V objatí dreva
Mladý pár s dvoma malými deťmi presvedčila pri hľadaní nového domova najmä lokalita – mestské prostredie v tesnej blízkosti prírody. V novostavbe kúpili štvorizbový byt, ktorý mal optimálnu dispozíciu aj orientáciu. Kým otvorená spoločenská zóna s veľkorysými oknami ponúkala krásne výhľady do zelene, oddelená nočná časť bola orientovaná na mesto.
Tento dobrý základ však bolo treba dotiahnuť do moderne a prakticky zariadeného interiéru. Mladí ľudia sa preto radšej obrátili na architektov zo štúdia archstyl, ktorých realizácie ich na internete zaujali najviac. Zhodli sa na podporení vizuálneho prepojenia s prírodou použitím väčšieho množstva dreva. K ďalším požiadavkám patrilo, aby televízor nebol stredobodom pozornosti v obývačke.
Mohlo by vás tiež zaujímať
V izbách v nočnej zóne zasa chceli vymeniť parkety zo štandardnej výbavy bytu za celoplošné koberce. Aj keď na dispozícii nebolo potrebné meniť nič, zmenám elektrických rozvodov sa nevyhli. „Z našej skúsenosti totiž vieme, že prispôsobenie zariadenia existujúcej elektroinštalácii by bolo z dlhodobého hľadiska príliš veľkým kompromisom. Preto sme ju prerobili a pridali aj klimatizáciu a zabudovanú audiotechniku,“ vysvetľuje architekt Zoltán Horváth.
Podlaha hore nohami
Autori návrhu premýšľali, ako využiť demontované nové parkety zo spálne, detskej izby a pracovne, ktoré nahradili celoplošným kobercom. Použili ich ako podhľad, ktorý začína vo vstupnej hale a pokračuje až do obývačky. Ohraničenie zdola aj zhora identickou drevenou plochou priestor opticky rozšírilo. Toto riešenie ukázalo, že pri správnej kombinácii s bielymi stenami sa tmavších farieb na strope netreba báť. Drevený podhľad autori zároveň využili na vizuálne oddelenie obývačky v rámci otvorenej spoločenskej zóny.
* článok pokračuje pod formulárom *
Použitie prírodného dreva v interiéri tým však nekončí. Objavuje sa nielen na elegantnom, na mieru navrhnutom nábytku, ale aj na dizajnových solitéroch. Prevládajúce dubové drevo tak v kombinácii s ostatnými materiálmi vytvára harmonický celok a interiéru dodáva pocit útulnosti. Vstavaný nábytok zároveň priniesol do bytu viacero praktických prvkov – napríklad do obývačkovej steny s posuvnými a výklopnými lamelovými dvierkami ukryli architekti televízor, minibar a množstvo úložného priestoru.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Zaujímavé je aj citlivé riešenie osvetlenia: LED pásy zapustené do podhľadu v kombinácii s dizajnovými kúskami umožňujú vytvárať aj vďaka stmievačom rôzne svetelné scény a úžasnú atmosféru.
Celá galéria