Kreatívne moderné prostredie
Pod odvážne architektonické dielo sa podpísala kancelária Tropical Space, ktorá je známa tým, že vo svojich stavbách rieši najmä výzvy tropickej klímy. Vždy berie do úvahy tri faktory, a to slnko, vietor a dážď, ale aj to, akom do obytného či pracovného priestoru zakomponovať prírodu. V neposlednom rade v jej dielach nechýbajú inšpirácie tradičnou tehlovou architektúrou.
V duchu svojho prístupu sa architekti aj tu pohrali nielen s formou, ale aj so samotnou konštrukciou, ktorú navrhli s maximálnym využitím prirodzeného svetla a vetrania. Stavbe to zabezpečuje zníženie prevádzkových nákladov na energie, predovšetkým na chladenie. Vedľajším efektom je príjemné prostredie, ktoré je maximálne otvorené, inšpiratívne a plné kreativity. Každý kút sa tu stáva priestorom ukrývajúcim potenciál pre tvorivú myseľ. Tento architektonický model navyše posúva na novú úroveň konvenčný kancelársky dizajn a myslí na udržateľnú budúcnosť.
Dvojvrstvový plášť
Office sa nachádza v pokojnej ulici, ktorá je plná iných kancelárskych budov. Architekti pri tvorbe vychádzali z toho, že pre mnohých je práca ich druhým domovom – strávia tu väčšinu dňa, preto je na mieste, aby toto prostredie zamestnancov povznášalo. Architektonický tím sa usiloval vytvoriť stavbu maximalizujúcu výhody, ktoré ponúka prirodzené svetlo, avšak bez negatívnych dôsledkov priameho slnečného žiarenia, čiže prehrievania. Tento efekt zvonku zabezpečuje dvojvrstvový plášť, vytvorený z exteriérového „tehlového závesu“ a vnútorných posuvných sklených dverí s hliníkovým rámom. Zasklené časti možno za dobrého počasia úplne otvoriť.
Mohlo by vás zaujímať
Moderná architektúra púta už z ulice
V prípade samotnej stavby ide o kombináciu tehlových stien s betónovou konštrukciou. Práve tehlový plášť sa stará o to, že táto moderná architektúra upúta pozornosť okoloidúcich. Perforovaná tehlová stena sa dokáže otáčať pod 45-stupňovým uhlom a vytvára prechodnú zónu medzi interiérom a exteriérom. Znižuje jednak dopad priamych slnečných lúčov dovnútra, resp. na sklené plochy, no zároveň vytvára pohyblivé tiene a premenlivú atmosféru vo vnútri. Ďalšiu nárazníkovú vrstvu predstavujú aj zeleň a stromy rastúce pred budovou – okrem filtrovania slnečných lúčov tiež prispievajú k zachytávaniu nečistôt vo vzduchu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Plávajúce svetlo
Funkčné priestory oddeľuje vnútorné átrium, ktoré plynule prebieha cez niekoľko poschodí. Napomáha lepšej cirkulácii vzduchu, ale tiež rozptylu denného svetla do všetkých častí budovy. Naľavo od átria sa nachádzajú kancelárie, vpravo architekti umiestnili hygienické zázemie s toaletami, sklad, výťah a schodiskovú šachtu. Obidve časti sú spojené chodbami, ktoré lemujú centrálne átrium. Prepojením všetkých priestorov vo vertikálnom aj horizontálnom smere umožnili architekti „pohyb“ svetla po interiéri v priebehu dňa.
Vo finále môže stimulovať kreativitu a energiu zamestnancov čokoľvek – samotný priestor, stromy, svetlo, tehla, ale aj dážď. Ba čo viac, hoci sa Premier Office prezentuje ako nová moderná architektúra, vôbec vo svojej mestskej časti nepôsobí cudzorodo. A nemalou mierou k tom prispieva práve tehla ako symbol tradičnej výstavby.
Premier Office
Lokalita: Hočiminovo mesto, Vietnam
Architektonické riešenie: Tropical Space
Projekt a realizácia: 2018 – 2022
Hrubá plocha: 300 m2
Mohlo by vás zaujímať