Dobrý projekt
Primárnou funkciou domu je poskytnúť prístrešie, ochranu pred vonkajším prostredím či pocit bezpečia a tiež zaistiť potrebné súkromie. Stručne povedané – treba ho postaviť tak, aby nespadol a aby sa v ňom dobre žilo. A už to býva často prvým z kameňov úrazu. „Architekt navrhne dom bez spolupráce so statikom. Alebo architektovi chýba aj základné statické cítenie,“ potvrdzuje autorizovaný statik a konštruktér Ivo Petrášek. Typickým protiargumentom architektov je predpokladaná snaha statika „poistiť sa“, napríklad predimenzovaním nosného systému, čo stavbu predražuje. „Často je však pravdou pravý opak – keby architekti cítili viac staticky, ušetrili by všetci,“ poznamenáva Ivo Petrášek. „Statici potom riešia veci, ktoré by sa v projekte vôbec nemali vyskytnúť, navyše, často až v takej fáze realizácie, keď už je nevyhnutné zmieriť sa so zbytočne zvýšenými nákladmi – napríklad na niektorom mieste treba zvýšiť únosnosť piliera, nie je tam však dostatočný základ; inde zas treba uložiť okenný preklad, ale na stĺpiku nie je dostatok miesta, prípadne je stĺpik krovu osadený na strope nad nenosnou priečkou, takže je nutný oceľový prievlak, a tak ďalej…“
Podstata problému tkvie už vo fáze projektovania dispozícií domu. „Často sa napríklad stáva, že architekti navrhnú okolo schodiska iba tenké nenosné priečky. Neuvedomia si totiž, že schodisko je zvyčajne najväčší priestup stropom, takže práve tieto miesta sú najnáročnejšie z hľadiska riešenia statiky stropov. Ak tu chýbajú podpory, zvyčajne sú potrebné komplikované oceľové výmeny či zložitejšia výstuž, ktorá znamená náklady zvýšené aj o niekoľko tisíc eur. A pritom by stačilo iba nahradiť nenosné priečky pozdĺž schodiska nosnými stenami, čiže použiť materiál s lepšími statickými vlastnosťami. V prípade keramických výrobkov ide často o zväčšenie hrúbky len o niekoľko milimetrov,“ dodáva statik.
* článok pokračuje pod formulárom *
Celkovo teda platí, že dôležitou charakteristikou stavebného materiálu by mali byť jeho statické vlastnosti. „Dnes už pre keramické výrobky neplatí, že nosný múr rovná sa hrubý múr. Hrubšie múry sa musia navrhnúť zvyčajne buď pri veľkom zaťažení (viacposchodové objekty, veľké rozpätie stropov a podobne), alebo z iných, napríklad akustických dôvodov. Dnes sa už podľa noriem platných aj u nás, tzv. eurokódov, môže ako nosná použiť stena s hrúbkou už od 14 centimetrov!“ upresňuje Ivo Petrášek. Možno teda povedať, že to, čo ušetríme na cene projektu (a s tým aj obyčajne – nie vždy! – aj na jeho kvalite či detailnosti vypracovania), zvyčajne niekoľkonásobne preplatíme pri realizácii stavby.
Všeobecne platí, že najlacnejšia časť stavby je projektová dokumentácia, ktorá však môže zapríčiniť výrazné zvýšenie nákladov pri realizácii.
Ďalšie diely seriálu: