Zjednodušte si prácu
Špeciálna malta určená na tenkú škáru má silikátovo-disperzný základ. Môžete ju použiť výlučne pri brúsených tehlách. Slúži na murovanie vnútorných aj vonkajších nosných stien či priečok. Jej prvou výhodou je jednoduchá manipulácia – nebudete potrebovať ani elektrinu, ani drahé pomôcky. Zmes nemusíte prácne miešať s vodou, pred použitím ju stačí zľahka premiešať priamo vo vedre.
Takto obmedzíte nielen znehodnotenie spojovacieho materiálu neodbornou úpravou, ale aj znečistenie staveniska. Na aplikáciu malty vám postačí praktický štruktúrovaný valček, ktorý je súčasťou systémového riešenia, plastová mriežka a ochranné rukavice.
Tip
Nie je nevyhnutné využiť celý obsah vedra – ak potrebujete prácu prerušiť a zároveň vám zostane zvyšok zmesi, vedro opäť poriadne zatvorte a odložte si maltu na neskôr. Jedinou podmienkou je skladovať výrobok na suchom a tienistom mieste v rozmedzí teplôt 5 až 35 °C.
Mohlo by vás zaujímať
Malta na murovanie s rýchlym nárastom pevnosti
Tenkovrstvovú maltu môžete použiť pri teplote už od 1 °C, dokážete s ňou teda pracovať aj v chladnejších mesiacoch. Rovnako je výhodou, že samotné tehly sa pred aplikáciou malty vôbec nemusia vlhčiť. Charakteristickým znakom je rýchly nárast pevnosti, čo skracuje celkový čas výstavby. Vďaka optimálnemu zloženiu a dlhšiemu času na spracovanie sa vďaka tejto malte dajú lepšie vyrovnať nerovnosti v ložných škárach.
* článok pokračuje pod formulárom *
K plnohodnotnému spevneniu spoja dôjde za bežných klimatických podmienok už do siedmich dní. Hotová konštrukcia má pritom dostatočnú pevnosť, trvanlivosť, požiarnu odolnosť a ďalšie parametre, ktoré sú porovnateľné s konvenčnými technológiami murovania, či dokonca lepšie.
7 krokov pri murovaní s tenkovrstvovou maltou
Východiskom správneho stavebného postupu je príprava kvalitného podkladu – dokonale rovnej zakladacej malty, na ktorú sa založí prvý rad z brúsených tehál, obvykle s odstupom 24 hodín.
- Keď sa chystáte ukladať ďalší rad tehál, najprv dôkladne očistite nielen nové tehly, ale aj ložnú plochu prvého radu muriva, aby ste ju zbavili prachu a prípadných nečistôt. Takto zabezpečíte lepšiu priľnavosť malty.
- Otvorte vedierko a pred aplikáciou zmes zľahka premiešajte, napríklad obyčajnou drevenou latkou.
- Maltu nanášajte pomocou valčeka priamo na ložnú plochu tehál – aplikujte ju rovnomerne do kríža tak, aby spojovací materiál pokryl všetky vnútorné i obvodové rebrá ložnej plochy. Dávajte pritom pozor, aby malta nestekala po obvode tehál, ani priamo do otvorov. Stačí ju skutočne naniesť v tenkej vrstve.
- Ak potrebujete regulovať množstvo malty, pred aplikáciou stačí valček otrieť o plastovú mriežku. Nadbytočné množstvo materiálu stečie späť do vedra.
- Po nanesení malty máte 15 minút na osadenie tehál do maltového lôžka a ich perfektné vyrovnanie.
- Po ukončení práce vedro dôkladne uzatvorte a valček dobre umyte vodou. Hmota vydrží funkčná celý rok od prvého otvorenia, takže k nedokončenej práci sa môžete vrátiť kedykoľvek o niekoľko dní, týždňov či mesiacov.
- Ako finálny krok nezabudnite ochrániť zhotovené murivo, čiže korunu steny pred dažďom či akoukoľvek vlhkosťou.
Mohlo by vás zaujímať