Nezačínajte výberom pozemku! Začnite výberom architekta
„Bez toho, aby mal budúci investor už pri výbere pozemku po ruke architekta, sa dnes ľahko stratí v spleti rozličných ponúk. Nedokáže totiž zvážiť všetko potrebné, respektíve ani nevie, čo všetko by mal brať do úvahy. Architekt je služba, podobne ako automechanik alebo zubár, ktorú sa oplatí využívať. A pri takom dôležitom rozhodnutí, ako je stavba domu, by mal byť architekt v procese prítomný určite úplne od začiatku.
U nás je veľký problém v tom, že 95 % ľudí prichádza za architektom ako k inštancii poslednej záchrany, v podstate v stave čistého zúfalstva, a s hrubým šanónom pod pazuchou. Na prvom stretnutí z neho vyťahujú rozličné typové projekty domov s tým, že toto sa nám páči, ale… Reálne dospeli do štádia, keď nevedia, ako ďalej. Takže minimálne počas úvodných stretnutí musíme pracovať na tom, aby si vyčistili hlavy. Aby zabudli na to, čo videli, a začali „od čistého papiera“. Takí sú zahltení rôznymi predstavami, že nie sú schopní vlastného kritického myslenia. Nedokážu ani povedať, čo vlastne potrebujú. Takže začínam tým, že svojich budúcich klientov žiadam, aby mi o svojom vysnívanom dome niečo napísali, taký malý sloh. Najprv sa smejú, že čo je to za hlúposť, ale potom na hru pristúpia. Je to skvelá psychohygiena. Ľudia jednoducho nájdu svoju „šťastnú myšlienku“. A keď sa ju architektovi podarí v dome zhmotniť, tak sa s novým projektom identifikujú a zabudnú na všetky bývalé zmätky. Dôležité je totiž upratať si priority – zistiť, čo je dôležité a bez čoho sa vlastne zaobídete. Pri tvorbe domu to často bez kompromisov nejde. Keď sa nám z pomyselných častí rozhádzanej skladačky podarí spoločne s klientmi spojiť prvé dve, vtedy viem, že ďalšie sa budú dotvárať automaticky a sme na dobrej ceste.“
Nie každý musí bývať v rodinnom dome
„Niektorí to, žiaľ, zistia až neskoro, keď napríklad nevládzu splácať hypotéku. Túžba vlastniť rodinný dom je u nás tradične veľmi silná a vyplýva to aj z toho, že verejný priestor neposkytuje často tú kvalitu života, ktorú daňový poplatník očakáva. Či už ide o zeleň, dopravu, vybavenosť… Potom človek prirodzene hľadá náhradu a silnie tendencia stiahnuť sa do svojej privátnej ulity. Lenže nakoniec to často dopadne tak, že sa ide do svojho domu v satelite iba vyspať, a v sobotu vstáva s nechuťou, lebo musí kosiť trávnik a plieť burinu. Takže si treba zvážiť, či bude pre vás vlastný dom riešením alebo len slepou uličkou, z ktorej cesta späť vás bude stáť množstvo síl, času a peňazí. Bývanie v rodinnom dome je skvelé, ale nie pre každého, a nie v každom dome. Klientom často pripomínam, že je dôležité nezabúdať na tzv. dramaturgiu života. Síce nikdy neviete, ako s vami nakoniec život zatočí, ale treba mať na zreteli isté scenáre. Čo veľmi zazlievam internetu a odborným periodikám je, že ľudia sa vďaka nim síce veľmi dobre orientujú v skladbách stien, rekuperačných jednotkách a podobne, ale uniká im zmysel, povestný „big picture“. Že treba začať od toho, čo potrebujú, a až potom hľadať prostriedky a metódy, ako to optimálne dosiahnuť. Takže základom je to spomínané upratanie si priorít spolu so strážením rozpočtu.“
V dome budete spokojní ak…
„… ak za takýmto bývaním vidíte štýl života, nie symbol statusu. Na Slovensku je rodinný dom ešte vždy statusová záležitosť. Je to zrejmé aj z toho, že sa málo starých domov rekonštruuje. Dedičia ich jednoducho predajú a utekajú do nového. Dôležité je tiež mať vzťah k manuálnej práci, lebo bývanie v rodinnom dome je svojím spôsobom „full time job“. Človek sa oň musí starať. Keď nebudete čistiť odkvapy a kontrolovať, kde čo treba opraviť, tak sa dopracujete k ruine. Treba si tiež uvedomiť, že napríklad 100 m2 úžitkovej záhradky znamená šesť hodín práce každú sobotu. Takže nepôjdete na predĺžený víkend do Tatier, ale budete plieť, oberať, zavárať…
Taktiež by ste mali byť ochotní zapojiť sa do lokálnej komunity. To, ako fungujú alebo nefungujú susedské vzťahy, je totiž aj vecou iniciatívy ľudí, ktorí do tej lokality prichádzajú. Do istej súťaže na riešenie novej obytnej štvrte som namiesto domov nakreslil prevádzkové schémy, ktoré demonštrovali intenzitu sociálnych interakcií – medzi domom a ulicou, domom a susedom, medzi dvormi… Rozličnými typmi domov a ich polohou na pozemku sa totiž dajú sociálne vzťahy istým spôsobom usmerňovať. Je to o tom americkom zdravení sa so susedmi pri odchode do práce, pretože pred domami nie sú ploty, len trávniky, o garážových výpredajoch, spoločných oslavách na ulici… Pozíciou domu na pozemku sa dá usmerniť, kde istá interakcia nastane a kde nie. U nás napríklad ľudia zúfalo túžia po intimite vo svoje záhrade. Lenže tá sa nedá dosiahnuť na malom pozemku, to je číra fikcia. A tak prichádzajú k slovu vysoké ploty, ktoré celý princíp bývania v rodinnom dome de facto negujú.“
„Povinnosťou architekta je ustrážiť pokušenie zbytočne zväčšovať dom. To pokušenie býva veľmi veľké, ale nekoncepčné zväčšenie v konečnom dôsledku neprináša žiaden osoh. Rozumnejšie je investovať do vyššieho štandardu vybavenia alebo do záhrady.“
Reálne zvážte svoje finančné možnosti
* článok pokračuje pod formulárom *
„Hypotéky sú síce dobrá vec, ale treba k nim, ako nakoniec ku každému požičaniu si peňazí, pristupovať obozretne. U nás mnohí ľudia akoby nemali pud sebazáchovy. Málokto si napríklad uvedomuje, že každá nehnuteľnosť, a to doslova každá, potrebuje po 20 rokoch generálnu opravu. To sa týka okien, systému vykurovania, možno strešných krytín, alebo aspoň izolácií, a tiež vnútorného vybavenia. Zoberme si kúpeľne, tie sa bežne po 20 rokoch prerábajú. Všetky tieto veci zastarávajú nielen morálne, ale aj fyzicky. To znamená jasný problém, keď máte hypotéku na 30 rokov a ledva ju vládzete splácať. Potom vám na kúpeľňu, kuchyňu a čo ja viem ešte neostávajú prostriedky a hrozí, že si budete musieť vziať ďalší úver.
Ak hovoríme o rozpočte na stavbu domu a splácaní hypotéky, je dobré vedieť, aké budú v dome mesačné prevádzkové náklady. Samozrejme, čím budú nižšie, tým lepšie. Z tohto pohľadu majú výhodu pasívne alebo veľmi úsporné domy.
Ustrážte si rozpočet
„Ak sa v tejto oblasti neorientujete a pustíte sa do stavby bez architekta s tým, že si budete sami organizovať rôzne firmy, jednak vás to bude stáť niekoľko rokov života a jednak si všetky rozpočtové predpoklady môžete vynásobiť bulharskou konštantou. Tento spôsob realizácie sa možno zdá na prvý pohľad najvýhodnejší, ale práve pri ňom sa dá s financiami veľmi „uletieť“. A to býva problém, pretože väčšinou má človek požičanú sumu, ktorá je definovaná na posledné euro. Takže nakoniec skĺznete k nezdravým kompromisom pri dokončovacích prácach, k lacným interiérom a provizórnej záhrade, čo sa na pôvodné sny o vlastnom dome bude podobať len veľmi vzdialene.“
Dom nemusí byť veľký
„Je to väčšinou úplne zbytočné. Keď máte dobrý pozemok, stačí vám na ňom aj chatka. Optimálne je mať toľko priestoru aj vecí, koľko naozaj potrebujete, využijete a o koľko sa zvládnete starať. Platí, že väčší dom rovná sa viac roboty. Som presvedčený, že na 120 m² v bungalove alebo 135 m² v poschodovom dome môže byť naozaj všetko, čo bežná rodina potrebuje. A keďže mám štyri deti, mám celkom dobrú predstavu o tom, čo môže rodina potrebovať a bude využívať. Všetko je totiž záležitosťou poriadku, systému a nehromadenia vecí. Najmenší dom, aký sme postavili, bol bungalov v pasívnom štandarde, s obytnou plochou 93 m², napriek malej ploche je to pohodlný 4-izbový priestor. Teraz pracujeme na poschodovej chate na 80 m² zastavanej plochy, tiež v pasívnom štandarde, so všetkými technológiami asi za 145 000 €. Sú v nej tri spálne a pracovňa, dve kúpeľne, veľký obytný priestor a krytá terasa. Myslím, že v takom dome by mohol bývať aj milionár, pretože je na krásnom pozemku s nádherným výhľadom. Všetko, čo v reálnom živote potrebujete (každý chce mať možnosť sa niekam zavrieť, spoločne sa navečerať alebo si pozrieť futbal), to všetko sa tam dá. A väčšinu aktivít môžete robiť vonku, to je tá pridaná hodnota rodinného domu. Pretože reálne nepotrebujete bývať na 400 m² úžitkovej plochy. Len sa nachodíte ako blázon. Alebo budete telefonovať deťom do izby, že majú prísť večerať? Fajnové podlahy, špičkové spotrebiče, inteligentné inštalácie, luxusný interiér, všetko sa dá zrealizovať aj v normálne veľkom priestore. V menšom dome si pri rovnakom rozpočte môžete dovoliť vyšší štandard vybavenia, ako aj perfektnú záhradu.
Lokalitu vyberáte pre seba
„Každý totiž potrebuje niečo iné, nemá teda zmysel riadiť sa len tým, čo „jedna pani povedala“. Ak máte taký spôsob života, že nepotrebujete ísť práve o ôsmej ráno do centra, môžete tu bývať veľmi spokojne. V lokalite Na dobrom mieste navyše ako v jedinej oblasti na Čiernej vode objektívne nie sú problémy so spodnou vodou. Je tu skúsenosť z už zastavaných parciel a pri príprave pozemkov a sietí sa urobili aj technické opatrenia.“