Ružové sny
Martin a Kristína túžili po vlastnom bývaní už počas randenia a štúdia na vysokej škole. On vyrastal v byte na dedine, ona v dome. On sníval o priestrannom dome, kde by mal každý člen svoje súkromie, ona o záhrade a anglickom trávniku. Ako čas plynul, postupne obaja doštudovali, potom prišla práca a prvá výplata. „Začali sme sa obzerať po pozemkoch, vyberať projekty, vybavovať potrebné dokumenty a tak meniť naše ružové sny na tehlovú realitu. Nešli sme práve podľa hesla postav dom, zasaď strom a maj syna. Šli sme na to ako rak – odzadu. Narodil sa nám syn, stromy na vyhliadnutom pozemku boli a už ostal len ten dom,“ usmieva sa majiteľ.
Začíname
Predstavy o pozemku mali majitelia jasné. Chceli priestranný pozemok a neprekážal im ani pozemok vo svahu, ten práve považovali za bonus. Napriek tomu, že ho hľadali na rovine, napokon sa im pošťastilo nájsť jeden vo svahu s 13 % prevýšením. Hneď ako ho našli, začali sa mladým majiteľom pred očami hemžiť otázky: Ako spevniť terén? Ako spraviť vo svahu plot? Aká veľká bude terasa? Kam umiestniť synovi hojdačku? Kde vysadiť manželkinu bylinkovú záhradku?
Pomerne prudký svah, úzky pozemok, zasadenie do terénu a vzdialenosti od miestnej komunikácie a susedných parciel stanovili základné hranice budúceho domu. „Hoci je na trhu množstvo ponúk a inšpirácií, ani jedna nebola pre nás s manželom a rodinou na ceste to pravé orechové,“ vysvetľuje Kristína. A tak oslovili projektantku, pani Hatalovú, ktorej sa zverili s predstavami, a o mesiac bol základný náčrt domu na svete. Nasledovalo niekoľkomesačné dolaďovanie, v ktorom sa menili technické detaily, riešenia a použité materiály.
Úrady? Beh na dlhé trate
S príchodom úradov prišli prvé nepríjemné prekvapenia – čakacie lehoty, poplatky a množstvo tlačív.
Prvým nepríjemným prekvapením bola nekompletná dokumentácia a neustále chýbanie potrebných potvrdení. Ďalšou nepríjemnosťou bolo zistenie, že majiteľom sa neumožnia pripojiť na miestny metalický DSL internet. Takže sa budú musieť poobzerať po dostupnom wifi, prípadne mobilnom pripojení. „Vybavovanie celkovo bolo behom na dlhé trate s viacerými bežcami, bez pomoci ktorých by sme to určite nezvládli, či už prispeli odbornou radou, alebo ochotou vybaviť – kúpiť kolok, zaniesť pani za okienkom dokumenty alebo len zdvihnúť telefón a opýtať sa na správny postup. Každopádne, každá minca má dve strany, takže i každý papier, kolok či stránkový deň nás posúval bližšie k nášmu domu,“ spomína domáci pán.
„S odstupom času však môžem povedať, že pohľad na manželku, ako si vykračuje so „stavebkom“ v ruke, stál za to,“ dopĺňa.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Za pomoci slnka
Dom je zasadený do tichej lokality dedinského prostredia, na pozemku s rozlohu necelých 25 árov. Väčšina pozemku je juhovýchodný svah prudko stúpajúci od ulice. „To nám dalo možnosť, priam až povinnosť, využiť suterén na pivnice s úložným priestorom a dielňou,“ vysvetľuje Martin. V suteréne sa nachádza sklad s práčovňou, kotolňa s dielňou, dvojgaráž a priestranná vstupná chodba s hlavným vchodom spojená so schodiskom.
Vchod svojou polohou umožňuje bezproblémový vstup dnu z ulice, odhliadnuc od vonkajších rozmarov počasia. Chodbou sa taktiež vyriešila problematická otázka využitia severne orientovaných priestorov v dome.
Dom svojím jednoduchým tvarom a orientáciou umožňuje znížiť tepelné straty, maximálne využiť svetelné a tepelné zisky v zimnom období. V lete budú priestranné okná chrániť vonkajšie žalúzie s motorovým pohonom, ktoré majiteľom vo večerných a nočných hodinách doprajú väčšie súkromie.
Na západnej strane je priestranná terasa. O spevnenie svahu a finálnu úpravu terénu sa postarajú terasovité skalky so skalničkami, teplo- a suchomilnými rastlinami a skalami. V tomto smere rodinku ešte čaká veľa práce i s využitím ťažkých mechanizmov.
Na prízemie sa dá dostať z vonku po cestičke hore kopcom alebo zo suterénu po schodisku. Na prízemí sa nachádza obývačka spojená s kuchyňou, kúpeľňa, pracovňa a komunikačné priestory.
Poschodie patrí súkromnej zóne – spálni s vlastným šatníkom, dvom izbám so vstavanými skriňami, kúpeľni a priestor sa našiel aj na jedna izbu, z ktorej bude herňa alebo ďalšia izba.
Svojpomoc? Už radšej nie
„Na začiatku, možno troška z naivity, možno pre istú chlapskú malichernosť a v neposlednom rade i z finančných dôvodov, sme volili svojpomoc. Ako čas plynul, vznikal časový tlak zo strany banky a členovia stavebného tímu boli vyčerpanejší a vyčerpanejší, takže sme zistili, že tadiaľto cesta nevedie. Čím je kolaudácia bližšie, stále viac preferujeme ponuky majstrov a stavebných firiem,“ objasňuje majiteľ.
Mohlo by vás tiež zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Od pórobetónu k tehle
Pôvodne chceli stavať z pórobetónu. Na radu projektanta však zvolili prírodnejší, rokmi overený a im samým viac vyhovujúci stavebný materiál – pálenú tehlu. „Práca s tehlou bola možno trochu náročnejšia na rezacie materiály a techniky, každopádne, šikovný majster-murár si po dohode s investorom poradí so všetkým,“ vysvetľuje Martin.
„Veľmi nás prekvapilo a potešilo, ako neuveriteľne rýchlo dokáže narásť hrubá stavba a ako rýchlo sa predstava dokáže zhmotniť. Taktiež nás veľmi tešilo, ako sa s rastúcou stavbou črtali možnosti terénu a jeho využitia,“ dodáva.
Nič nejde úplne hladko
Martin a Kristína sa do stavby domu pustili s nadšením, no chýbali im informácie, ako stavať. A tak nezostávalo iné, len stráviť hodiny pri telefóne, na internete a v rozhovoroch s ľuďmi, ktorí už stavali alebo práve stavajú.
„Čo nás prekvapilo, bolo množstvo produktov na trhu. Človek sa snaží použiť čo najlepší a najkvalitnejší materiál, s ktorým sú spojené i rôzne technologické postupy, ktoré sa nie vždy stretnú s pochopením remeselníkov a okolia,“ spomína domáci pán.
Nuž, a keďže nikto nie je neomylný, dnes by zopár vecí urobili inak. „V prvom rade mám teraz už triezvy pohľad na vec,“ smeje sa Martin. Napríklad zistili, že pultová strecha má svoje plusy i mínusy. Na jednej strane umožnila opticky znížiť výšku domu od ulice, kde je vidieť tri podlažia a dom pôsobí aj tak mohutne. Na druhej strane sa znížila úžitková výška na severnej strane v najnižšom mieste podkrovia, kde sa nachádza aj sprchový kút. A pritom stačilo pridať jeden alebo dva rady tehál na najnižšiu časť strechy. „Tento problém vznikol najmä preto, že sme nedali nadkrokvovú izoláciu strechy, ako bolo pôvodne v projekte, ale išli sme do štandardnej konštrukcie s minerálnou vlnou medzi a pod krokvami, čím sa dosť znížil priestor v najnižšom bode na poschodí. Pri stavbe sme na túto plánovanú zmenu pozabudli,“ vysvetľuje. „Tiež by som dal teraz priečky z hrubšej tehly, postavené sú z 11,5 cm hrubej a je to dosť málo. Ale ako sa vraví, po vojne je každý generál.“
Vykurovanie, chladenie a voda
„Pôvodne mali byť v suteréne domu radiátory, ale po diskusii a zrátaní nákladov na radiátorové kúrenie sme nakoniec dali podlahové vykurovanie aj do celého suterénu vrátane garáže,“ objasňuje majiteľ.
Zdrojom tepla je tepelné čerpadlo. Vnútorná jednotka má integrovaný 250 -litrový zásobník na teplú vodu. Tepelné čerpadlo má aj funkciu chladenia. Na chladenie domu sme využili už existujúce rozvody podlahového kúrenia, do ktorých bude tepelné čerpadlo v teplých dňoch vháňať studenú vodu. Nie je to ideálne riešenie, keďže chlad sa drží pri zemi, ale po zisťovaní a oslovení ľudí, ktorí to takto majú riešené, sme sa rozhodli pre takýto variant,“ dopĺňa.
Keďže je dom poschodový a pre terén nebolo možné umiestniť kotolňu pod kúpeľne, je spolu s teplou a studenou vodou vedené aj cirkulačné potrubie a v kotolni je umiestnené cirkulačné čerpadlo. To umožní mať teplú vodu hneď, keď ju bude rodina potrebovať.
Čo ešte rodinu čaká
V čase, keď čítate tento článok, rodinka pracuje na dokončení interiéru – ukladajú sa drevené podlahy, maľujú sa izby, vyberajú kamenný obklad na kozub a plánujú kuchyňu. Dotváranie interiéru má na starosti manželka, ktorá je podľa slov Martina veľká detailistka. „Dúfame, že na Vianoce už budeme vo svojom,“ dodáva Kristína.
Hoci rodinu čaká ešte dlhá cesta k vytúženej podobe interiéru i exteriéru, vďaka predstave skorého sťahovania sa vidia kľukatú cestu o kúsok rovnejšiu.
Priebeh stavby – výkopy a suterén
Priebeh hrubej stavby:
Dom v kocke
Rozpočet stavby: Približne 150-tisíc €
Charakteristika domu: Poschodový dom so suterénom. Tvar domu je obdĺžnikový (9 x 14 m). Vrchné poschodie vysunuté oproti prízemiu a suterénu o 1,5 m (Suterén a prízemie majú 9 x 12,5 m.). Dom je osadený do svahu. Všetky izby sú situované na juh. Zo severu je chodba, schodisko a kúpeľne.
Zastavaná plocha domu: 126 m²
Úžitková plocha domu: 272,6 m² (suterén: 82 m², prízemie: 89,9 m², poschodie: 100,7 m²).
Konštrukcia stien: Obvodové steny z brúsenej tehly s hrúbkou 44 cm zateplené 16 cm polystyrénom, vnútorná nosná stena z tehly s hrúbkou 25 cm, priečky z tehly hrubej 11,5 cm.
Konštrukcia suterénu: Betónové debniace tvárnice hrubé 30 cm, zateplené 8 cm Styrodurom.
Strecha: Drevený krov, zateplenie z 20 +16 cm minerálnej vlny Isover Unirol plus, plechová strešná krytina, tzv. klik systém Ruukki Classic vo farbe antracitová šedá; sklon strechy 11° na sever.
Okná: Plastové, zvonku antracitová šedá, vo vnútri biela; profil Rehau Geneo 3+, sklenú výplň tvorí trojsklo Saint Globain s teplým rámikom, kovanie GU so skrytými pántmi.
Vchodové dvere: Plastové, profil Rehau Geneo, antracitová šedá, výplň Gavaplast.
Tepelné čerpadlo: Vzduch/voda split od značky Daikin s výkonom 11 kW.
Vykurovanie: Podlahové Top Heating, v kúpeľniach rebríkové radiátory.
Komín: Dvojkomín Schiedel s vetracou šachtou, jeden prieduch ústi v suteréne, druhý prieduch ústi na prízemí, kde bude zapojená obojstranná krbová vložka Kobok s výkonom 10 kW, vetracia šachta komína bude využitá na prívod externého spaľovacieho vzduchu do kozubovej vložky.
Mohlo by vás tiež zaujímať