Dramatický, no prívetivý
Spolumajiteľ firmy zameranej na vizuálnu podporu predaja má vytváranie oku lahodiacich a zaujímavých príbehov „v malíčku“. Keď zbadal pôvodne sterilný a statický priestor z betónu a ocele, okamžite v ňom videl potenciál, ako z neho urobiť miesto plné života. „Upútali ma industriálne prvky ako oceľové okná a schodisko, ale aj veľký priestor, no nechcel som z neho vytvoriť iba bezduchý, konformný a chladný byt,“ spomína Rupert Smith. „Inšpiroval som sa faktom, že tu všade v okolitých budovách pracujú, žijú, oddychujú, spia a zabávajú sa ľudia, a ja som chcel, aby aj v srdci môjho domova bola zastúpená táto pestrosť života.“ Rupertov loft pôsobí na prvý pohľad trochu dramaticky, no zároveň nabáda k tomu, aby ste sa uvoľnili a usadili v jeho pohodlnej čiernej pohovke. Vyznačuje sa osobitným štýlom, ktorý je viacvrstvový. Vznikol ako výsledok procesu citlivého vyvažovania, v ktorom si zdanlivo nesúrodé prvky nachádzali novú spojitosť – ako celok pôsobia koherentne a spoločne vytvárajú jedinečný príbeh so svojou vlastnou vnútornou logikou.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Priestor ako plátno
Ruperta najviac fascinovala súhra medzi vzdušným priestorom loftu a záplavou prirodzeného svetla v ňom. „Toto miesto akoby bolo plátnom, na ktorom môžem namaľovať svoj obraz,“ hovorí. A pokiaľ ide o „maľovanie“, Rupert sa držal svojich zlatých pravidiel. „Začínam vždy rámcovaním čiernou a bielou farbou. Sú pre mňa východiskom, na ktorom budujem ďalšie vrstvy,“ vysvetľuje. Aj keď intuícia možno našepkáva niečo iné, dramatická čierna v lofte vôbec nezmenšuje priestor ani nevyvoláva pocit stiesnenosti – vyvažuje ju totiž obločné sklo, prirodzené svetlo a dômyselný spôsob, akým Rupert ďalej rozvíjal monochromatický základ.
* článok pokračuje pod formulárom *
Podarilo sa mu v lofte majstrovsky uplatniť aj ďalšie jeho dizajnérske pravidlo, a to maximalizovať prístup denného svetla. Preto sa tu často opakujú prvky ako nádoby zo skla či lesklá povrchová úprava predmetov a plôch. Odrážajú svetlo a zvýrazňujú ho na každom vhodnom povrchu a na všetkých úrovniach priestoru, priťahujú zrak a zdanlivo rozširujú vnímaný priestor tým, že interiér prepájajú s exteriérom, čím zároveň vytvárajú novú spojitosť medzi prvkami z úplne odlišného kontextu.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Elegantná oáza
Ďalšiu rovnako pôsobivú vrstvu dizajnu tvoria živé rastliny a bohato zastúpená zeleň. Sú výrazným protipólom k strohému skeletu budovy. Listy rastlín svojím leskom nielen že pridávajú loftu ďalšie svetelné efekty, ale zároveň aj dokonale potláčajú pôvodný charakter tohto sterilného mestského industriálneho priestoru a napĺňajú ho atmosférou trochu nesúrodej, no prívetivej a elegantnej oázy. Zeleni a všadeprítomnému svetlu sekunduje ďalšia, hlbšia vrstva, ktorou sú menej rafinované textúry – hrubo tkaná textília zavesená na čiernej stene v obývacej časti, prikrývky v spálni na medziposchodí, štós prepychových bielych mäkkých textílií. No a poslednú vrstvu dizajnu tvoria detaily, ktorým majiteľ venuje veľkú pozornosť. „Môj syn Hero (13) tvrdí, že náš byt je ako múzeum,“ s úsmevom hovorí Rupert a ukazuje rozličné zoskupenia zaujímavých vecí, ktoré pútajú pozornosť a zariadeniu loftu dávajú ďalší rozmer. Najoriginálnejšie medzi nimi sú preparované vtáky, ktoré do elegantne pôsobiacej oázy vnášajú melanchóliu a odkazy na temno a tajomno.
Celá galéria: