Brúsené tehly je možné murovať na lepiacu maltu alebo na murovaciu penu. Ložná škára má v oboch prípadoch hrúbku 1 mm. Výška tehál je 249 mm, teda 249 + 1 = 250 mm.
Nebrúsené tehly sa murujú na obyčajnú maltu, ktorej priemerná hrúbka by mala byť cca 12 mm. Výška nebrúsených tehál 238 mm, teda 238 + 12 = 250 mm. Maltové lôžko s touto hrúbkou postačuje na vyrovnanie prípustných výškových rozdielov v rámci výrobných tolerancií tehál. Ložná škára z obyčajnej malty nesmie byť príliš tenká ani príliš hrubá, má byť v rozpätí 8 mm až 15 mm. Príliš hrubá alebo nerovnomerne hrubá ložná škára má za následok zníženie pevnosti muriva v tlaku.
Premaltovanie ložnej škáry
Všeobecne platí zásada, že ložná škára (najmä v prípade nosných stien) musí byť úplne premaltovaná, t. j. bez prerušenia a dotiahnutá k obom povrchom muriva. Neúplne premaltovaná ložná škára má za následok zníženie pevnosti muriva, zhoršenie jeho zvukovoizolačných vlastností a môže byť aj príčinou vzniku trhlín v omietke.
Vplyv ložnej škáry na tepelnoizolačné vlastnosti steny
Pri obvodových stenách k požiadavke na únosnosť pristupuje aj požiadavka na tepelnú ochranu. Bežne používaná obyčajná vápennocementová murovacia malta má však asi päťkrát horšie tepelnoizolačné vlastnosti ako samotné tehlové bloky. Preto zhoršenie tepelnoizolačných vlastností muriva práve v mieste ložných škár nie je zanedbateľné. Tento nepriaznivý vplyv obyčajnej murovacej malty sa dá zredukovať niekoľkými spôsobmi:
- prerušovanou ložnou škárou, t. j. murovaním na maltové pásiky oddelené jednou alebo dvoma vzduchovými medzerami,
- použitím ľahkej (tepelnoizolačnej) murovacej malty,
- použitím brúsených tehál s ložnými škárami s hrúbkou cca 1 mm.
Prerušovaná ložná škára
* článok pokračuje pod formulárom *
Prerušovaná ložná škára (maltovanie v pruhoch) predstavuje prerušenie tepelných mostov v ložnej škáre z obyčajnej malty jednou alebo dvoma vzduchovými medzerami širokými 30 až 50 mm. Tento spôsob murovania však vedie len k nepatrnému zvýšeniu tepelného odporu steny (max. 3 %). Zároveň však dochádza k výraznému zníženiu únosnosti muriva, a to priamo úmerne k celkovej šírke vzduchových medzier. Napríklad únosnosť muriva s hrúbkou 380 mm s dvoma vzduchovými medzerami širokými 50 mm v ložnej škáre je v porovnaní s úplne premaltovanou alternatívou toho istého muriva nižšia cca o 26 %! Z tohto dôvodu nie je možné aplikovať murovanie na prerušované ložné škáry ľubovoľne, ale len tam, kde bol tento spôsob murovania navrhnutý alebo je možné ho operatívne doložiť statickým výpočtom.
Tepelnoizolačné malty
Použitie ľahkých murovacích mált je vhodnejší spôsob eliminácie negatívneho vplyvu tepelných mostov v ložných (prípadne i styčných) škárach. Popri pevnosti v tlaku rovnakej ako v prípade obyčajnej malty majú navyše výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Ľahká malta je nenahraditeľná napr. pri obvodových stenách s kruhovým pôdorysom, kde je nutné maltou vyplňovať klinovito sa roztvárajúce zvislé škáry. Ich výhodou je aj väčšia výdatnosť oproti obyčajným maltám.
Murovanie s brúsenými tehlami na tenkú ložnú škáru
Brúsené tehly murované na tenké škáry s maltou alebo murovacou penou predstavujú ideálny spôsob odstránenia tepelných mostov v ložných škárach. Malta nanesená v tenkej vrstvičke hrubej cca 1 mm v podstate už nijako neovplyvňuje tepelnotechnické vlastnosti muriva. Murovacia pena je z tohto hľadiska ešte výhodnejšia.
Ložná škára s murovacou penou