V súčasnosti je všeobecne rozšírený názor, že tepelná izolácia obytného domu je to jediné dôležité pre zdravé a pohodové bývanie. Na túto funkciu má významný vplyv práve konštrukcia obvodového plášťa a stropov budovy. Tepelná izolácia vonkajšieho plášťa je však dôležitá nielen pre tepelnú pohodu – je to zároveň dôležitý ekonomický prvok pri budúcom vykurovaní objektu.
Materiál, ktorý pomáha udržať zdravý vzduch
Na dosiahnutie pohody a dobrého pocitu v budove sú však dôležité viaceré mikroklímy, nielen tá tepelná, ale aj vlhkostná, odorová (rôzne pachy a výpary z okolitých materiálov) či elektroiónová.
Na vonkajší plášť je teda nutné použiť materiály, ktoré majú nielen vysoký tepelný odpor, ale zároveň v objekte zaisťujú optimálnu vlhkostnú, odorovú a elektroiónovú klímu. Zo všetkých týchto hľadísk sa javí ako optimálne použitie moderných tehlových blokov s vysokým tepelným odporom, ktoré dokonale spĺňajú požiadavky na optimálnu klímu v objekte.
Mohlo by vás zaujímať
Aká má byť vlhkosť v dome?
Tepelno-vlhkostnú mikroklímu ovplyvňujú tepelné a vlhkostné toky v interiéri, ktoré pôsobia na človeka. Tieto tepelné toky sa dovnútra objektu prenášajú cez obvodový plášť budovy. Obvodové plášte pri nízkoenergetických, pasívnych a A0 domoch dosahujú vysoké tepelnoizolačné hodnoty, líšia sa však vlastnosťami pri vytváraní ďalších druhov mikroklím. Optimálna vlhkosť v dome by sa mala pohybovať medzi 40 a 60 %. Keď je nižšia, sliznice sú suchšie a oslabuje sa ich imunita. Pri dlhodobo vysokej vlhkosti vzduchu zase hrozia problémy s plesňami. Ideálna vlhkosť v dome sa udržiava omnoho ľahšie vďaka modernej tehle.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Odorovú mikroklímu vytvárajú plynné zložky (pachy) v ovzduší. Na pohodu v obytných priestoroch majú tiež vplyv pachy z vonkajšieho prostredia, pachy vytvárané človekom, pachy zo stavebných konštrukcií, izolačných materiálov, podláh, kobercov, lepidiel, náterov, vykurovania, klimatizácie atď. Z podrobnej štúdie vyplýva, že do triedy, kde pachové emisie musia byť nižšie ako 0,2 mg/m² . h, možno zaradiť tehlu, sadrokartón a betón. Ďalej do tejto triedy patria keramické dlaždice, kameň a kovové povrchy. Pachy priamo neohrozujú zdravie človeka, ale pri určitej koncentrácii znižujú jeho výkonnosť či schopnosť sústrediť sa a navodzujú pocit nevoľnosti.
Elektroiónovú mikroklímu vytvárajú negatívne a pozitívne ióny v ovzduší, ktoré majú vplyv na celkový stav človeka. Prednosťou tehál, keramických dlaždíc a dreva (najlepšie natretého ľanovým olejom alebo včelím voskom) je ich schopnosť prepúšťať elektrostatické pole, kde sa môžu tvoriť aeroióny – tie zároveň do určitej miery likvidujú molekuly prchavých organických látok. Prítomnosť potrebného množstva iónov v primeranom pomere má zásadný vplyv na celkovú náladu a pohodu človeka a na spánok. Ióny zvyšujú nielen využitie vo vode rozpustných vitamínov, ale aj výkonnostnú kapacitu pri statickej a dynamickej práci. Navyše redukujú požiadavky organizmu na vitamín C. Vplyvom vzrastajúceho okysličenia krvi je človek odolnejší voči vírusovým ochoreniam a chrípke.
Do interiéru môžu vstupovať aeroióny z exteriéru, no môžu sa tvoriť aj v interiéri budovy. Používanie klimatizačných a rekuperačných jednotiek má však negatívny vplyv na aeroióny. Prednosťou tehál, keramických dlaždíc a dreva je ich schopnosť prepúšťať elektrické pole, kde sú vhodné podmienky na tvorbu aeroiónov. Drevené a tradičné konštrukcie z tehlového muriva deformujú elektrické pole len minimálne, kým železobetónové konštrukcie a konštrukcie s oceľovým skeletom ho odtieňujú. Aeroióny pôsobia na človeka cez povrch kože (cca 10 %) a pľúca (90 %).
Mohlo by vás zaujímať
Vzduch chudobný na akékoľvek ióny je označovaný ako „ťažký“, vzduch s prevahou pozitívnych iónov ako „dusný“, s prevahou negatívnych iónov ako „riedky a chladný“ a s optimálnym pomerom pozitívnych a negatívnych iónov ako „ľahký a čistý“. Optimálny pomer iónov má zásadný vplyv na nervový systém človeka (príjemnú náladu, pohodu, spánok).
Dnes sa presadzujú domy s takmer nulovou potrebou energie (A0), prípadne pasívne domy. Hľadajú sa nové materiály a technológie, ktoré by spĺňali stále sa zvyšujúce požiadavky na tepelnoizolačné parametre obvodových konštrukcií, a z dôvodu minimalizácie tepelných strát sa navrhujú objekty s minimálnou vnútornou výmenou vzduchu. O to viac však treba zaistiť kvalitu vnútorného prostredia. Z vykonaných meraní a skúšok je zrejmý veľmi pozitívny vplyv tehlového muriva na optimálnu vlhkosť v dome, odorovú aj iónovú mikroklímu v objekte. Z vyššie uvedeného je zrejmé, že správny výber stavebných materiálov na „obálku“ budovy je veľmi dôležitý. Niektoré konštrukcie ako okná, dvere či vnútorné zariadenia sa môžu časom vymeniť, nosné obvodové konštrukcie však nie.