Aby tehla nebola vedľa
Kto sa pustí do dobrodružstva zvaného stavba rodinného domu, čoskoro zistí, že kvalita zhotovenia hrubej stavby súvisí s výberom stavebnej firmy (alebo v našich končinách murárskej partie), čo je, žiaľ, často lotériou. Skúsenosti investorov sú častejšie prehrou ako výhrou. Možno je to len fáma, ale faktom zostáva, že kvalita na našich stavbách ešte vždy nie je samozrejmosťou, je skôr želaním ako realitou.
Preto sme pre vás pripravili výber základných zásad správneho murovania a najčastejších nedostatkov pri zhotovovaní hrubej stavby z tehál.
Zásady správneho murovania z tehál:
- Dbať na správnu polohu tehál pri murovaní (dutiny v zvislom smere).
- Dbať na správnu hrúbku ložnej škáry podľa typu tehly (klasické murovanie 10 až 12 mm, murovanie na tenké škáry 1 až 3 mm).
- Dbať na úplné premaltovanie ložnej škáry pri klasickom spôsobe murovania.
- Dbať na správnu konzistenciu murovacej malty.
- Začínať murovať vždy od rohov stavby.
- Používať maximálne jeden „dorezok“ v jednom rade, približne v strede steny.
- Dbať na dodržanie minimálnej väzby v murive.
Napojenie dvoch stien, väzba rohu
Aj taký bežný detail, ako je napojenie dvoch stien, môže byť na stavbe nezvládnutou výzvou.
V prvom prípade majú jednotlivé rady tehál obvodovej a vnútornej steny rozličnú výšku. Tento nedostatok zjavne vznikol v dôsledku nerovnakej hrúbky ložnej škáry. V poslednom rade tehál môže byť rozdiel až niekoľko centimetrov. Pritom by stačilo pri murovaní používať jednoduchú pomôcku – rozmeriavaciu latu s vyznačením výšky jednotlivých radov.
Druhý príklad napojenia je chybný z iného dôvodu: obvodová stena má byť priebežná s kapsou na zapustenie vnútornej steny (do hĺbky maximálne 125 mm). V lepšom prípade s vloženou tepelnou izoláciou. V zobrazenom prípade prechádza vnútorná stena cez celú obvodovú stenu, čo z tepelnotechnického hľadiska nie je správne.
Najnovší stavebný systém je vylepšený novými druhmi doplnkov, ktoré sú určené na vytváranie správnej väzby rohu, ale aj zvislých ostení a parapetov so zabudovanou tepelnou izoláciou. Obrázok ukazuje pokus využiť doplnkovú koncovú polovičnú tehlu na vyplnenie vzniknutej medzery atypického rozmeru. Podarilo sa to len sčasti, pretože v murive zostala medzera široká niekoľko centimetrov, ktorú murári vyplnili maltou.
Správne riešenie je murovať vždy od rohov smerom k stredu a vzniknutú medzeru s atypickými rozmermi vyplniť tehlou, ktorú odrežeme na požadovaný rozmer, aby sa vyplnila celá medzera.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
https://www.domztehly.sk/najcastejsie-omyly-murarov-vazba-tehal/
Preklady
Aj pri zabudovaní prekladov máme minimálne dve možnosti. Horšie je, ak vyberieme tú nesprávnu. Dokladom toho je aj preklad zabudovaný v polohe naležato, hoci vo všetkých podkladoch je vyobrazený v polohe zvislo (postavený na kratšiu stranu). Takto položený preklad zďaleka nedosahuje deklarovanú únosnosť.
Špeciálny roletový preklad môže poslúžiť ako ďalší príklad. Alebo výstraha?
Mohlo by vás tiež zaujímať
https://www.domztehly.sk/najcastejsie-omyly-murarov-preklady/
Stropný systém
Dostávame sa k stropnej konštrukcii. Spriahovacie strmene na koncoch nosníkov sa musia pred betonážou stropu nadvihnúť do sklonu 45 stupňov smerom k uloženiu. Tu, zdá sa, to nevyšlo – z neznámych dôvodov sú strmene kolmo. Takto by už trčali z betónu, preto ich pre istotu ešte raz ohli.
Na záver ešte jeden detail stropu. Vencová tehla je doplnok stropného systému. Má na sebe nalepenú vrstvu tepelnej izolácie. Tepelnoizolačnú funkciu však veľmi ľahko môže stratiť pre neodborné zabudovanie.