Murovanie na klasickú maltu – ak teplota neklesá pod +5°C
V súčasnosti poznáme celkovo tri technológie na murovanie z tehál – murovanie na klasickú maltu, murovanie na maltu na tenké škáry (celoplošnú či nanášanú na rebrá tehál) a na špeciálnu PUR penu na murovanie. Z bežných mált a mált na tenkú škáru je možné murovať od +5 °C, zároveň steny nesmú byť počas tvrdnutia a tuhnutia (hydratácia) cementu v malte počas 28 dní vystavené nižším teplotám než +5 °C. Ak sa tak stane, dôjde k zastaveniu hydratácie cementu v malte a murivo nemusí mať vlastnosti, ktoré boli uvažované pri projektovaní domu (najmä statika).
V podstate jediným možným a správnym spôsobom, ako predĺžiť stavebnú sezónu, dlho bolo zakrývanie muriva v kombinácii s ohrievaním okolitého vzduchu (pod plachtou, dekou). Toto sa však v praxi takmer nerobilo a práce museli byť plánované s ohľadom na vývoj počasia alebo sa museli ukončiť. Pridávanie nemrznúcich prísad do v súčasnosti dodávaných priemyselných (vrecovaných) mált nie je prakticky možné, lebo nemožno stanoviť, ako správne dávkovať tieto prísady s ohľadom na ovplyvnenie konečných vlastností mált, navyše, na rozdiel od betónových konštrukcií sa malta nanáša v relatívne tenkej vrstve, a teda teplo uvoľnené pri hydratácii cementu je výrazne menšie než v prípade masívnych betónových konštrukcií, takže ľahko môže dôjsť k premrznutiu malty a zastaveniu hydratácie cementu.
Prečítajte si tiež:
Murovanie na zimný variant maltovej zmesi – ak teplota klesá pod bod mrazu
V súčasnosti sú k sortimentu tehál ponúkané tzv. zimné varianty maltových zmesí. S týmito maltami je možné pracovať až do -5 °C. Teplota okolitého vzduchu počas prvých 14 dní zretia malty nesmie byť nižšia než spomenutých -5 °C. Pri murovaní pri teplotách od 0 °C až -5 °C je nutné zámesovú vodu ohriať na +30 °C. Zároveň sa dni, keď sú teploty nižšie než +5 °C, nezapočítavajú do 28 dní, ktoré sú potrebné na vyzretie malty a získanie deklarovaných parametrov – pevnosti v tlaku. Ako príklad uveďme, že ak bude 5 dní odo dňa začatia murovania mrznúť, je týchto 5 dní nutné pripočítať k 28 dňom potrebným na vyzretie malty. Takže celkový čas na získanie konečných vlastností muriva je 33 dní. Pri použití zimných variantov maltových zmesí je nutné rešpektovať príslušný technologický predpis a priebeh teplôt počas stavby zaznamenávať do stavebného denníka. Napriek tomu sú tieto malty žiaduce a umožňujú výrazne predĺžiť stavebnú sezónu. Sú vhodné v prechodnom období, keď teploty vonkajšieho vzduchu klesajú k 0 °C.
V čase budovania stien nie je vždy nutné čakať 28 dní napr. na uloženie keramických stropov alebo keramobetónových panelov, pretože malty získavajú väčšinu svojej pevnosti počas prvých 2 týždňov, navyše, stropné konštrukcie sú tvorené iba nosnou časťou a vnášajú do muriva namáhanie najmä od vlastnej tiaže (je nutné dbať na uloženie ďalších paliet s materiálom na stropné konštrukcie). So sortimentom tehál sú dostupné všetky typy zimných variantov – zakladacia malta, tepelnoizolačná malta so zvýšenou pevnosťou a malty na tenké škáry. Takže stavba nie je obmedzená ani v prípade založenia muriva, podmaltovania prekladov či drobných opráv muriva. Malty so zimnou úpravou je na stavbe možné spoznať tak, že na vreciach je vedľa označenia šarže uvedené písmeno „Z“.
* článok pokračuje pod formulárom *
Murovanie na murovaciu penu – ak teplota klesá na -10 °C
Ak je nutné murovať v zime, keď sú teploty dlhodobo (týždne) pod bodom mrazu, jediná dostupná technológia na murovanie je špeciálna murovacia PUR pena, s ktorou možno murovať až do -10 °C.
Opäť tu platia určité pravidlá. Murivo je nutné založiť do cementovej malty a tomu musia zodpovedať aj klimatické podmienky. Treba použiť maltu so zimnou úpravou. Dózy s PUR penou sa musia skladovať v teple a pri murovaní chrániť pred výrazným ochladením (skladovanie v temperovanom priestore, na dózu pri aplikácii navliecť návlek). Dózy s PUR penou nesmú premrznúť! Samozrejme, tehly nesmú byť namrznuté a je nutné ich chrániť pred vodou (dážď). V našich podmienkach je možné použiť technológiu murovania na špeciálnu PUR penu takmer celoročne. Táto technológia sa využíva najmä v zimnom období pri murovaní priečok, pretože vtedy možno vnútrajšok hrubej stavby čiastočne chrániť pred nepriaznivým počasím (zaplachtovaním okien, temperovaním ohrievačmi).
Konzultácia s projektantom je nutná
Treba upozorniť na to, že zmena technológie murovania má vplyv na konečné vlastnosti muriva. Vždy je nutné túto zmenu konzultovať s projektantom stavby či stavebným dozorom, aby sa predišlo prípadným nezrovnalostiam a murivo svojimi parametrami zodpovedalo vyprojektovaným požiadavkám.
Nové materiály na murovanie v zimnom období dopĺňajú sortiment tehál a umožňujú realizovať tehlové stavby počas celého roku, a tým skrátiť čas potrebný na dokončenie celého domu.
Prečítajte si tiež: