Kritérium 1: statika stavby
Nadstavba staršieho objektu musí zohľadniť najmä stavebnokonštrukčné riešenie. Dôležitým kritériom je statika objektu. Použitý konštrukčný systém musí spĺňať normové požiadavky, musí mať dobré tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti, tvarovú stálosť, požiarnu odolnosť a pevnosť. Tehlový systém nachádza uplatnenie aj pri takých typoch stavieb, ako sú nadstavby.
Kritérium 2: tepelnoizolačné vlastnosti
Na tepelnoizolačné vlastnosti majú vplyv najmä vlhkosť a difúzne vlastnosti materiálov. Tehly sa vyrábajú vypaľovaním z tehliarskej hliny pri teplote približne 950 °C. Technológia výroby zabezpečuje, že tehly majú prakticky nulovú výrobnú vlhkosť. Pri výrobe tehál sa do zmesi pridávajú ľahčivá, ktoré vyhoria a vytvoria sieť malých dutín. Tvar a usporiadanie jednotlivých dutín tehál sú navrhnuté tak, aby čo najviac predĺžili dráhu tepla pri prechode cez murivo. Toto dvojité vyľahčenie je zárukou vynikajúcich tepelnoizolačných vlastností tehál.
Kritérium 3: plošná hmotnosť materiálu
Dôležitým kritériom je aj plošná hmotnosť použitého materiálu. Vplyv vlhkosti je aj v tomto prípade podstatný. Hmotnostná nasiakavosť tehál sa pohybuje v rozmedzí 20 až 25 % , pri materiáloch z pórobetónu je to 36 až 55 %. Okamžitá vlhkosť tehál po výrobe je prakticky 0 %, pri materiáloch na báze pórobetónu až 30 %.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Stavebné materiály sa v praxi nevyskytujú v suchom stave, dôsledkom prípadného negatívneho vplyvu vlhkosti na konštrukcie je zhoršenie hygieny a tepelnej pohody vnútorného prostredia. Množstvo vlhkosti v stavebných materiáloch nie je konštantná, mení sa počas výroby, zabudovania v stavebných konštrukciách a aj počas samotného užívania hotovej stavby. Po zabudovaní materiálu na stavbe sa vplyvom vonkajšieho a vnútorného prostredia vlhkosť v materiáloch zníži na ustálenú hodnotu, okolo ktorej ešte kolíše (pod vplyvom ročných období, výkyvov teplôt, prevádzky budovy, sorpcie a podobne). Praktická vlhkosť nemá stálu hodnotu, v priebehu roka kolíše okolo ustálenej hodnoty. Materiál dosahuje praktickú vlhkosť v priebehu dvoch až siedmich rokov. Praktická hmotnostná vlhkosť tehál sa pohybuje v rozmedzí 0,5 až 1,7 %. Skutočné tepelnotechnické vlastnosti materiálov ovplyvňuje práve praktická vlhkosť. Tá v stavebných materiáloch vplýva aj na ich objemové a tvarové zmeny, ako aj na mrazuvzdornosť.
Tehly získavajú v procese výroby stabilný tvar a rozmery. Vplyvom vlhkosti a teploty nedochádza k nijakým zmenám. Tieto vlastnosti tehlového muriva umožňujú (v porovnaní s inými materiálmi) navrhovať konštrukcie oveľa väčších dilatačných celkov bez rizika vzniku trhlín. Tehla je vhodný materiál na kombinovanie s inými existujúcimi konštrukciami jestvujúcej stavby.
* článok pokračuje pod formulárom *
Brúsené tehly výrazne znižujú stavebnú vlhkosť
Výrazné zníženie stavebnej vlhkosti umožňuje systém brúsených tehál– tehly sa murujú na tenkovrstvovú maltu s hrúbkou 1 až 3 mm, čím sa výrazne znižuje podiel malty v murive. Samotnú hrubú stavbu počas realizácie treba chrániť pred nadmerným navlhnutím. Týka sa to najmä posledného radu tehál a okenných parapetov. Všetky tieto vlastnosti tehál a dodržanie technológie murovania prispievajú k zníženiu stavebnej vlhkosti v murive.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Systém brúsených tehál je vhodný materiál aj pri realizovaní nadstavieb. Prináša úsporu na zariadení staveniska (prenájom verejného priestranstva v centrách miest je určite nezanedbateľnou položkou pri výstavbe). Pri tomto systéme je evidentná úspora malty, čím sa zjednoduší stavenisková doprava, najmä vo vertikálnom smere. Netreba nijaké silá a zariadenia na prepravu maltovej zmesi na vyššie podlažia. Práca s brúsenými tehlami je rýchlejšia a kvalitnejšia, čo ocenia aj investori.
Je dôležité poznať vplyv vlhkosti na tepelnoizolačné vlastnosti materiálov, ktoré sú ovplyvnené samotnou technológiou výroby, spôsobom a kvalitou zabudovania a následne aj samotným užívaním stavby.
Priaznivé vlhkostné, difúzne vlastnosti a akumulačné schopnosti tehál umožňujú vytvoriť zdravé a pre človeka príjemné bývanie.
Mohlo by vás tiež zaujímať