Bolo to ideálne miesto pre majiteľov aj pre ich dvoch malých chlapcov. Dom obklopovala veľká záhrada s ovocnými stromami, na prízemí a poschodí bolo k dispozícii približne 100 m² obytnej plochy, suterén mal takmer 60 m². Keďže však dom postavili pred viac než 80 rokmi, mal aj svoje muchy. Spálňa a detská izba na poschodí mali len po jednom neveľkom okne, takže vyzerali pomerne malé a tmavé, a v susednej kúpeľni sa cez primalé strešné okno nedalo ani poriadne vyvetrať. Okrem toho potrebovala strecha kompletnú renováciu.
Bez nadšenia by to nešlo
Majittelia Anders a Malene sa rozhodli dom kúpiť aj napriek jeho nedostatkom a pustili sa do veľkej rekonštrukcie. Architekt im pritom odporúčal pozerať sa na renovovanie strechy ako na príležitosť dať priestorom pod ňou úplne novú kvalitu. To, čo bolo predtým tmavé a stiesnené, sa totiž dá pomocou strešných okien zmeniť na vzdušné a zaliate denným svetlom, ideálne na rodinný život. Architekt tu navrhol spolu trinásť strešných okien – jedno dvojdielne nad schodiskom, dve v kúpeľni, štyri v rodičovskej spálni a šesť v detskej izbe. „Keď sme prvýkrát uvideli plány a spočítali okná, trochu nás to znepokojilo. Trinásť nových okien len na poschodí sa zdalo byť dosť veľa. Tiež sme mali obavy, že veľké sklenené plochy by mohli narušiť naše súkromie,“ hovorí Anders. Počiatočná neistota sa však po dokončení rekonštrukcie zmenila na nadšenie. „Najprv som sa pri toľkých oknách cítila trochu odhalená. Ale veľmi rýchlo sme si uvedomili, že zvonku nás naozaj nemôže nikto vidieť,“ priznáva Malene. Dnes je rada, že si nechali od architekta poradiť a návrh s množstvom okien nezavrhli. „Na výkresoch nevidíte svetlo, takže si neviete si predstaviť, ako bude miestnosť naozaj vyzerať. Musíte to zažiť. Všetko tu teraz pôsobí veľmi príjemne. Vzdušne, jednoducho a pekne,“ opisuje svoje pocity.
Inteligentný a ohľaduplný
* článok pokračuje pod formulárom *
Pri rekonštrukcii staršieho domu vždy hrozí, že sa stratí jeho pôvodná architektonická hodnota a vznikne disharmónia medzi stavbou a okolím. V tomto prípade sa to nestalo aj vďaka nevtieravej konštrukcii strešných okien. S celkovým vzhľadom domu ladia tiež solárne kolektory, inštalované na južnej strane strechy, s ktorými rodina ušetrí na príprave teplej vody až 2 595 kWh energie ročne. K celkovo nižšej spotrebe energie však prispievajú aj strešné okná, vďaka ktorým sa v dome väčšinou zaobídu bez umelého osvetlenia, dokonca aj počas zamračených dní. Zároveň minú menej energie aj na kúrenie, keďže izby na poschodí celkom účinne vyhrejú slnečné lúče. Pred letným prehrievaním chránia priestory pod strechou vonkajšie markízy a vnútorné rolety, ktorými sú vybavené všetky strešné okná. Markízy pritom vytvárajú aj príjemnú atmosféru v interiéri. „Najmä okolo popoludnia, keď sú markízy stiahnuté, je svetlo v spálni a detskej izbe príjemne mäkké. Je to veľmi pôsobivé,“ upozorňuje Malene.
Čerstvý vzduch všade
Strešné okná hrajú dôležitú úlohu aj pri vetraní domu. Vďaka premyslenému umiestneniu v rozdielnych výškach tu vzniká takzvaný komínový efekt: teplý vydýchaný vzduch stúpa hore a vychádza von cez najvyššie situované strešné okná, a zároveň spôsobuje prúdenie čerstvého vzduchu do interiéru cez spodné okná. Toto veľmi účinné prirodzené vetranie zabezpečuje prísun čerstvého vzduchu a vďaka tomu aj zdravú vnútornú klímu v dome po celý rok.
Celá galéria: