Dôkladne premyslené
Majiteľ bytu, povolaním architekt, už dávnejšie býval v centre mesta a vedel, že sa doň chce vrátiť. Keď sa naskytla možnosť bývania dokonca v „historickej pamiatke“, neváhal.
Byt sa nachádza v pôvodnom meštianskom dome, ktorý postavila známa staviteľská rodina v roku 1865. Objekt bol už pred vyše 30 rokmi vo veľmi zlom stave vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Súčasťou obnovy bola teda komplexná a pomerne komplikovaná rekonštrukcia a nadstavba pôvodných častí. Samozrejme, všetko pod prísnym dohľadom „pamiatkarov“.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Počas čakania na dokončenie projektu sa majiteľovi v hlave kreovala predstava, ako by mal byt vyzerať. A keďže projekt niekoľko mesiacov meškal, jeho predstavy dozrievali vo viacerých variáciách, menili sa, podliehali technickým kompromisom. S výsledkom je však spokojný a cítiť to aj na návšteve tohto sympatického bytu.
A aké rady by ako architekt odporučil tým, ktorí čakajú na dokončenie projektu svojho bývania? „Určite sa dopredu zamyslite nad tým, či nechcete urobiť nejaké klientské zmeny. Posunúť priečky či pridať elektrickú zásuvku… Pouvažujte nad tým, kde všade budú vypínače, či chcete mať v predsieni dlažbu a nie rovnakú podlahovinu ako na zvyšnej ploche bytu. Premyslite si detaily a snažte sa interiér zariadiť v jednotnom štýle, dodržať akúsi jednotnú líniu celého bytu. Vyzerá to určite krajšie, ako keď je každá miestnosť iná. Pouvažujte nad službami architekta, ktorý vám častokrát vie v konečnom dôsledku peniaze ušetriť a dohliadnuť na celú realizáciu. No a v neposlednom rade sa snažte dokončiť interiér kompletne čo najrýchlejšie, pretože ak to nespravíte hneď, je to potom nadlho,“ priznáva s úsmevom aj z vlastných skúseností Matej.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Geometria v hlavnej úlohe
Najväčším akcentom interiéru je hlavná stredová stena obložená trojuholníkmi z dubovej lepenky. Majiteľ už dlho sníval o podobnom obklade, a tak sa mohol konečne realizovať. „Pôvodne som myslel, že stena bude šikmá na úkor spálne, ale potom sme zistili, že síce by to bol zaujímavý atyp, ale spálňu by sme pomerne ťažko zariadili podľa svojich predstáv.“ Na stene sú prilepené na mieru vyrobené geometrické trojuholníkové fragmenty. V prvej verzii boli zoradené úplne pravidelne, ale „ťahalo“ to oči, tak sa potom pocitovo doplnili prázdne miesta ďalšími. Obývačka tak dostala originálny „výzor“, ktorý sotva nájdete v inom byte.
Originálnych prvkov je napokon v tejto domácnosti viac, keďže mladý pár sa venuje tvorivým činnostiam vo svojom výtvarnom ateliéri. On tam vyrába svietidlá a iné drobné solitéry a ona maľuje obrazy. Tento technicko-umelecký, mužsko-ženský princíp cítiť aj v celom byte, kde obývačka predstavuje tú mužskú, technickejšiu časť a spálňa zasa jemnú, snovú, ženskú časť. Zariadenie bytu je kombináciou produktov zo známych nábytkových firiem a vlastnoručne vyrobených prvkov a doplnkov. Všetko však spolu dokonale ladí a vytvára osobitý priestor, v ktorom cítiť nielen umelecky ladené duše majiteľov, ale aj ich šikovné ruky.
Celá galéria
Mohlo by vás tiež zaujímať