Technologickým základom použitej skrytej zárubne sú pevné profily z eloxovaného hliníka, ktoré vytvárajú vnútorný skrytý dielec, a tak je priechodný otvor úplne bez pohľadovej obložky. Konštrukcia skrytej zárubne je prispôsobená tak, aby vytvorila hranu priechodového otvoru a ľahko sa skryla pod finálnu povrchovú úpravu okolitej steny. Z tohto dôvodu sú kladené vysoké nároky na presnosť zhotovenia stavebného alebo montážneho otvoru.
Príprava murovaného stavebného otvoru
Na vybudovanie murovaného stavebného otvoru sa kladie niekoľko základných požiadaviek:
- otvor musí byť dokonale rovný – treba klásť dôraz na dôkladnú stavebnú činnosť;
- šírka stavebného otvoru musí byť z každej strany o 1 cm väčšia, ako je vonkajšia šírka zárubne. To znamená, že celkovo bude šírka stavebného otvoru o 2 cm väčšia ako vonkajšia šírka zárubne;
- výšku stavebného otvoru treba počítať o 1 cm vyššiu oproti vonkajšej výške zárubne. Táto rezerva je dôležitá pre pohodlné vloženie zárubne do stavebného otvoru. Zárubňa sa osádza na výšku dokončenej podlahy.
Montáž skrytej zárubne
Do pripraveného stavebného otvoru možno osadiť skrytú zárubňu. Ako prvé sa do drážky zárubne zacvaknú kotviace profily v tvare písmena L. Skrytá zárubňa sa osádza na výšku budúcej podlahy, preto sa pred jej zabudovaním vyznačí stavebná váhoryska, a to vo výške 1 m od čistej podlahy, od ktorej sa bude následne odvíjať kotvenie. Skrytá zárubňa sa položí do stavebného otvoru a označia sa dosadacie plochy kotviacich profilov, ktoré majú tvar písmena L. Následne sa očistia od hrubej omietky (ak je už nanesená). Skrytá zárubňa sa opäť vloží do stavebného otvoru a zamerajú sa otvory na kotvenie. Na označených miestach sa vyvŕtajú otvory určené na kotvenie skrytej zárubne a vložia sa do nich rozperky (hmoždinky).
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Skrytá zárubňa sa uchytí cez kotviace profily z prednej aj zadnej strany a skontroluje sa vyváženie zárubne v horizontálnej rovine. Zároveň je potrebné skontrolovať aj vyváženosť vo vertikálnom smere. Následne sa dotiahnu kotviace prvky zárubne, prípadne sa vyrovnajú nerovnosti priečky. Ukotvená skrytá zárubňa v priečke sa zapení nízkoexpanznou PUR penou. Po pevnom ukotvení a zachytení skrytej zárubne nízkoexpanznou PUR penou sa demontujú rozperky. Na zadnej nepohľadovej strane sa odstráni pretečená nízkoexpanzná PUR pena. Na zadnej nepohľadovej strane sa priechodný otvor „vyspraví“, napr. nalepením extrudovaného polystyrénu. V mieste ostenia a nadpražia sa nanesie vrstva lepidla, do ktorého sa vloží armovacia sieť. Na armovaciu sieť sa v mieste ostenia a nadpražia nanesie druhá vrstva lepidla. Rovnakým spôsobom sa upravý aj predná pohľadová strana. Po zabudovaní skrytej zárubne sa nanesie jemná omietka. Keďže je zárubňa vyrobená z eloxovaného hliníka, odporúča sa zárubňu pred nanesením omietky chrániť somolepiacou (papierovou alebo textilnou) páskou. Ihneď po nanesení omietky sa páska musí odstrániť a zo zárubne je potrebné zotrieť všetky nečistoty.
Mohlo by vás tiež zaujímať