Nesprávne založený prvý rad tehál
Chyba pri zakladaní prvého radu tehál môže byť pri výstavbe domu zásadná. Nesprávne založený prvý rad tehál býva príčinou výškových odskokov tehál v nasledujúcich radoch. Každý rozdiel sa pri ďalších radoch znásobuje a odskok môže byť viditeľnejší. Pritom každá oprava (rozobratie muriva a opätovné murovanie) stavbu predražuje. Výsledkom tejto chyby pri murovaní môžu byť aj statické problémy či tepelné mosty.
Pre prvý rad tehál vždy platí, že musí byť dokonale rovný a bez výškových rozdielov. V prípade brúsených tehál ešte viac dbajte na presné výškové založenie a rovinatosť než pri nebrúsených tehlách. Ako spojivo tu totiž zvyčajne slúžia tenkovrstvové lepidlá, ktoré nedokážu odchýlky nerovností kompenzovať tak ako hrubovrstvové malty. Medzi výhody tenkovrstvových mált, naopak, patria presnosť murovania a výraznejšia úspora materiálu.
Mohlo by vás zaujímať
Pripravenosť podkladu a tehál
Než začnete s ukladaním prvých tehlových blokov, najskôr vyznačte všetky stavebné otvory, ako sú dvere. Rovnako je potrebné výškovo premerať podkladovú konštrukciu (betónovú dosku) a určiť najvyšší bod, od ktorého sa odvíja výška maltového lôžka zakladacej malty. Prvý rad vždy ukladajte do čerstvého, zavädnutého a vyrovnaného maltového lôžka. Veľkou chybou je, ak tehly pred uložením nezbavíte prachu.
Pokiaľ nie je zimné obdobie alebo nepoužívate hotovú maltu pre tenkú škáru, nezabudnite tehly vlhčiť vodou. Čistý povrch a vlhkosť sa postarajú o potrebnú priľnavosť spojiva a tehly.
Konzistencia malty
Ak pracujete s tenkovrstvovými lepidlami, konzistencia malty je veľmi dôležitá. Vrecovanú maltu rozmiešajte s vodou v správnom pomere podľa návodu, aby došlo k želanej chemickej reakcii (tvrdnutiu). Keď je vody príliš veľa, malta je redšia.
Takto sa tehlové bloky môžu v zakladacom maltovom lôžku „topiť“, v dôsledku čoho ľahšie vznikajú spomínané nerovnosti. Prípadne vôbec nedôjde k spevneniu muriva – stavebníci sú potom nútení murivo rozobrať a zhotoviť ho znova. Takáto chyba zbytočne spomaľuje výstavbu a navyšuje náklady, keďže v takomto prípade treba dokúpiť novú maltu na murovanie.
* článok pokračuje pod formulárom *
Náš tip: Väčšiu istotu pri murovaní, a to aj menej skúseným majstrom dáva už hotová tenkovrstvová malta na tenké škáry, ktorú netreba rozrábať s vodou.
Nanášanie malty
Nielen konzistencia spojiva, ale aj technika murovania ovplyvňuje pevnosť a potrebné tepelnoizolačné vlastnosti muriva. Na rozdiel od vyšších radov tehál, hrúbka zakladacieho maltového lôžka je minimálne 10 mm a maximálne 40 mm pre jeden pracovný záber. Ak by mala základová doska väčšie nerovnosti, musíte nechať zakladacie maltové lôžko zatvrdnúť, a tak naniesť do požadovanej výšky ďalšiu vrstvy zakladacej malty.
Maltu aplikujte (s výnimkou stavebných otvorov) medzi vodiace lišty pomocou vyrovnávacej súpravy a sťahujte do roviny hliníkovou latou. Prebytočnú maltu po stranách odrežte podľa laty murárskou lyžicou. Medzery po zakladacej súprave tiež vyplňte maltou.
Dobrá rada: Tenkovrstvové spojivo musí vždy vyplniť celú plochu tehly. Vyvarujte sa aj nesprávnych pomôcok na murovanie, napríklad obyčajného maliarskeho valčeka. Použite zubové hladidlo a nanášacie valce. V prípade hotovej tenkovrstvovej malty môžete siahnuť po štruktúrovanom systémovom valčeku. Tehly je takisto nevyhnutné ukladať do časového limitu, aby malta nezatvrdla.
Väzba muriva, škáry a dorezy
Vlastnosti muriva ovplyvňuje aj dodržiavanie odporúčaných presahov tehál v preväzbách. Tie musia byť minimálne 10 cm. Nedodržanie presahov môže viesť ku vzniku niekoľkých zvislých škár nad sebou. Objavujú sa pri dorezoch, kde chýba spoj pero a drážka.
Širšie škáry zakaždým vypĺňte tepelnoizolačnou maltou alebo dorezom tehly. Pokiaľ nie je v styčnej škáre medzi dvoma tehlami spoj typu pero drážka, zvislú škáru premaltujte. Stáva sa však, že zhotovitelia vypĺňajú škáry nesprávnym spojivom, napríklad penou namiesto tepelnoizolačnej malty. Dôsledkom týchto chýb môže byť menšia statická odolnosť muriva a tepelné mosty.
Všeobecne platí zásada, že škáry so šírkou do 5 mm sa môžu vypĺňať PU penou alebo tepelnoizolačnou maltou. Šírky od 5 mm do 15 mm sa prednostne vypĺňajú tepelnoizolačnou maltou, prípadne minimálne dvoma pásmi PU peny. Škáry, ktoré sú širšie ako 15 mm, vypĺňame premaltovaným dorezom tehly.
Mohlo by vás zaujímať