Jeden dom, tri časti
Moderná stavba sa svojím rukopisom plne prispôsobila zástavbe typickej pre tento región. Namiesto jedného masívneho objemu ju tvorcovia rozdelili na tri menšie, vzájomne prepojené celky so sedlovou strechou. Dom stojí v otvorenom poli a poskytuje domácim výhľad na hory aj priľahlý jazdecký park. Dispozičné riešenie odráža typológiu miestnych vidieckych domčekov, ktoré sa zvyčajne stavajú v zhlukoch, čím zároveň určuje zónu vonkajších uzatvorených priestorov chránených pred zrakom okolia.
Kým dve z uvedených častí – hlavný dom a garáž s hosťovskou izbou – vybudovali z tehál a kameňa, tretia vlastne predstavuje malú stodolu obloženú borovicovým drevom. Vďaka tradičnej architektonickej forme a použitým prírodným materiálom sa rodinný dom stáva reinterpretáciou tradičného vidieckeho bývania a súčasne vzbudzuje dojem nadčasovosti.
Pôsobivá tehlová treláž
Kamenné steny, ktoré fungujú ako oporné múry, pomáhajú ukotviť stavbu v jej prirodzenom prostredí. Hlavnú obytnú časť a garáž vzájomne prepája presklený článok, ktoré zdôrazňuje odlišnú funkciu každej časti. Priehľadný „box“ slúži ako vstupná hala, ktorá cez vchodové dvere poskytuje výhľad na rozľahlú rovinu, rozprestierajúcu sa za domom.
Na poschodí garážového krídla je izba určená pre hostí, západná časť tejto sekcie ukrýva na prízemí exteriérovú kuchyňu s jedálenským kútom. Výklenok krytej terasy chránia masívne tehlové steny a stĺpy nesúce vysoký strop pokrytý opäť borovicovým drevom. Obyvatelia domu si na terase môžu vychutnávať grilované špeciality, ale tiež výhľad na hory a západy slnka.
Srdce domu
Z presklenej vstupnej haly sa do obývacej časti vstupuje cez úzku zahnutú chodbu obloženú drevom, ktoré funguje ako zástena. Následne sa zjaví centrálna časť – srdce domu, kde sa rozprestiera obývačka s kuchyňou a jedálňou. Priestor pôsobí veľkolepo aj vďaka tomu, že má priznaný krov a stúpa vysoko po štítovú konštrukciu domu. Pokrýva ho biela vápenná omietka, ktorá lepšie rozptyľuje svetlo. Veľké zasklené otvory rámujú výhľady na okolitú krajinu a prepájajú interiér so záhradou.
Vo výške prvého podlažia sa celým obvodom tejto spoločenskej zóny tiahne pás panelov z bieleho duba, ktoré ukrývajú úložné priestory. Pás prerušujú len okenné otvory a výklenok, kde je situovaný krb.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vstavané skrine kuchynskej linky plynule nadväzujú na tento drevený pás, pričom samotný kulinársky priestor definuje varný ostrov zhotovený z kameňa. Keďže sa nachádza priamo oproti veľkému zaskleniu, pri príprave pokrmov si možno plnými dúškami užívať panoramatické výhľady do krajiny. Veľké okno nad linkou prepúšťa dovnútra ranné svetlo a ponúka pohľad do lesa.
Pokojná atmosféra
Z obývacej izby sa ďalej prechádza do intímnej zóny s hlavnou spálňou, detskou izbou a kompletným hygienickým zázemím. V chodbičke sa tiež nachádza schodisko prepájajúce tri podlažia, opäť bohato presvetlené veľkým oknom. Drevené stupienky sú zapustené do steny, takže schodisko pôsobí, akoby sa v priestore vznášalo. Toto riešenie, samozrejme, nie je prvoplánové, ale pomáha prepustiť denné svetlo aj do suterénu. Na poschodí je umiestnená malá telocvičňa a pracovňa s priehľadom do obývačky a oknom smerujúcim do záhrady. Suterén je čiastočne zapustený do kopcovitého terénu, pričom v západnej časti pojíma až tri spálne a veľkú rodinnú relaxačnú miestnosť.
„Naším cieľom bolo naplniť tento dom pocitom pokoja a kontemplatívnej atmosféry, pretože takýto dojem v nás toto miesto vzbudilo, keď sme ho prvýkrát objavili,“ hovorí Paul Bernier, zakladateľ architektonickej kancelárie. Čo myslíte, podarilo sa?
Des Lauriers House
Lokalita : Bromont, Québec
Riešenie: Paul Bernier Architecte
Architektonický tím : Paul Bernier, Patrice Lebel, Noémie Robitaille
Plocha : 680 m2
Dokončenie : 2024
Mohlo by vás zaujímať