Väzbu muriva netreba brať naľahko
Murovanie z tehál zvládne každý zručnejší domáci majster. Samozrejme, ako pri každom remesle, aj tu je potrebný určitý fortieľ, v podstate však stačí dodržať zopár jednoduchých pravidiel, resp. dodržiavať zásady zhotovovania muriva vzhľadom na typ použitých tehál či malty. A hlavne treba aj trochu chcieť. Hlavnou príčinou chýb a nedostatkov na stavbách je nezáujem a ľahostajnosť. Jedným zo základných pravidiel pri murovaní je väzba tehlových blokov.
Ako na správnu väzbu tehál?
Správna väzba muriva je dôležitým predpokladom dobrej statiky celej stavby. Ideálne je zhotoviť murivo z rovnakého formátu tehál, resp. z tehlových blokov, ktoré sú súčasťou jedného systémového riešenia. Okrem základných tehál pre obvodové i vnútorné steny tu nájdete aj množstvo doplnkových tehál, vďaka ktorým nebude musieť natoľko riešiť odrezky. V prípade, že pracujete so staršími tehlami, budete musieť rozdiely a nerovnosti upravovať pomocou malty.
Existujú rôzne typy väzby tehál. Avšak na to, aby vznikla náležitá väzba muriva a samotné murivo pôsobilo ako jeden celok, je nevyhnutné, aby tehly v dvoch susedných radoch tehál nad sebou boli odsadené vľavo alebo vpravo aspoň na vzdialenosť 40 mm alebo 0,4-násobok výšky tehly. V prípade dnešných veľkoformátových tehál s výškou 238, resp. 249 mm je to 9,5 až 10 cm. Ideálna dĺžka väzby je na polovicu dĺžky tehly. Ideálne je nastaviť zhotovenie hrubej stavby na modul 250 mm (alternatívne 125 mm), vrátane polohy dverí a okien alebo veľkosti vnútorných pilierov.
Ukážky vydarenej tehlovej väzby i nepodarkov
Hoci ide o jednoduché pravidlo, niektorí „majstri“ murujú tak, ako im tehla príde do ruky. Takouto nedbanlivosťou však môžu vzniknúť poruchy domu, ktoré vás vyjdú poriadne draho! Nezabudnite na to, že hrubá stavba tvorí základnú časť vášho domu, ktorá sa však na rozdiel od okien či vnútorného vybavenia už nedá vymeniť. Nanajvýš ju môžete prácne a nákladne opraviť.
Tomuto murárovi na presnosti veľmi nezáležalo. Nedostatkov je tu hneď niekoľko: premenlivá hrúbka ložných škár, ložné škáry neúplne vyplnené maltou, netesné styčné škáry, neurovnané tehly.
* článok pokračuje pod formulárom *
Aj takto môže dopadnúť murovanie z presných brúsených tehál: výškové rozdiely medzi ľavou a pravou stranou, netesné styčné škáry medzi dorezmi a celými tehlami.
Všimnite si väzbu tehál. Skutočne ukážkový príklad ako sa to nerobí.
Roztvorené styčné škáry v tomto prípade nie sú dôkazom nesprávneho murovania. Naopak je to veľmi vzorne vymurovaná obvodová stena s kruhovým pôdorysom.
Tá istá vydarená stena z iného pohľadu.