Pri stavbe múrikov a múrov máme na výber medzi vymurovaním klasicky pomocou malty alebo suchým spôsobom, pri ktorom používame namiesto malty hlinu.
Múrik vystavaný klasickou metódou
Stavba záhradného múra sa riadi tými istými zásadami ako stavba nosnej steny v dome. Jeho stavbu je potrebné ohlásiť stavebnému úradu, múr musí mať betónový základ založený v nezamŕzajúcej hĺbke a mal by byť širší ako hrúbka múra. Celý postup výstavby záhradného múra nájdete tu.
Nie každý múrik je oporný
Pozor! Záhradný múrik a múr môže byť postavený iba na rovine alebo v mierne svahovitom stabilnom teréne. Ak je terén nestabilný alebo je jeho sklon viac ako 45°, je nutné ho zabezpečiť oporným múrom. Ten si nechajte navrhnúť projektantom, pretože tvar múra, šírka jeho základu, odvodnenie atď. závisia od viacerých podmienok, ktoré je potrebné dať posúdiť odborníkovi.
Suchý múrik z tehly
Suchý múrik, teda múrik postavený bez malty, sa hodí do rustikálnych a ekologicky ladených záhrad, okolia chát, do horského prostredia alebo na vyvýšené záhony či oddeľovanie jednotlivých prvkov v záhrade.
Aj suchý múrik musí mať základ hlboký 20 až 40 cm. V tomto prípade stačí suchý, teda vysypaný štrkom a pieskom. Pri nepriepustnom podloží nezabúdajme na drenáž. Výhodou suchého múrika z tehly je, že nemusí mať jednotnú výšku, medzi jednotlivé tehly môžeme sypať malú vrstvu zeminy alebo môžeme tehly ukladať úplne nasucho. Na stranu svahu je dobré nasypať vrstvu štrku. Tá vytvorí ochranu pred vlhkosťou a zvýši tak životnosť múrika.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať:
Škáry medzi tehlami, hornú časť múrika (tzv. korunu) a tiež jeho úpätie môžeme využiť na vysadenie rastlín. Tie nám múrik spevnia a skrášlia.
Na korunu múrika vysádzame vankúšovité druhy rastlín, to sú rastliny, ktoré potrebujú viac priestoru a zeminy, cibuľoviny, lykovec, rododendron, vresovce, levandule, prevísajúce dreviny a skalničky. Do škár sadíme skalnice, rozchodníky, klinčeky či ružicovité rastliny. Na úpätie vysádzame rastliny náročné na vlhkosť, napr. trsovité skalničky, prýštec, poniklec, hlaváčik, prípadne aj popínavé rastliny.
Mohlo by vás zaujímať: