Už na prvý pohľad poznať, že novostavba so záhradou sa nenachádza v okrajovom satelite mesta či obce, ale sú začlenené do staršej obytnej zóny, ktorej súčasťou sú pobytové aj úžitkové záhrady. Z toho vyplývajú, čo sa exteriéru týka, minimálne tri výhody. Prvou je zeleň okolitých záhrad prečnievajúca poza ploty, ktorá vytvára príjemnú pocitovú kulisu. Druhou je fakt, že pôvodne bola táto rovinatá parcela využívaná ako úžitková záhrada, o ktorú sa bývalí majitelia veľmi dobre starali. Vďaka tomu tu je kvalitná pôda, ktorú pri realizácii nebolo nutné vylepšovať či obmieňať, čo by určite navýšilo rozpočet. Treťou je dospelá zeleň, ktorú možno začleniť do nového riešenia. Tu sa síce nachádzala iba jedna veľká čerešňa na konci pozemku, ktorú zachovali, no pre samotný priestor a jeho vyznenie má jej „hmota“ veľký význam.
Pre každého niečo
Majitelia, mladá rodinka s malým dieťaťom, mali pomerne jasno, čo sa týkalo požiadaviek na využívanie svojej záhrady. Vášňou majiteľa je chov holubov a bažantov, pani domu si priala úžitkovú plochu. Na konci záhrady, v malom domčeku, nechali domáci postaviť vonkajšiu kuchyňu so zázemím, ktorá okrem terasy pri dome poskytuje ďalší priestor na trávenie času s rodinou či priateľmi. Aby sa deti mohli hrať s loptou alebo dospelí bedminton, potrebovali aj priestranný pobytový trávnik. Už len ostávalo nájsť záhradného architekta a realizátora, ktorí by všetky prvky vhodne naplánovali, zladili a priestor skrášlili a zútulnili rastlinami – stromami, trvalkami, trávami a cibuľovinami.
Na odporúčanie známych a po prezretí uverejnených realizácií na internete oslovili záhradnú architektku z neďalekého okolia, pani Janku Bartekovú. Veľmi dobre si sadli. Janka spomína: „Hoci majitelia vedeli, čo sa funkcií týka, čo od záhrady očakávajú, pri tvorbe nám nechali, ako sa hovorí, voľnú ruku. Mali predstavu o umiestnení vírivky a sprchy pri terase a voliéry pre vtáctvo na druhom konci záhrady, oboje je veľmi praktické. Spolu sme vybrali slnečné miesto na úžitkový záhon a hrací prvok pre deti tak, aby naň bol dobrý výhľad z terasy aj z interiéru, z kuchyne. Na začiatku som ponúkla viacero variantov riešenia, organické tvary však nakoniec ustúpili priamkam. Výber zelene som podriadila architektúre domu – tehlový obklad sa mi spája so starými odrodami hortenzií a ruží, ktoré som do návrhu zakomponovala.“
Mohlo by vás tiež zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Terasa pri dome
Tvar a materiál pobytovej terasy, ktorá bezbariérovo nadväzuje na dom, riešili majitelia už pri jeho stavbe. „Naším zámerom,“ pokračuje Janka, „bolo jej zútulnenie pomocou zelene. Veľkoobjemové betónové nádoby s rozvoľnenou výsadbou tráv ju akoby uzatvárajú zboku, od susedov, čo zvyšuje pocit súkromia. Tri tvarované platany majú nezanedbateľnú úlohu v horúcich letných dňoch, keď terasu pritieňujú a zmierňujú teplotu. Z tejto záhrady mám naozaj radosť,“ uzatvára Janka. „O rastliny je tu s láskou postarané a priestor slúži všetkým členom domácnosti. Deti sa hrajú, domáca pani sa venuje svojej záhradke, domáci pán holubom. Po trávniku pobehuje pes alebo si len tak polihuje v tieni a sleduje svojich pánov. A o tejto pohode a zmysluplnom trávení času má byť záhrada pri rodinnom dome.“
Celá galéria
Mohlo by vás tiež zaujímať