Pružné napojenie na zvislé konštrukcie
Pri nenosných zvukovoizolačných stenách sa zvyčajne používa pružné napojenie na okolité zvislé konštrukcie.
Platia pri ňom tieto zásady:
Akusticky deliace steny musia byť od zvislých prvkov železobetónové skeletu oddelené akustickou izoláciou, čo môže byť mäkšia minerálna vlna, ktorá sa počas murovania postupne vkladá do zvislej škáry medzi stenou a skeletom. Hrúbka izolácie má byť cca 20 – 30 mm.
Pri murovaní akustickej steny treba zabezpečiť, aby bola izolácia mierne stlačená a konštrukcie (napr. skelet a stena) neboli navzájom akusticky prepojené.
Na kotvenie sa používajú stenové spony z nehrdzavejúcej ocele (niekedy označované ako ploché kotvy), ktoré sa vkladajú do ložných škár muriva.
Steny a priečky v rámci bytu sa k akustickej medzibytovej stene kotvia takisto pomocou stenových spôn.
Medzibytová stena musí byť omietnutá pred napojením priečky, a to aj v mieste napojenia. V mieste napojenia sa na omietnutú medzibytovú stenu nataví ťažký asfaltový pás. Pri omietaní priečky sa v mieste napojenia vynechá škára, ktorá sa vyplní trvale pružným akrylátovým tmelom.
Tuhé napojenie na zvislé konštrukcie
Pri nosných zvukovoizolačných stenách v objektoch navrhnutých ako stenový nosný systém sa zvyčajne používa tuhé napojenie na okolité zvislé konštrukcie.
* článok pokračuje pod formulárom *
Platia pri ňom tieto zásady:
Akustické deliace steny sa na obvodové steny napájajú pomocou stenových spôn, pričom zvislá škára sa úplne premaltuje.
Akustické deliace steny je možné napojiť na kolmú stenu na väzbu alebo do drážky, pričom škára okolo zapustenej časti akustickej steny hrúbky 15 až 20 mm musí byť úplne premaltovaná.
Napojenie na vodorovné konštrukcie
Podobne ako pri zvislom napojení, aj pri vodorovnom napojení platí, že pružné napojenie sa používa prevažne pri nenosných zvukovoizolačných stenách. A tuhé napojenie sa používa prevažne v prípade nosných zvukovoizolačných stien.
Uloženie stropu
V prípade tuhého napojenia je strop uložený priamo na stene, bez akustickej izolačnej vložky, prípadne je medzi stropom a stenou ťažký asfaltový pás s presahom min. 20 mm na obe strany steny. Pred omietaním sa presahy asfaltového pásu odrežú.
Riešenie podláh
Podlahy priľahlé k zvukovoizolačným stenám je najvhodnejšie riešiť ako tzv. ťažké plávajúce podlahy, teda ako vystuženú betónovú vrstvu podlahy oddelenú od stropnej konštrukcie vrstvou izolácie proti krokovému hluku (najlepšie špeciálnou minerálnou vlnou určenou na tento účel, prekrytou stavebnou lepenkou alebo polyetylénovou fóliou).
Betónová vrstva podlahy musí byť po celom obvode oddelená od stien podlahovou separačnou páskou alebo špeciálnou soklovou lištou na napojenie obkladu na dlažbu.