Miestne podmienky
Mohlo by sa zdať, že už voľba lokality predznamenáva výber stavebného materiálu. Typickým predstaviteľom takéhoto prepojenia je zrub, ktorý je historicky aj z hľadiska vlastností a dostupnosti materiálu spätý skôr s podhorskými oblasťami než s mestskou zástavbou. Historické kritériá však dnes už neplatia – technológie sa vyvíjajú, a tak už nič (možno okrem estetických či urbanistických pohľadov) nebráni využitiu dreva v prímestských lokalitách, a naopak, keramických tvárnic v podhorských oblastiach.
Dnes už nie je rozhodujúce ani kritérium podnebia – naše klimatické podmienky sa v rámci republiky diametrálne nelíšia, iba ak prevládajúcou vzdušnou vlhkosťou či počtom slnečných dní a priemernou teplotou. Rozdiely však nie sú dramatické, mnohé možno navyše ovplyvniť aj orientáciou stavby na pozemku.
* článok pokračuje pod formulárom *
V zásade platí, že stavebný materiál bežne dostupný na našom trhu možno využiť na stavbu v akýchkoľvek domácich klimatických podmienkach. Svoju úlohu tak hrá skôr dostupnosť technológie na mieste stavby – a to ako dodávateľov materiálu, tak aj skúsenosti stavebných firiem. Treba však rátať s tým, že ak si prizvete na stavbu na západnom Slovensku stavebnú firmu z Popradu, náklady na cestovné sa odrazia na vašej faktúre.
Ďalšie diely seriálu: