Komín nemá rád prekvapenia
Ak komín postavíte pred novo zakúpený kotol bez prípravy, vráti vám to aj s úrokmi. Teda ak si neoveríte, čí má komín zdravý prieduch, či zaústenie kotla do dymovodu a potom do sopúcha a komínového prieduchu má požadované bezpečné a odborníkom vypočítané prierezy, hrozí nebezpečenstvo. Mnohí, dokonca aj majstri v inštalovaní spotrebičov, zabúdajú, že napríklad nie je možné pripojiť akýkoľvek typ spotrebiča na jeden druh konštrukcie komína. Niekoľko poznatkov zo skúseností z montáže vykurovacích sústav sme spracovali podľa rozhovoru s pánom Ladislavom Kovácsom, človekom, ktorý roky žije komínmi a ich peripetiami v slovenských, ale aj zahraničných domácnostiach a verejných objektoch.
Ak je komín nevhodne navrhnutý, prípadne príde prechodné obdobie na jar alebo na jeseň a ľudia prudko otvoria dvierka na spotrebiči, sťažujú sa , že sa do priestoru valí dym. Dvierka treba pootvoriť a počkať sekundu-dve na vyrovnanie tlaku.
Prierez komínového sopúcha a bezpečný odvod spalín
Na to, aby dym rýchlo opustil spaľovací priestor, sú dôležité atmosférické tlaky, teplota splodín, a najmä prierez komína. Ak sa vytvorí 50 litrov dymu v uzavretom priestore, nie je jedno, či ho vypúšťame cez rúru širokú 10 centimetrov alebo cez rúru s priemerom 20 centimetrov. Logika hovorí, že spaliny sa skôr odvedú rúrou so širším priemerom. Ak má teda výstupné hrdlo na kotle 15-centimetrový priemer, tak na bezpečné odvedenie spalín nestačí prierez komínového prieduchu 15 centimetrov. To je nezmysel! Ideálne je pri návrhu komína pomocou programu vypočítať vhodný a bezpečný prierez pri určitej výške komína. Komínový prieduch o málo predimenovať – teda ak výpočet určí 15 centimetrov, treba navrhnúť 16 alebo 18, ale to už záleží na výške komína. Výška komína má síce vplyv na jeho podtlakovú silu, ale keď spotrebič vyprodukuje veľké množstvo dymu, výšku komína môžete mať, akú len chcete – nepomôže. Poddimenzovanému prierezu komínového prieduchu nepomôže ani nadstavenie komína o 2 či 3 metre.
Jednoducho povedané: vyprodukované množstvo dymu v uzavretom priestore sa nevie dostať do takého zúženého otvoru, hoci komín ťahá, až cítite, že aj chlpy na rukách vám vstávajú. Nepomôže iné, len prierez komínového prieduchu navrhnúť podľa konkrétneho spotrebiča a situácie v danom objekte. Tridsaťročná prax pána Ladislava Kovácsa naučila, že prierez sa nesmie poddimenzovať. Montážne firmy často tvrdia, že pri zapájaní plynových kotlov dodržali všetky predpisy, a predsa sa komína upcháva.
Vo vyhláškach 95 a 401 Ministerstva vnútra SR sa píše, že nie je možné poddimenzovať prierez komína v porovnaní s výstupným hrdlom na odvod spalín z kotla. Nemôže byť menší prierez komína ako dymovodu. To však nestačí, ak firmy nedodržia, nezabezpečia a neurobia funkčným vykurovanie podľa prepočtu komínového ťahu! Prepočet komínového ťahu sa robí na daný spotrebič a komín – neexistuje všeobecne platný prepočet.
* článok pokračuje pod formulárom *
V bratislavskom starom meste je väčšina komínov s prierezom prieduchu 15 × 15 centimetrov. Komíny desaťročia nikto nepoužíval. Ak si tam domáci jednoducho zaústia kotol, buď vydymia suseda nad sebou, alebo časom vznikne vnútrokomínový požiar; spaliny sa prudko ochladzujú tehlovým murivom komína, ktorý nikto nevyvložkoval. Tehlový komín začne na seba viazať vlhkosť, vzniká kondenzát a komínový prieduch sa zanesie dechtom. Starší komín možno vyfrézovať a dosiahnuť tak potrebný prierez, potom vyvložkovať antikorovou komínovou vložkou alebo kompozitným materiálom z umelej živice zosilneným sklenenými vláknami. Vložkovať možno aj uhýbané komíny pod 15- až 30-stupňovým uhlom. Staré domy však majú komíny s uhýbaním prieduchov 35 a viac stupňov. Tie možno vyvložkovať len spomínaným kompozitným materiálom (napr. Furanflex) pri zachovaní potrebného prierezu.
Ak je teplota horenia vysoká a vonku je chladno, vzniká veľká rýchlosť prúdenia spalín. Vtedy nie je problém s ťahom v komíne. V domácnostiach sa však prikuruje najmä v jesenných mesiacoch alebo skoro na jar, teda v prechodných obdobiach. Vtedy je vysoká vlhkosť vzduchu a malý rozdiel teplôt vonku vnútri, a ľudia očakávajú, že výkon bude rovnaký ako v zime. Nebude – ani suchým drevom, 10 až 15 percent domov má komíny s poddimenzovanými prierezmi…
Kominári
… vraj kominár slúži na to, aby revidoval priechodnosť dymových ciest. Ale keď sa naozaj pozrieme do vyhlášky, čo všetko by mal kominár robiť, tak ani jeden špecializovaný projektant nie je schopný všetky tie činnosti a odbornosť obsiahnuť. Vo vyhláške 401 sa píše, k čomu sa kominár vyjadruje. K všetkému.
V tomto kontexte je zaujímavý počet kominárov, ktorý Komora kominárov SR uvádza na svojej internetovej stránke, a štatistický údaj z roku 2001, ktorý hovorí, že sa u nás postavilo 815 896 rodinných domov. Podľa vyhlášky 401 v časti o požiadavkách na prevádzku komínov musia majitelia domov zabezpečiť pravidelnú kontrolu, čistenie a revidovanie komínov na tuhé palivo 4-krát a na plyn 2-krát ročne.
Ak si zrátame počet rodinných domov a skutočnosť, že kominár by mal vykonať čistenie a revíziu 4-krát do roka, znamená to, že všetkých 276 kominárov Slovenska by muselo spolu vykonať požadovanú činnosť v počte väčšom ako tri milióny a vydať ročne cez tri milióny revíznych správ. Každý z kominárov by mal takýto výkon podať 11 824-krát za rok. To nie je vtip, ak uvážite, že požiadavka vyhlášky súvisí aj s následkami v prípade poistných udalostí. Za to, že máte aktuálnu revíznu správu o stave vykurovacieho systému vo svojom dome, zodpovedáte len vy.
Situácia nie je jednoduchá. Ak sa chcete stať kominárom podľa verdiktu Komory kominárov SR, musíte si nájsť niekoho z ich cechu, kto vykonáva kominárčinu viac ako desať rokov, musíte s ním absolvovať tri „učňovské“ roky a absolvovať kominársky kurz. Trestnoprávnu zodpovednosť však nemá kominár, ale majiteľ nehnuteľnosti.