Cena
„Vždy keď prehodnocujete ponuky výrobcov stavebného materiálu, nesmiete sa pozerať iba na jednotkovú cenníkovú cenu. Cenu stavby treba brať do úvahy komplexne – tak pri použitom materiáli, ako aj pri projekte. Keď ušetrím niekoľko stoviek na tehlách, koľko je to z celkového objemu investície?“ pýta sa statik Ivo Petrášek. „Veľakrát túto úsporu vymaže zlý projekt, opravy či sanačné práce už počas stavby alebo sudca najprísnejší – čas. Je dôležité uvedomiť si aj to, že ak nebudete spokojní s kuchyňou za 7 000 eur, môžete ju kedykoľvek bez problémov vymeniť, zásahy do nosných, ale aj nenosných múrov však ponesie veľmi ťažko nielen vaša peňaženka, ale aj samotná stavba. Odhliadnuc od toho, že mnohé chyby sa ani nedajú opraviť. A nejde iba o opravy. Zmeny sú často nevyhnutné už počas realizácie a materiály, ktoré nemajú na tieto zmeny „rezervy“, sa tak môžu vypomstiť.“
Všeobecne možno povedať, že najlacnejší stavebný materiál je dnes z dovozu, napriek tomu však nemusí predstavovať ideálne riešenie – napríklad pre prípadné budúce reklamácie.
Šetriť áno, ale na pravom mieste: „Je dobré pracovať s cenníkmi výrobcov iba orientačne a obracať sa priamo na nich alebo na ich predajcov. Často sú totiž schopní ponúknuť veľmi zaujímavé ceny, niekedy možno dokonca dosiahnuť výslednú najnižšiu cenu u výrobcu, ktorý je podľa oficiálnych cenníkov najdrahší. Navyše, naozaj nepoznám výrobok, ktorý je v oficiálnom cenníku najlacnejší a súčasne je najlepší. A bežný stavebník vrátane mňa u nás stále stavia s predstavou doživotného bývania, ktoré jedného dňa odovzdá v dobrom stave svojim potomkom,“ konštatuje odborník s dlhoročnou praxou.
Ďalšie diely seriálu: