Samozrejme, že každý chce mať dom s čo najmenšou spotrebou energie. Nestačí však na to myslieť až vo fáze zatepľovania. Už hrubá stavba musí byť urobená veľmi presne a precízne so znalosťou stavebného systému a moderných technológií výstavby. Na to reagujú výrobcovia stavebných materiálov tak, že stále vylepšujú už existujúce stavebné systémy, dopĺňajú ich o nové prvky na lepšie vypracovanie rôznych detailov a zvyšujú presnosť výroby. Významnú úlohu hrá aj remeselná zručnosť a zaškolenie zamestnancov realizačnej firmy na prácu s daným materiálom.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Masívne materiály – takto súhrnne sa nazýva to, čomu obyčajný smrteľník povie tehla alebo tvárnica. Najznámejšie sú keramické a pórobetónové, ale existujú aj tvárnice vápennopieskové, betónové alebo drevoštiepkové. U nás ľudia stále najčastejšie siahnu po keramike.
Keramické tvárnice
Pálená tehla je stále jedným z najobľúbenejších materiálov na hrubú stavbu, no napriek tomu sa ju výrobcovia neustále snažia inovovať. Dôvodom sú zvyšujúce sa nároky na tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj neprievzdušnosť obvodového muriva. Brúsené tehly sú cestou, ako tieto stavebno-fyzikálne vlastnosti steny vylepšovať, ale aj stavať efektívnejšie, rýchlejšie a presnejšie. Tvárnice majú vybrúsené ložné plochy a povolená odchýlka od predpísaného rozmeru je len 2 mm. To znamená, že jednotlivé dielce steny sú veľmi presné, čo umožňuje použiť len minimálne množstvo lepiacej malty. Nejde pritom o klasickú murovaciu maltu, ale o špeciálne lepidlo, ktoré sa nanáša v tenkej vrstve tak, aby ložná škára medzi jednotlivými tehlami neprekročila hrúbku 1 mm.
* článok pokračuje pod formulárom *
Na porovnanie – v bežnom murive má ložná škára hrúbku okolo 10 až 12 mm a je aj miestom, ktoré má veľmi negatívny vplyv na celkové tepelnotechnické vlastnosti steny. V murive z brúsených tehál sa znižuje vplyv tepelných mostov z ložných škár na minimum a jeho vlastnosti sa tým výrazne vylepšujú. Minimálne množstvo malty znižuje stavebnú vlhkosť muriva a umožňuje rýchlejšie vysychanie. Okrem toho aj šetrí spotrebu vody a celková spotreba lepiacej malty je o 90 % nižšia, než by to bolo pri murovaní z klasických tehál. Stavba z brúsených tehál rastie rýchlejšie a práca je menej náročná, ale prípadné nerovnosti už nie je možné v rámci ložnej škáry nijako regulovať. Veľmi dôležitá je preto presnosť založenia prvého radu tehál a rohov, ale aj precíznosť počas celej výstavby.
Tepelnotechnické parametre muriva sa dajú ešte vylepšiť použitím keramických tvárnic, ktoré majú dutiny vyplnené tepelnoizolačným materiálom. Môže to byť expandovaný perlit alebo minerálna vlna. Na to, aby splnila tepelnotechnickú normu už stenu z takýchto tehál nie je potrebné dodatočne zatepľovať.
Myslite aj na budúcnosť
Stavba domu je v živote človeka obvykle tou najväčšou investíciou. Treba jej preto venovať patričnú pozornosť a mať zrátané nielen koľko to bude stáť dnes, ale aj akú hodnotu bude mať váš dom, dajme tomu, za 30 rokov. Cesta vedie cez znižovanie celkovej energetickej spotreby budov na bývanie, a teda nielen k nízkoenergetickým domom, ale postupne k pasívnym, nulovým, ba dokonca až k aktívnym.