvoriť nosný priečny, pozdĺžny alebo najčastejšie kombinovaný systém. Vďaka vzájomnému prepojeniu so stropnými konštrukciami vytvoria priestorový celok vzdorujúci vodorovnému zaťaženiu. Z hľadiska prenosu zvislého zaťaženia po výške domu je najvýhodnejšie, ak sa zvislé nosné prvky jednotlivých podlaží nachádzajú priamo nad sebou.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Stropné konštrukcie
Ak sú súčasťou stavebného systému, možno ich vyhotoviť bez debnenia, iba pomocou montážneho podopretia (napr. stropy tvorené nosníčkami a stropnými keramickými, pórobetónovými alebo betónovými tvarovkami, spojenými betónom, alebo stropy z doskových panelov a nadbetonávky). Pri nepravidelných pôdorysoch sú riešením monolitické stropné dosky.
Moderné stropné konštrukcie vďaka skladbe a vystuženiu vytvárajú stropné tabule, ktoré sa konštrukčne správajú aj ako tiahla a tak už nie je potrebné vytvárať na nosnom murive klasické vence – ich funkciu preberá výstuž v časti stropnej konštrukcie ležiacej na murive.
Pri výbere stavebného materiálu treba pamätať na to, že nielen obvodové steny domu, ale aj stropné konštrukcie sú spolupôsobiacou súčasťou stavebného systému ako po stránke statickej a konštrukčnej, tak aj po stránke materiálovej.
Mohlo by vás tiež zaujímať