Čo budete potrebovať
- keramický predpätý stropný nosník
- keramická stropná vložka
- vencová tehla
- murovacia malta
- asfaltovaný pás
- oceľová výstuž
- oceľové siete
- betón
- podpery
Náradie
- murovacia lyžica
- gumené kladivo
- akumulátorový skrutkovač
- vodováha
- meter
- ostrý nôž
- štípacie kliešte
- vedro
Príprava podkladu
Stropné nosníky sa ukladajú priamo na posledný rad tehál, posledný rad tehál musí byť preto dokonale rovný.
Vyloženie nosníkov
Na vyloženie nosníkov na nosné steny v celých balíkoch sa odporúča použiť auto s hydraulickou rukou alebo žeriav. Balíky nosníkov položené na nosné steny by sa mali podoprieť v závislosti od ich dĺžky, minimálne však 1× v strede.
Asfaltovaný pás
V mieste uloženia nosníkov sa na posledný rad tehál obvodového múru položí ťažký asfaltovaný pás. Šírka pásov na obvodových stenách má byť minimálne 1/3 hrúbky steny, na vnútorných nosných stenách má byť na celú šírku.
Ukladanie nosníkov
Nosníky sa ukladajú priamo na asfaltované pásy podľa plánu kladenia. Minimálna dĺžka uloženia nosníkov je 125 mm. Nosníky začíname ukladať od kraja stropného poľa. Poloha jednotlivých nosníkov sa vymedzuje vložením stropných vložiek na oboch koncoch nosníkov.
Komínová výmena
Detaily stropu, napríklad komínová výmena, by sa mali riešiť v rámci plánu kladenia. Komínová výmena, ale napríklad aj otvor v strope, miesto napojenia schodiskového ramena sa riešia umiestnením dvoch alebo viacerých nosníkov vedľa seba v závislosti od statického návrhu.
Uložené nosníky
V mieste uloženia nosníkov sa vkladajú stropné vložky, ktoré vymedzujú osovú vzdialenosť nosníkov. Prípadné medzery medzi krajnými nosníkmi a súbežnými stenami je potrebné poddebniť.
Podoprenie nosníkov
Nosníky s dĺžkou do 4 m treba podoprieť ihneď po ich uložení. Nosníky dlhšie ako 4 m sa podpierajú už pri ukladaní, čím sa zabráni ich poškodeniu nadmerným priehybom. Krajné podpery sa umiestňujú 1,75 m od nosnej steny, medzi ostatnými podperami môže byť vzájomná vzdialenosť max. 1,75 m.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Prevýšenie nosníkov
Pomocou podoprenia sa vytvorí v strede rozpätia každého poľa stropu prevýšenie s veľkosťou 1/300 rozpätia, pričom prehnutie nosníka musí byť plynulé. Stojky podpier musia byť opreté o podklad.
Ukladanie stropných vložiek
Stropné vložky sa ukladajú nasucho vždy medzi dva nosníky (aj krajný rad vložiek). Pri ukladaní stropných vložiek sa postupuje vždy v smere kolmom na nosníky.
* článok pokračuje pod formulárom *
Úprava stropných vložiek
Stropné vložky možno rezať na potrebnú dĺžku. Dutiny v koncových stropných vložkách sa odporúča pred betonážou upchať alebo zakryť vhodným spôsobom. Po uložených stropných vložkách sa nesmie stúpať, pohybovať sa možno len po doskách uložených na stropné vložky.
Murovanie vencových tehál
Pred vystužením stropu a vencov sa po obvode stropu vymuruje jeden rad vencových tehál. Výška vencovej tehly sa volí v závislosti od celkovej hrúbky stropu v mieste uloženia.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Výška a stabilita vencoviek
Príslušná výška horného okraja vencových tehál sa dosiahne vrstvou maltového lôžka v potrebnej hrúbke. Odolnosť vencových tehál proti vylomeniu z maltového lôžka počas betonáže možno zvýšiť vytvorením latového alebo betónového klinu (tzv. fabiónu) do výšky približne 1/3 vencovej tehly.
Vystuženie venca
Nad obvodovými a vnútornými nosnými stenami sa zhotoví výstuž venca.
Nadvihnutie strmeňov
Strmene, ktoré sa nachádzajú na koncoch a v strede nosníkov, sa nadvihnú pod uhlom 45°smerom k nosnej stene. Strmene sa ohýbajú len jedenkrát, opakovaným ohýbaním by sa mohli odlomiť.
Spojovacia výstuž
Do strmeňov na obidvoch koncoch nosníkov sa vloží spojovacia výstuž v tvare L, ktorá sa zviaže s výstužou venca. Tá musí zasahovať z venca nad nosníky na vzdialenosť 1/6 rozpätia, minimálne však 0,8 m od vnútorného líca nosnej steny. Do rozpätia stropu 4 m sa používa rebierková výstuž 10 425 (V), ∅ 8 mm, pri väčších rozpätiach ∅ 10 mm.
Vystuženie betónovej dosky
Betónová doska sa vystužuje zváranými sieťami KARI s veľkosťou ôk 150/150/4 mm. Pri zdvojených nosníkoch sa používa KARI 150/150/8 mm.
Pred betonážou
Pred betonážou je predovšetkým v letných mesiacoch potrebné celý strop dôkladne poliať vodou. Používa sa betón triedy C 20/25 s maximálnou veľkosťou zrna 8 mm.
Betonáž stropu
Strop sa betónuje zároveň so stužujúcim vencom. Hrúbka betónovej dosky v mieste maximálneho prevýšenia má byť 40 až 70 cm. Pri betonáži sa betón nesmie nahromadiť na jednom mieste. V lete treba čerstvý betón pravidelne polievať, v zime chrániť proti zamrznutiu zakrytím, prípadne vyhrievaním odspodu.
Mohlo by vás tiež zaujímať