V blízkosti Bratislavy si na rodičovskom pozemku postavili majitelia príjemný dom. Architektovi, ktorý im ho navrhol, prezradili len štyri indície: pôdorys v tvare písmena L, drevo, sklo a betón. Zdá sa, že jemu to úplne stačilo. Všetky ostatné praktické aj dizajnové záležitosti, ktoré im dnes uľahčujú aj spríjemňujú život, zakomponoval do stavby celkom automaticky. Niektorými z nich majiteľov príjemne prekvapil.
Architekt radil stavať z tehly
„Architekt Tomáš Lindovský je môj spolužiak z gymnázia. Kým my sme mali naňho spomínané štyri požiadavky, on mal na nás iba jednu. Trval na tom, že dom postavíme z tehly alebo z dreva, nie z pórobetónu. Poslúchli sme. A nielen v tom. Riadili sme sa jeho návrhmi takmer na 99 percent. Ak sme aj chceli nejakú menšiu zmenu v interiéri, všetko sme s ním konzultovali. Nie nadarmo nás vyhlásil za svojich najlepších klientov,“ so smiechom približuje harmonickú spoluprácu jeden z majiteľov, Peter.
Tomáš im nakreslil nielen projekt domu, ale navrhol aj interiér. A pripravil sa teda dôkladne. „Na prvom stretnutí sa nás pýtal na veci, ktoré nám spočiatku prišli pomerne úsmevné, ale neskôr sme pochopili, prečo sa ich pýtal a že mali zmysel. Zaujímali ho detaily typu, či máme veľký alebo malý vianočný stromček, či sa pri varení rozprávame alebo pozeráme televízor, čo robíme, keď príde návšteva, či sa pri práci z domu potrebujeme sústrediť v tichu alebo či pri vstávaní z postele radšej stúpame na dlažbu alebo na niečo mäkké,“ prezrádzajú majitelia. Dokonca im vraj pôvodne chcel dať napísať esej o bývaní, aby mal čo najlepšiu predstavu o tom, aká dispozícia a štýl zariadenia bude dokonale vyhovovať ich životnému štýlu. Napokon ostalo len pri detailných rozhovoroch, a keďže Tomáš pôsobí v Prahe, všetko riešili na diaľku. Niekedy trvali ich telefonáty aj dve až tri hodiny denne, ale výsledkom je dnes presne taký dom, aký majitelia potrebujú a aký im vyhovuje. Bez kompromisov.
Priznaná tehla v spálni
Architekt dom rozdelil na dennú a nočnú zónu, navrhol dve plnohodnotné kúpeľne, ktoré si majitelia nevedia vynachváliť. Pracovňa je ukrytá za obývačkovou stenou s knižnicou, vyrobenou na mieru stolárom. Poskytuje dostatočné súkromie na prácu, ale zároveň možnosť kedykoľvek sa pripojiť k bežnému dianiu v domácnosti. Z kuchyne sa dá cez HS portál dostať na terasu obloženú drevom. „Pôvodne sme chceli vstup na terasu aj zo spálne.
Pôvodne chceli dať majitelia na stenu za posteľou biely tehlový obklad, ale architekt navrhol, že podobný efekt urobia rovno z muriva. Kým sa teda všetky steny v dome pomerne rýchlo ťahali do výšky, jeden murár sa špeciálne s touto stenou „hral“ asi tri dni, aby bola rovná a aby z nej malta netrčala kade-tade.
Mali sme takú tú naivnú predstavu začiatočníkov, ako hneď z postele vyjdeme na terasu s kávou v ruke. Potom nám docvaklo, že veď si tú kávu najskôr musíme uvariť v kuchyni“, smejú sa majitelia. Nakoniec si v spálni vystačili len s vetračkou.
Slovenský dizajn
Okná a dvere im robila slovenská firma Kunaj. Majiteľov zavolali priamo do výrobne v Tatranskej Štrbe, kde si mohli dôkladne prezrieť všetky produkty aj technológie. Architekt potom ešte navrhol na okná obložky a vďaka nim okná akoby vystúpili do priestoru. Veľmi efektné je to najmä v obývačke, kde počas Vianoc priamo pred oknom stojí stromček a vyzerá, akoby bol zarámovaný. Aj na takéto detaily sa tu myslelo dopredu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Po obvode celého domu je priznaný betónový veniec. Kde-tu sú na ňom aj otlačky OSB dosiek, a keď sa zotmie a zasvieti na ne umelé osvetlenie, pekne sa ukážu a vytvárajú požadovaný surový efekt, ktorý sa majiteľom páči.
Mohlo by vás zaujímať
Netradičné stropy
Zaujímavosťou sú aj stropy. Majitelia nám ich „príbeh“ priblížili takto: „Stropy v celom dome sú obložené preglejkou. Nájsť stolára, ktorý by to bol ochotný urobiť, nebolo jednoduché. Mnohí s týmto materiálom neradi pracujú, lebo je tvrdý a ťažký. Tento ,náš‘ sa však zadania nezľakol, a keď sme mu vysvetľovali našu predstavu, tváril sa, že rozumie, a povedal, že to bude dobre vyzerať. No na otázku, či také niečo v živote robil, povedal, že nikdy. Všetko si zakreslil, vyrátal, koľko platní bude potrebovať, a vymyslel, ako ich upevní hore. A pritom, keď sme sa o strope rozprávali, ešte nebola ani strecha, takže sme všetko riešili imaginárne. Nuž, ale nesklamal. Za tri týždne všetko nachystal, obrúsil, nalakoval a predvŕtal. Keď sme tu uvideli 42 platní, ktoré priviezol, chytali sme sa za hlavy, že panebože, toto nikdy nedá dokopy. Jemu však všetko sedelo na milimeter presne. Dokonca každú jednu skrutku namočil do bielej farby, aby tak nekričali.
Keď bol s prácou hotový, povedal, že ak by dopredu vedel, čo to bude za robotu, vypýtal by si trikrát toľko. Okrem stropu nám potom robil aj všetky ostatné stolárske veci v dome, takže myslíme, že v konečnom dôsledku bol napokon spokojný aj on.“ Podlahové kúrenie je položené len v dennej zóne. V spálňach si regulujú teplotu radiátormi. Počas niekoľkých chladnejších a sychravých týždňov v roku sa pre atmosféru kúri aj v krbe.
„Bývame tu piaty rok a nemenili by sme nič. Azda len podlahu v hosťovskej kúpeľni. Po dokončení stavby sme boli vyžmýkaní z peňazí, tak sme kúpili obyčajnú dlažbu, ktorú by sme časom chceli nahradiť niečím farebnejším. Inak sme s domom maximálne spokojní, a hoci veľmi radi cestujeme, z každej dovolenky sa vždy tešíme, keď sa vraciame naspäť sem, do pohodlia.“ Interiérové inšpirácie počas zariaďovania domu majitelia čerpali okrem iného aj z časopisov o bývaní či z webu. Budú radi, keď aj oni svojím domom niekoho inšpirujú. My sme presvedčení, že určite.
Dom v kocke
- Nehnuteľnosť: murovaný dom s rozlohou 139 m2 na pozemku s rozlohou 530 m2
- Lokalita: Zálesie
- Projekt domu a návrh interiéru: Ing. arch. Tomáš Lindovský, Monoban Studio
Viac fotiek z interiéru a záhrady v galérii