This form is currently closed for submissions.
Mýty o tehle
1
Tehlu je nutné zatepľovať
Dnešné keramické tehlové bloky s veľkým počtom radov vzduchových dutín, tenkými keramickými rebrami a premysleným systémom spoja pero + drážka vyhovujú súčasným požiadavkám bez prídavnej vrstvy tepelnej izolácie. Druhou alternatívou sú tehly, ktorých dutiny sú vyplnené tepelnoizolačným materiálom (minerálna vlna, perlitová pasta, polystyrénový granulát). Obvodové steny z týchto tehál spĺňajú požiadavky na tepelnoizolačné parametre obvodových konštrukcií bez nutnosti ďalšieho zateplenia. Sú vhodné aj na výstavbu nízkoenergetických, a niektoré dokonca aj na výstavbu pasívnych domov.
2
Tehly sú krehké, preto sa často lámu a rozbíjajú
Súčasné veľkoformátové tehlové bloky majú priečne dierovanie. Tým je jednoznačne predurčená aj poloha týchto tehál pri zabudovaní do muriva. V zvislom smere, t. j. v smere prebiehajúcich dutín, majú priečne dierované tehly určité deklarované pevnosti v tlaku. Tieto pevnosti sa bežne pohybujú od 8 do 20 MPa, čo bohato postačuje pri všetkých typoch murovaných stavieb od rodinných domov až po viacpodlažné bytové domy. Vzhľadom na uvedené skutočnosti platia pri nakladaní, preprave a skladovaní priečne dierovaných tehál, ako aj pri manipulácii s nimi určité pravidlá. Pri porušení týchto pravidiel môže dôjsť k poškodeniu tehál a môže sa zdať, že dierované tehly sú krehké.
3
S tehlou sa zle manipuluje, lebo je ťažká
Skutočnosť je skôr opačná. Veľkou výhodou pálených tehál je, že výrobnú linku opúšťajú v absolútne suchom stave. To znamená, že ich hmotnosť tvorí len samotná vypálená keramická hmota, ktorá je okrem dutín navyše aj sama porézna. Naproti tomu murovacie prvky vyrábané mokrou technológiou vážia v čase dodávky na stavbu často o 7 – 10 kg viac ako v suchom stave, teda častokrát až 25 kg. Pre porovnanie expedičná hmotnosť tehlového bloku hrúbky 380 mm je 15-17 kg, najväčšie formáty tehál na obvodové steny hrubé 500 mm majú max. 21 kg.
4
Stavba domu z tehál je pomalá
Tehly s brúsenými ložnými plochami sa na Slovensku používajú už od roku 2003. Môžu sa spájať dvoma veľmi efektívnymi a úspornými technológiami: na tenkovrstvovú maltu alebo na murovaciu penu. Tieto technológie murovania sú veľmi jednoduché, presné a rýchle. Pri murovaní na tenkovrstvovú maltu ušetríte oproti klasickému spôsobu murovania až 30 % času a pri murovaní na murovaciu penu až 50 % času. Technológia murovania na penu znamená dokonca vylúčenie murovacej malty z muriva a v podstate suchý spôsob murovania. Ušetríte na malte, miešačke, pracovnej sile a pri tehlách plnených tepelnou izoláciou aj na zatepľovaní.
5
Prasklinky znižujú pevnosť tehly
Trhliny v keramických rebrách tehál považované za prirodzenú súčasť tehliarskych výrobkov. Samozrejme, závisí to od ich rozsahu. Staršie technické normy hovorili, že trhliny v tehle neprekážajú, pokiaľ neznižujú pevnosť v tlaku. V súčasnosti o problematike trhlín v tehliarskych murovacích prvkoch nehovorí žiadna norma. Tehliarske murovacie prvky však podliehajú pravidelným a presne špecifikovaným výrobno-kontrolným skúškam. Na účely skúšok sú z každej výrobnej série presne stanoveným náhodným spôsobom odoberané vzorky, takže sa skúšajú aj tehly, ktoré majú trhliny. Každá výrobná séria, bez ohľadu na prítomnosť trhlín v jednotlivých vzorkách, musí vykazovať pevnosť v tlaku minimálne na úrovni deklarovanej pevnosti v tlaku.
6
Tehlové murivo sa ťažko omieta
Na stavbách už dlhšie prevláda trend na každé tehlové murivo aplikovať aspoň akú-takú vrstvu tepelnoizolačného systému. Zlepšenie tepelnoizolačných vlastností je pritom často až druhoradým dôvodom. Tým hlavným je eliminovať klasickú viacvrstvovú vonkajšiu omietku s odôvodnením, že sa tehlové murivo ťažko omieta. Toto tvrdenie sa ani v najmenšom nezakladá na pravde a je nanajvýš protirečivé, veď všetky vnútorné omietky sa realizujú predsa priamo na tehlový podklad. Čo sa týka prídržnosti, je tehlové murivo najlepším podkladom pod omietku. Tehly sú navyše opatrené aj omietacími drážkami, ktoré túto prídržnosť ešte zlepšujú. Skutočným dôvodom je čoraz väčšia absencia odborne spôsobilých murárov-omietačov schopných realizovať klasické viacvrstvové vonkajšie omietky.
7
Na tehle vznikajú plesne
V skutočnosti tmavé fľaky na pohľadových plochách tehál sú tzv. redukčné fľaky, ktoré vznikajú pri redukčnom výpale, ku ktorému dochádza pri slabom odsávaní spalín z miest, kde je nedostatok priestoru pri výpale. Dôsledkom môže byť stmavnutie keramickej hmoty. No ide len o vizuálnu zmenu, redukčné fľaky však nijako nezhoršujú deklarované parametre tehál.
8
Murovanie na maltové pásiky ušetrí energiu
Niektoré stavebné firmy používajú metódu murovania na maltové pásiky najmä pre údajné zlepšenie tepelnoizolačných vlastností obvodového muriva, hlavne však z dôvodu úspory malty. Zlepšenie tepelnoizolačných vlastností je nepatrné, ak vôbec nejaké. Svojvoľné aplikovanie tohto spôsobu murovania vedie k zhoršeniu takých zásadných vlastností, ako sú pevnosť muriva v tlaku, požiarna odolnosť a zvukovoizolačné vlastnosti muriva v porovnaní s hodnotami, ktoré deklaruje výrobca, resp. s ktorými počíta projektant. Bohužiaľ, v praxi sa často stretávame s prípadmi, keď celková šírka maltových pásov predstavuje menej ako 50 % hrúbky muriva.
9
Do tehlového muriva sa ťažko robia drážky
Vytváranie inštalačných drážok v tehlovom murive je vecou použitia správneho náradia. S použitím správneho náradia a pri dodržaní správnych postupov je drážkovanie, vŕtanie i kotvenie do tehlového muriva ľahké a spoľahlivé. Za vhodné náradie sa považuje drážkovacia píla (s dvoma kotúčmi), drážkovacia fréza, prípadne pri svojpomocnej výstavbe uhlová brúska. Nie je celkom profesionálne používať na jednej strane moderné stavebné materiály a na strane druhej ich znehodnotiť nevhodným náradím a pracovnými postupmi.
10
Tehly sú nepresné a krivé
Dnešné keramické tvárnice sú brúsené na presný rozmer. Vďaka tejto presnosti ich možno lepiť na tenučkú vrstvu malty alebo na lepiacu penu. Preto je stena postavená z brúsených tehál úplne rovná.