Vinárstvo s moderným pavilónom
Práve kvôli veku stavby bola jej rekonštrukcia výzvou. V renesančnom dome na južnej strane Masarykovho námestia v srdci Znojma sa nakoniec podarilo vytvoriť miesto, kde sa víno vyrába, predáva aj degustuje. Tiež sa tu organizujú akcie a ubytovávajú hostia. Ambiciózny projekt si vyžadoval využiť každý centimeter všetkých úrovní meštianskeho domu, jeho dvora aj pivníc nadväzujúcich na znojemské podzemie. Srdcom projektu sa stal priestor dvora, v ktorom architekti zo znojemského štúdia ORA navrhli moderný pavilón, ukrytý pred pohľadmi zvonku. Jeho strecha je zároveň vyhliadkovou terasou.
Mohlo by vás zaujímať
Základný motív interiéru
S rekonštrukciou začali ešte oveľa skôr realizáciou interiéru malého vínneho baru. Priestor pod dvojicou krížových klenieb sa tu prirodzene člení na dve časti. Pri vchode sa nachádza posedenie pre hostí s dlhou lavicou. Nad ňou visí výrazný luster v tvare kríža. Kríženie ako základný motív prestupuje celým interiérom. Druhej časti miestnosti dominuje pracovný bar a regál na víno. Klenieb sa architekti nedotkli, iba ich vkusne nasvietili. Po prerábke winebaru prišli ďalšie výzvy, ako vinárstvo zmodernizovať a rozšíriť.
Križovatka funkcií aj priestorov
Veľkú úlohu v celom projekte zohráva prejazd. Slúži ako hlavný vstup a zároveň je križovatkou všetkých prevádzok. Funguje ako sklad vinárskeho náčinia a technológie, ale aj ako miesto, kde víno zreje v keramických nádobách kvevri zabudovaných v podlahe. Tieto objemné nádoby pripomínajúce staroveké amfory sa používali na výrobu vína v Gruzínsku. Metóda výroby vína kvevri bola známa už šesťtisíc rokov pred naším letopočtom. Ide teda o postup, ktorý vracia vinárov skutočne späť ku koreňom.
Prejazd je, okrem iného, aj vstupom do ubytovacích priestorov na poschodí, Zároveň je pri konaní väčších akcií otvorený ako hlavný priechod pre návštevníkov priamo do dvora. Je to miesto, kde návštevník nahliadne vinárovi priamo „pod pokrievku“. Táto pasáž vo vnútorných priestoroch ponúka 35 miest na sedenie, vo vonkajších až 100 miest.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Zvetraný tehlový múr
Za najzaujímavejšiu časť možno považovať dvor, ktorý ponúka nádherný výhľad do kapucínskej záhrady a na reprezentatívnu budovu súdu. Úzky pozemok obklopuje dvojica vysokých múrov. Ten prvý kamenno-tehlový je krásne zvetraný a patrí bývalému kapucínskemu kláštoru. Ten druhý je, naopak, nezaujímavou holou stenou a patrí predimenzovanému, dlhodobo nefungujúcemu kultúrnemu domu z konca 80. rokov.
„Výhľad sme ešte podporili znížením ohradného múru a demoláciou búd na dvoru. Prevádzkovou nutnosťou bolo navrhnutie prístavby so servisnými miestnosťami. Rozhodli sme sa primknúť ju k škaredému múru kulturáku, a tým ho dať do úzadia, a nechať čo najviac vyniknúť kláštorný múr,“ informovali architekti. Na mieste prístavby sa kedysi rozprestieralo dvorné krídlo, ktoré bolo zničené počas vojny. Zachovali sa iba pivnice, ktoré sa využili pre výrobné priestory a technické zázemie.
Terasa na streche aj tajné dvere do podzemia
Z dvora vedie betónové schodisko na strechu pavilónu, ktorá je jeho rozšírením, a má podobu vyhliadkovej terasy. Navrhnutá je tak, aby bola ukrytá pred pohľadmi zvonka. Rozširujúce sa betónové schodisko kombinuje drevo, betón a oceľ, teda materiály, ktoré vedia starnúť.
Tajnými dverami vo fasáde prístavby sa dostaneme do pivnice. Samotné podzemie s tehlovými stropmi si zachovalo svoju autenticitu takmer bez zásahu. Nájdeme tu to najdôležitejšie – hlavné výrobné priestory vinárstva. Pivnice v prvej úrovni sú naplnené antikorovými tankmi, na druhom podlaží sú zase umiestnené klasické drevené sudy. Na túto časť priamo nadväzuje znojemské historické podzemie.
Pri rekonštrukcii vinárstva sa použili predovšetkým tradičné materiály ako kvalitné smrekové dosky, masívne dubové dosky na obklady a dizajnovú terasu. Z masívneho duba sú vyrobené tiež dvere. V interiéri nájdeme brúsenú betónovú podlahu. Celý koncept dopĺňa stará odhalená tehla.
Vinársky dom Znojmo
Lokalita: Znojmo, Česká republika
Architektonické štúdio: ORA
Ing. arch. Jan Hora, MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Veisse
Klient: Vlastimil Nešetřil/Vinárstvo Nešetřil
Návrh a realizácia: 2015 – 2019
Rok dokončenia: 2020