Stropné nosníky sa ukladajú priamo na posledný rad tehál, preto musí byť nosné murivo rovné. Ak sa však z nejakých dôvodov vyskytujú v poslednom rade tehál väčšie výškové rozdiely, je potrebné ich vyrovnať vrstvou betónu s hrúbkou 30 až 50 mm.
Nosníky sa ukladajú podľa plánu kladenia na ťažké asfaltované pásy natiahnuté na posledný rad tehál. Minimálna dĺžka uloženia je 125 mm. Šírka pásov sa na obvodových stenách volí tak, aby neskôr siahali k vnútornému okraju vencových tehál, prípadne tepelnej izolácie venca. Na vnútorné nosné steny sa položia asfaltované pásy na celú šírku. Takto vytvorené pružné lôžko spolu s tepelnou izoláciou venca umožňujú mierne pootočenie stropu pri dotvarovaní bez rizika vzniku vodorovných trhlín najmä v obvodovej stene a zároveň bránia zatekaniu betónu do tehál pri betonáži.
Nosníky sa ukladajú od kraja stropného poľa. Vonkajšia hrana krajného nosníka nesmie presahovať nad nosnú stenu. Poloha ďalších nosníkov sa vymedzuje pomocou dvoch stropných vložiek na oboch koncoch nosníkov. Už pri ukladaní nosníkov treba riešiť niektoré detaily (napr. komínová výmena alebo otvor v strope). Každý detail si vyžaduje samostatný statický návrh a posúdenie. Nosníky môžu byť podopreté iba na koncoch, v žiadnom ďalšom bode by nemali byť podopreté. Takisto sa nesmú vysunúť mimo nosnej steny ako konzola.
Podoprenie nosníkov
Ihneď po uložení je potrebné nosníky podoprieť podperami. Nosníky dlhšie ako 4 m treba podoprieť už pri ukladaní, aby nedošlo k ich poškodeniu v dôsledku nadmerného priehybu od vlastnej tiaže. Na vzdialenosti podpier sa vzťahujú zásady:
- krajné podpery – 1,75 m od nosnej steny,
- vzájomná vzdialenosť podpier – max. 1,75 m.
Pomocou podoprenia sa vytvorí v strede rozpätia každého stropného poľa prevýšenie s veľkosťou 1/300 rozpätia.
Ukladanie stropných vložiek
* článok pokračuje pod formulárom *
Stropné vložky sa ukladajú nasucho vždy medzi dva nosníky (aj krajný rad vložiek). Postupuje sa v smere kolmom na nosníky. Pri ukladaní vložiek ani pri ďalších prácach na strope nie je povolené stúpať na stropné vložky. Na tento účel je potrebné položiť na ne dosku. Stropné vložky by nemali zasahovať nad nosnú stenu. V prípade potreby je možné rezať ich na potrebnú dĺžku.
Vymurovanie vencových tehál
Po obvode stropu sa vymuruje jeden rad vencových tehál tak, aby tepelná izolácia smerovala dovnútra a tehlová časť lícovala s vonkajšou stranou obvodovej steny. Vencová tehla slúži ako tepelná izolácia venca aj ako debnenie pri betonáži. V závislosti od celkovej hrúbky stropu v mieste uloženia na obvodové steny sa volí vencová tehla adekvátnej výšky. Celková hrúbka stropu závisí od hrúbky betónovej dosky a od najväčšieho montážneho prevýšenia v rámci stropu. Požadovaná výška horného okraja vencových tehál sa dosiahne zodpovedajúcou hrúbkou vrstvy maltového lôžka. Na zvýšenie stability vencových tehál počas betonáže sa odporúča pred vystužením venca vytvoriť z vnútornej strany maltový alebo betónový klin (tzv. fabión) do výšky približne 1/3 vencovej tehly.
Vystuženie venca a stropu
Pred betonážou treba strop vystužiť. Nad obvodovými a vnútornými nosnými stenami sa zhotoví výstuž venca. Na koncoch a v strede nosníkov sú strmene, ktoré slúžia ako šmyková a zároveň ako spriahajúca výstuž. Strmene sú v expedičnom stave ohnuté k hornému povrchu nosníkov. Treba ich nadvihnúť týmto spôsobom:
- krajné strmene – do sklonu 45° smerom k nosnej stene,
- stredné strmene – ak je jeden, striedavo na jednu a na druhú stranu, ak sú dva, každý smerom k bližšej nosnej stene.
Strmene sa ohýbajú iba raz. Opakovaným ohýbaním by sa mohli odlomiť. Do strmeňov na koncoch nosníkov sa vkladá tzv. spojovacia výstuž v tvare L, ktorá sa zviaže s výstužou venca. Spojovacia výstuž musí zasahovať z venca nad nosníky na vzdialenosť 1/6 rozpätia, minimálne však 0,8 m od vnútorného líca nosnej steny. Do rozpätia stropu 4 m sa použije rebierková výstuž 10 425 (V) s ∅ 8 mm, pri väčších rozpätiach s ∅ 10 mm. Betónovú dosku nad stropnými vložkami vystužíme zváranými sieťami KARI 150/150/4 mm (v prípade zdvojeného kladenia nosníkov KARI 150/150/8 mm). Pri vystužovaní stropu vystužíme aj všetky detaily (v prípade komínovej výmeny musí byť strop oddilatovaný od komínového telesa). Po uložení výstuže je strop pripravený na betonáž.