Katarína s rodinou sa rozhodli postaviť si svoj domček snov. „Moji rodičia, starí rodičia, dokonca aj moji prarodičia bývali v dome. Od malička som bola zvyknutá na pohodu rodinného domu a tak sme chceli bývať aj my,“ vysvetľuje domáca pani. „Dom poskytuje oveľa viac priestoru a súkromia. Deti záhradu milujú, človek sa nemusí báť, že sa im niečo stane, pretože sú neustále pod dozorom,“ dodáva. Kúpiť starý dom je lacnejšie, no rekonštrukcia môže v konečnom dôsledku stáť viac ako nový dom.
Projekt na mieru
Najprv hľadali projekt v katalógoch. No toto riešenie sa neukázalo ako dobrá cesta: „Našli sme jeden projekt, ktorý sa nám celkom páčil, ale potreboval by menšie aj väčšie úpravy pre rozmery pozemku a tiež bola potrebná zmena vnútorného usporiadania miestností. Takže nakoniec sme si dali vypracovať projekt na mieru.“
Majitelia domu sa rozhodli pre bungalov. „Myslíme aj na svoje staré ja, ktoré nebude chcieť chodiť po schodoch, keď bude na dôchodku. Okrem toho schody zaberajú zbytočný priestor v dome,“ objasňuje Katarína. Dom je naplánovaný pre štvorčlennú domácnosť. Má dve detské izby, spálňový apartmán a obývačku spojenú s kuchyňou.
Celý pozemok má krásnych 7 árov, čo umožňuje majiteľom domu vybudovať bazén, vysadiť okrasné kríčky, stromy, ale aj vytvoriť priestor na hry s deťmi.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Stavebné povolenie vyriešil projektant
Vybavovanie stavebného povolenia je niekedy veľmi náročné, no v prípade domu pani Kataríny to išlo prekvapivo hladko. Netreba však zabudnúť, že pri každom povolení, resp. rozhodnutí, treba počítať so zákonnou lehotou 30 dní. Ak však nie je problém s pozemkom a všetky potrebné dokumenty sú k dispozícii, ostáva len čakať na povolenie. V prípade pani Kataríny vyriešil stavebné povolenie projektant, takže s tým nemali žiadne starosti.
Stavba domu išla od začiatku podľa plánu. Najlepší spôsob, ako predísť možným problémom, je dopredu si vyjasniť všetky dôležité otázky, nechať si poradiť, ako sa vyhnúť možným nepríjemnostiam.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Tehla je tehla
Výber stavebného materiálu je v súčasnosti pomerne pestrý. Starý otec pani Kataríny, ktorý bol murár, ju odmalička učil, že tehla je predsa len tehla. Je to nadčasový stavebný materiál, ktorý bol vhodný na stavbu domu pred stovkami rokov a vďaka neustálym inováciám je vhodný aj dnes. Je pevný, stabilný, má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Ide o prírodný materiál, ktorý je overený a spoľahlivý. Životnosť tehly je takmer neobmedzená a tehlové domy zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti. Preto ich voľba bola od začiatku jednoznačná.
Katarína sa pohybuje v stavebníctve, a tak veľmi dobre vie, že výber nesprávneho materiálu môže spôsobiť veľké problémy. Nejde len o otázku peňazí, ale aj o čas investovaný do stavby. Veľmi dôležití sú aj majstri, ktorí musia svoju prácu urobiť kvalitne. Inak sa pozitívne vlastnosti tehly strácajú.
Čas – nepriateľ stavby
Čo najväčší kus práce sa mladí majitelia snažia robiť svojpomocne. Preto je ich najväčším nepriateľom čas. Zladiť časové možnosti viacerých ľudí je niekedy nad sily majiteľky. „Jednoduchšie by bolo zaplatiť si firmu, ktorá by to celé urobila, no financie niekedy nepustia, a preto je potrebné obetovať čas a mať trpezlivosť, ukončenie stavby príde, len to bude dlhšie trvať,“ zveruje sa.
Niektoré práce sa však majitelia bez odborníkov nezvládnu, a preto na strechu, izoláciu stropu či ometanie priečok volajú majstrov daného remesla.
Dom sa momentálne nachádza vo fáze riešenia interiérových prác po vodoinštaláciách a elektroinštaláciách. V blízkej budúcnosti plánujú urobiť podlahy a podlahové kúrenie, omietanie priečok, izoláciu stropu. Do konca roka 2020 by chceli dokončiť všetky práce v interiéri, aby sa mohli venovať už iba exteriéru a okoliu domu. Kolaudáciu vidia na rok 2021.
Celá galéria