Výstavba Mole Antonelliana sa začala v polovici 19. storočia, trvala 25 rokov. Dokončená bola až po smrti architekta Alessandra Antonelliho, po ktorom dostala meno.
Budova bola pôvodne koncipovaná ako synagóga, nikdy sa ňou však nestala. Židovskej komunite, ktorá si pôvodne stavbu objednala, sa nepáčilo navyšovanie ceny a času výstavby a pár rokov po začatí stavby bola výstavba predčasne ukončená.
Odvážny architekt, pre ktorého bola stavba životným dielom, vložil do nej všetku svoju predstavivosť. Vďaka tomu dnes Mole Antonelliana patrí medzi eklektické diela (podobne ako Sagrada Familia Antonia Gaudího) medzinárodného významu.
Konštrukcia budovy aj kupoly je z tehly. Kupola, vďaka ktorej je stavba výnimočná, sa začína v polovici výšky celej budovy. V jej vnútri je zasklený výťah, ktorý poskytuje úžasný výhľad na celú kupolu zvnútra. Na vrchole kupoly po dokončení stavby stála socha anjela s hviezdou nad hlavou. Socha pokrytá zlatom bola vysoká 4 metre a vďaka nej stavba dosiahla 167,5 metra, čím sa stala najvyššou murovanou budovou sveta.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ako to už s vysokými stavbami býva, ani táto sa nevyhla živelným katastrofám. V roku 1904 udrel do sochy na vrchole kupoly blesk, následkom čoho sa 3-tonová masa zlomila a zrútila. Ako zázrakom nebol nikto zranený. Po rekonštrukcii bola socha nahradená 12-cípovou hviezdou. No socha sa zachovala a dnes ju môžu návštevníci vidieť vo vnútri Mole Antonelliana.
Ďalšia pohroma nechala na seba čakať takmer 50 rokov. V roku 1953 ďalšia ničivá búrka spojená s tornádom zlomila 47 metrov vysoký kus kupoly. Aj toto nešťastie sa zaobišlo bez zranení.
Mole Antonelliana bola dlho najvyššou čisto murovanou stavbou sveta bez podporných skeletových konštrukcií z iných materiálov. To už dnes neplatí, pretože po viacerých rekonštrukciách vsadili do budovy oceľové a betónové nosníky.
Mole Antonelliana je dnes Národným múzeom kinematografie a s viac ako polmiliónom návštevníkov ročne patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá sveta.