Masívna konštrukcia v jednej vrstve
Úniky tepla sa dlhé roky riešili zatepľovaním obálok, a to nielen v prípade starších domov, ale tiež novostavieb. Aktuálnym trendom je minimalizovať počet vrstiev vonkajšej obálky tak, aby sa obmedzila chybovosť pri realizácii a zároveň sa dosiahla dlhšia životnosť hrubej stavby.
Nemenej podstatným benefitom tohto prístupu je vyššia kvalita bývania a príjemná mikroklíma v interiéri. Jednovrstvové murivo bez dodatočného zateplenia má totiž lepšiu priedušnosť – zabezpečuje prirodzené odvádzanie vodných pár a bráni tak kondenzovaniu vlhkosti, ktorá zvyšuje potenciálne riziko plesní. Ako si však masívny murovaný dom na princípe jednej vrstvy poradí s teplom či chladom?
Mohlo by vás zaujímať
Murovaný dom a horúčavy
Pri stavbe domu je dôležitým pojmom tepelná stabilita. Vaše bývanie by nemalo podliehať vonkajším teplotným výkyvom, ale malo vás pred nimi chrániť. Ak si teda vyberáte stavebný materiál, pozerajte aj na jeho schopnosť akumulovať teplo či chlad a udržať ho vo vnútri čo najdlhšie.
Vedeli ste, že…?
Letná stabilita miestnosti sa považuje za vyhovujúcu, ak teplota vo vnútri za horúceho letného dňa neprekročí 27 °C. Zimná stabilita miestnosti sa zachová, ak počas pauzy vo vykurovaní neklesne jej teplota o viac ako 3 °C.
Masívne stavby, trebárs z betónu či tehly, túto vlastnosť majú. Pekným príkladom sú domy v prímorských oblastiach, ktoré majú zvyčajne hrubé múry. Tie počas leta udržia vo vnútri stabilnú nízku teplotu – len vďaka tomu, že naakumulujú chlad získaný vetraním počas noci. Naopak, počas dňa trvá veľmi dlho, kým teplo prejde z fasády domu a prehreje celý múr. Horúčava sa tak vo vnútri buď vôbec neprejaví, alebo len v malej miere.
Moderná tehla – ochrana proti teplu
Samozrejme, v súčasnosti už nie je potrebné budovať natoľko masívne kamenné múry ani v našich zemepisných šírkach. A rovnako nie je potrebné masívne fasády domov zatepľovať. Pokročilá technológia výroby totiž umožnila zhotoviť pevné a stabilné tehlové bloky, ktoré si aj v jednej vrstve zachovávajú vysokú akumulačnú schopnosť materiálu s veľkou objemovou hmotnosťou a zároveň dosahujú skvelé tepelnoizolačné parametre. Príkladom je tehla HELUZ FAMILY 44 brúsená so súčiniteľom prestupu tepla U = 0,17 W/m2.K. Aj bez dodatočného zateplenia umožňuje postaviť dom s parametrami takmer nulovej stavby. Spoľahlivo vás ochráni aj pred veľkým teplom.
Murovaný dom chráni aj systém
Stavitelia s vyššími nárokmi, ktorí ašpirujú na najvyšší energetický štandard, môžu siahnuť po skutočnej stavebnej „lahôdke“ – tehle HELUZ FAMILY 2in1 50 brúsená, ktorá má najnižší súčiniteľ prestupu tepla na trhu U = 0,11 W/m2.K. Pomáha tomu izolant zabudovaný priamo do vzduchových medzier tehly. Takéto murivo sa hodí aj vtedy, ak treba vyvážiť nejaký znevýhodňujúci parameter stavby, ako napr. menej ideálna orientácia pozemku na svetové strany.
* článok pokračuje pod formulárom *
Spomenuté tehly sú navyše súčasťou premysleného systému, ktorý ponúka riešenia pre všetky časti stavby. Veľkú službu vám urobia aj doplnkové tehly, vytvorené pre špecifické detaily, ako sú rohy, ostenia či parapety, ale aj ťažká stropná konštrukcia, ktorá samotná vykazuje výrazné akumulačné schopnosti. Čím lepšia bude previazanosť všetkých týchto prvkov, tým spoľahlivejšie bude proti vonkajším teplotným výkyvom fungovať obálka domu.
Projekt je kľúčový
Nemôžete očakávať, že ochrana pred teplom bude spočívať iba v hrubej stavbe. Keďže súčasná moderná architektúra kladie dôraz na prepojenie interiéru s exteriérom cez veľké zasklené plochy, masívny múr stojí v ostrom protiklade s touto predstavou. Tu do hry vstupuje zásadný článok – skúsený architekt a projektant, ktorý v návrhu domu zohľadní potrebné opatrenia.
Z hľadiska tepelnej stability pri zasklených plochách pomôže najmä vonkajšie tienenie. Môžete zvážiť markízu či pergolu, najpraktickejším riešením však zostávajú žalúzie či rolety. Viete ich kedykoľvek vytiahnuť a otvoriť tak interiér do záhrady. Ideálne vtedy, keď nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu.
Na fasáde domu pritom dokážu byť takmer neviditeľné. A to vďaka elegantným roletovým či žalúziovým prekladom, ktoré sú pevnou súčasťou hrubej stavby. Navyše sú dostupné aj vo verzii nosných prvkov. K ich prednostiam patrí, že nevytvárajú tepelné mosty, znižujú riziko chybovosti pri montáži tieniacej techniky a žalúzie do nich zabudujete kedykoľvek aj dodatočne.
Na záver: Dobré vedieť
Jednou z používateľsky najzaujímavejších výhod prekladov HELUZ FAMILY 3in1 nosný je variabilita priestoru. Rôzne typy tieniacich prvkov v zrolovanej či naskladanej podobe vyžadujú inú veľkosť úložného priestoru, resp. boxu. Nový preklad je však plne vybavený izolantom, ktorý možno postupne vyťahovať po dieloch presne podľa toho, koľko priestoru daná tieniaca technika vyžaduje. Aj vďaka tomu v preklade nevznikajú žiadne tepelné mosty.
Mohlo by vás zaujímať